Sektörel

GÖKÇEADA’DA LAVANTA CENNETİ OLACAK

Türkiye’nin en büyük adası konumundaki Çanakkale’nin Gökçeada ilçesindeki tıp doktorunun yaptığı araştırmalar sonucu, bölgede lavanta üretiminin yaygınlaştırılması hedeflendi.

Yaklaşık 15 yıldır Gökçeada Devlet Hastanesinde görev yapan Uzman Dr. Hakan Eyi, lavanta konusunda araştırmalar yaparak, adanın lavanta tarımı için oldukça uygun olduğunu belirledi. Şirinköy’deki 20 dekarlık arazide üretime geçti. Lavantaları çiçeklendirip işlenmeye hazır hale getirdikten sonra ilk hasadını yapan Uzman Dr. Eyi, 100 kilogram İngiliz türü lavantadan 1 litre yağ çıkardı.

20 dekarı çiçeklenecek yaşta

Bu sene itibarıyla verim almaya başladıkları lavantanın hasadını yaptıklarını söyleyen Uzman Dr. Eyi, “Lavanta aslında denize bu kadar yakın ve düşük rakımda yetişemeyen bir bitki türüdür. Uzun süre boyunca ‘verim alabilecek miyiz?’ diye düşündük. Cinslerini araştırdık. Türkiye’de ekonomik olarak daha değerli, daha kaliteli yağ veren İngiliz lavantasının üretimi noktasında ilk adımı atanlardan biri olduk. Dolayısıyla her şeyden önce doğru bir tarımsal yaklaşım benimsemek istedik ve doğru cinsi bulduk, deneme üretimi yaptık. En son aşamada artık yeni tarlanın fidelerini kendimiz ürettik. Şu anda 30 dekar lavantamız var, bunların 20 dekarı çiçeklenecek yaşta. Amacımız bu alanda 100 dekar lavantaya ulaşmak. Bu bizim kısa vadeli amacımız ama asıl amacımız adada lavantanın yaygınlaşması, üretilir hale gelmesi.” dedi.

Küçümsenmeyecek bir rakam

Gökçeada bölgesinde iki kişinin daha lavanta üretimi yaptığını belirten Uzman Dr. Eyi, “ Lavantaların bulunduğu tarlaya iyi bakıldığı taktirde 20 yıl ürün alınabilir. Ayrıca hasat ve bakım maliyetleri oldukça düşük bir bitki. Lavantanın herhangi bir hastalığı yok ve gübre ihtiyacı da bulunmuyor. Şu anda İngiliz lavantası yağının litresi 100 avrodan satılıyor. 1 dekardan  6  litre aldığınız taktirde 600 avro kazanıyorsunuz. 20 dekar arazide ise bu rakam küçümsenmeyecek kadar fazla. Bu da hiçbir tarım ürününün bu kadar az emekle getirmesi mümkün olmayan bir rakamdır” şeklinde konuştu.

‘lavanta adası’

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin tarım konusunda önemli bir adım attıklarını ve lavanta ile Gökçeada’nın yeni bir ivme kazandığını belirterek “Bu adamız için yeni bir ünvan demek. Önümüzdeki süreçte Gökçeada'yı belki de 'lavanta adası' olarak anacağız. Burada üretilen lavantaların yağlarını dünyanın dört bir yanına göndereceğiz. Türkiye'nin en batısında, bu güzide kara parçasında yeni bir marka yaratmış olacağız" ifadesinde bulundu.

Üretimi ve üreticileri destekliyoruz

Gökçeada'da tarım ve turizmi beraber yürütmenin yanı sıra yerinde tüketimi destekleyen tesislerin bulunmasını istediklerini anlatan Başkan Çetin "Burada yapılan lavanta üretiminin artarak devam etmesini istiyoruz. Endemik ve aromatik bitkiler konusunda Gökçeada belki de önemli bir merkez olacak gelecek süreçte. Bu anlamda adayı iddialı bir noktaya ulaştırmak için yerel yönetim olarak bu tür üretimi ve üreticileri destekliyoruz. Bu üretim Gökçeada'nın turizmine de büyük katkı sağlayacak. İnsanların lavanta bahçelerinde fotoğraf çektirdiklerini, hasatlara katıldıklarını görüyoruz. Bu çok önemli. Uluslararası alanda kabul edilen bir ürün olması dolayısıyla tüm üreticilerin pazar problemi olmadan gelir elde edebilecekleri bir ürün olarak hepimize katkı sunacak"  dedi.

 

Bu Gönderiyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz