Sektörel

65 ÜLKEYE 60-65 MİLYON KESME ÇİÇEK

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı İsmail Yılmaz, Noel ve yılbaşı kutlamaları için 65 ülkeye 60-65 milyon kesme çiçek ihraç edeceklerini ifade etti.

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı İsmail Yılmaz, Noel ve yılbaşı kutlamaları için 65 ülkeye 60-65 milyon civarında kesme çiçek ihraç edeceklerini belirterek, bu ihracattan 8- 10 milyon dolar arasında gelir beklediklerini söyledi. Başkan İsmail Yılmaz, Türkiye'nin kesme çiçek üretim üssü Antalya'dan Hristiyanların kutsal bayramı Noel ve yılbaşı kutlamaları için Avrupa ülkelerine çiçek göndermeye başladığını ifade ederek sektörün Noel ve yılbaşı sürecinden dolayı hummalı bir çalışma içerisinde olduğunu söyledi.

Yüzde 30’luk Büyüme

İsmail Yılmaz, süs bitkileri sektörünün her yıl üretimi gelişen ve buna paralel olarak da ihracatı artan bir sektör olduğunun altını çizdi. Bu yıl sezonu yüzde 30’luk büyüme ile kapatacaklarını kaydeden Yılmaz, sektör için kritik bir rakam olan 100 milyon doları Aralık ayı içinde geçeceklerini belirtti. Hedeflerinin 125 milyon dolarlık ihracat olduğunu aktaran İsmail Yılmaz, “Bu rakamı yakalayamasak bile yaklaşacağımızı öngörüyorum” dedi. Sektörün daha kesme çiçek ağırlıklı işlediğinin altını çizen Yılmaz, “Dış mekan üretimimiz de var ama maalesef çok düşük seviyede ihracatımız var. Bu alanda faaliyet gösteren arkadaşlarımızı ihracata çekmeye çalışıyoruz. Bunu başarırsak önümüzdeki yıl ihracat rakamlarını daha yukarı çekeceğiz” diye konuştu.

Bu Gönderiyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz