Refik Halit Karay Kimdir?
1888 yılında Beylerbeyi’nde dünyaya gelen Refik Halit Karay Galatasaray Sultanisi ve Mekteb-i Hukuk’ta okumuştur. Meşrutiyet yıllarında gazeteciliğe başlayan Karay, kısa sürede hiciv yazılarıyla üne kavuşmuş, ‘Fecri Ati’ edebiyat topluluğunun kurucularından olmuştur. Karay yaşamı boyunca gazetecilik, öğretmenlik, çeşitli gazetelerde başyazarlık, Posta-Telgraf Genel Müdürlüğü yapmıştır.
Karay yaşamının belli dönemlerinde siyasi yazılarından dolayı memleketinden uzaklaşmak zorunda kalsa da memleket özlemini ve duygularını hep korumuş ve eserlerine yansıtmıştır. Güçlü gözlem yeteneği ve dilinin zenginliği ile farklı türlerden eserler veren yazar, dönemin yazarları tarafından tükenmez bir kaynak olarak gösterilmiştir. 1965 yılında hayata gözlerini yuman yazar renkli anlatımı, tasvir gücü ve yaratıcılığıyla Türk edebiyatının en güçlü isimleri arasına girmiştir.
Ağaç ve Ahlak
 
1938-1965 tarihleri arasında Refik Halit Karay’ın Tan, Akşam, Yeni İstanbul, Aydede, Aile, Mizah gibi gazete ve dergilerde yayımlanan yazılarından bir araya getirilen Ağaç ve Ahlak’ adlı eserde Karay’ın, mevsimlerden, çiçek
lerden, hayvanlardan ve ağaçlardan bahsettiği fıkralar yer almaktadır.
Eser dört bölümden oluşurken birinci bölüm de mevsimlere, ikinci bölüm de çiçeklere ve ağaçlara, üçüncü bölüm de hayvanlara, dördüncü bölüm de ise genel başlığı altında çeşitli yazılara yer verilmiştir.
Eseri okumaya başladığınız zaman birbirinden eşsiz hikaye, teşbihler, yaratıcı anlatımlar ve vurucu cümleler ile karşılacaksınız. “Aşk ve şevkle ağacı övmeliyiz; övenlerin eserleri bizde heyecan uyandırmalıdır. Hayvan muhabbeti gibi ağaç muhabbeti de iyi kalpliliğe delalet eder.
Bunları seven çocuk yarın insanlığa zarar vermeyecek bir mahluk olacaktır.” diyor Refik Halit Karay. Karay’ın insan tasrifi ise insanı titreterek, uzun süre düşünmeye sevk edecek türden: “Gerçek insan, bir hayvanın ızdırabını kendi çekiyormuşçasına duyan içli mahluka denir.”
Eserdeki bir yazısında “Çocuk ve bayram! Birbirine tam yakışan iki kelime iki mefhum.” diyen Karay için çocuk ve bayram ifadeleri ne çağrıştırıyor ise edebiyat ve Refik Halit Karay’da odur gözümüzde…
Tuncay Birkan tarafından hazırlanan Ağaç ve Ahlak 216 sayfadan oluşmakta. Keyifle okuyacağınız yazıların olduğuna inandığım bu eser için şimdiden sizlere iyi okumalar diliyorum...
 
The book called ‘Tree and Morality’ collected from author Refik Halit Karay’s articles that published between 1938 and 1965 in Tan, Evenning, New Istanbul, Aydede, Family, Humor newspapers as well. Mr. Karay talks about flowers, animals and trees in his articles.
İbrahim Adıyaman 
 

Bu Gönderiyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz