AĞAÇ A.Ş.’ DEN YERLİ VE MİLLİ ÜRETİME DESTEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ, 20. kuruluş yılını kutluyor.

12 Aralık 2017 Salı
AĞAÇ A.Ş.’ DEN YERLİ VE MİLLİ ÜRETİME DESTEK

20 yıldır daha yeşil bir İstanbul için çalışan Ağaç ve Peyzaj AŞ, yeni dönemde milli üretime destek vermeyi sürdürecek. Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü; "Yeni Gül Çeşitleri Geliştirilmesi" projesi kapsamında 2018 yılı sonu itibariyle 15 adet gül için patent başvurusu yapılacaktır. Ek 5 yıllık protokol ile 35 adet gül için patent alınarak, 2023 yılına kadar toplamda 50 adet milli gül çeşidini ekonomiye kazandırmayı planlıyoruz.

Ayrıca, Ağaç ve Peyzaj AŞ'nin başarılı projeleri Birleşmiş Milletler tarafından "Örnek Model" olarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Teşkilatı'nın (UNDP) araştırma kataloğunda yer almaya uygun görüldü.

 

 

Ağaç AŞ'den yerli ve milli üretime destek

 

 

20'nci yılını kutlayan İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ, başarılı çalışmalarıyla emin adımlarla yoluna devam ediyor. Bundan sonraki süreçte de yerli ve milli üretime destek olacaklarının altını çizen Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Faruk Kacır, 2018 yılında yerli ve milli gülleri ekonomiye kazandıracaklarının müjdesini verdi. Kacır, "15 adet gül için patent başvurusu yapılacaktır. Ek 5 yıllık protokol ile 35 adet gül için patent alınarak, 2023 yılına kadar toplamda 50 adet milli gül çeşidini ekonomiye kazandırmayı planlıyoruz" diye konuştu. Öte yandan, Ağaç AŞ'nin başarılı çalışmaları uluslararası mecrada da dikkat çekiyor. Ağaç ve Peyzaj AŞ'nin projeleri Birleşmiş Milletler Kalkınma Teşkilatı'nın kataloğunda ‘Örnek Model' olarak yer alacak.

 

 

 

20 yıldır İstanbul'a hizmet veren bir şirketin yöneticisi olarak neler söylemek istersiniz.

 

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ, 1997 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde kurulmuştur. 20 yıldır İstanbul'un peyzaj çalışmalarını yürüten, süs bitkileri sektörüne yön veren lokomotif konumunda köklü bir şirkettir.

20 yıldır dünyanın en nadide şehri olan İstanbul'un yeşil alan çalışmalarını gerçekleştirmekteyiz. Bu, hem bizler için büyük bir onur, büyük bir lütuf hem de büyük sorumluluktur. Üzerimizdeki bu sorumluluğun bilinci ile İstanbul'da en iyiyi en güzeli gerçekleştirmek için çalışıyoruz.

İstanbulluları yeşile ulaşabilir kılmaya ve her alanda yeşil dokuyu canlı tutmaya çalışıyoruz. 60 milyon metrekare alanda yeşil alanları korumak, geliştirmek, bakımlarını gerçekleştirmek oldukça ciddi bir planlama ve organizasyon kabiliyeti gerektiriyor. Uzman teknik kadromuz, tedarikçilerimiz ile bu organizasyonu en iyi şekilde gerçekleştiriyoruz.

Ayrıca geçen bu 20 yıl içerisinde süs bitkileri sektörünün geliştirilmesi, yerli üretimin arttırılması ve kalite standartlarının geliştirilmesi için çalıştık. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında alım garantili üretim ile yerli üreticiyi teşvik ettik. Bugün geldiğimiz noktada hala yerli üretimin arttırılmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.

 

 

YERLİ ve MİLLİ ÜRETİMİN ARTIRILMASINA ÇALIŞACAĞIZ

 

Yerli üretimi artırmak için İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ'nin gerçekleştirdiği çalışmalar nelerdir?

 

İstanbul Büyükşehir Belediye başkanımız Sayın Mevlüt Uysal'ın ortaya koyacağı vizyonla süs bitkileri sektörüne her zaman olduğundan daha fazla destek vermeye kalite üretime ve sektöre yönelik, yerli üretme yönelik desteği arttırarak devam ettireceğiz. Yerli üretimle alakalı kendi içimizde de değerlendirmeler yapıp, yerli ve milli çalıştayları yaparak süs bitkileri sektörü ile alakalı yerli üretim daha fazla nasıl desteklenebilir noktasında da çalışmalarımız devam edecek.

Piyasada en kaliteli yerli ürünlerin üretilmesini teşvik edeceğiz. Yerli ve milli ürünlerin kalitesinin ve üretim hacminin arttırılmasına çalışacağız. Bu sektörün gelişmesi kalkınması için önemli bir konudur. 2018 yılından itibaren inşallah daha da hızlanarak sektörün gelişmesine katkı sunacağımız faaliyetlerimiz artarak devam edecek.

Ülkemizde çok değerli üreticilerimiz var. Burada önemli olan üretimde istikrar, yenilik, kalite ve dünya standartlarında üretim gerçekleştirilmesidir.

Bugün sektör olarak baktığımızda ülkemizde bu işe yatırım yapan günden güne gelişen hatta yurt dışına ürünlerini rahatlıkla pazarlayan üreticilerimiz var. Bu çok önemli çünkü bunlar diğer üreticilerimize rol model oluyor.

Üreticiden beklentimiz, üretim tesislerinde alt yapısını tamamlamış, ürünlerinde dünya standartlarında kaliteli ürün yetiştiren ve ürünlerin hem iç ve hem de dış piyasalarda talep gören üreticiler olmasıdır.

 

 

YERLİ ve MİLLİ GÜLLERİ EKONOMİYE KAZANDIRACAĞIZ

 

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ yıllardır yerli üreticiyi desteklemek için çeşitli çalışmalar yapıyor. Sözleşmeli ürün alımı bunlardan bir tanesi. Yerli üretimin geliştirilmesi için yeni projeler var mı?

 

2018 yılında yerli ve milli gülleri ekonomiye kazandıracağız. Yalova Atatürk Bahçe Bitkileri Araştırma Enstitüsü ile birlikte yürütülen "Yeni Gül Çeşitleri Geliştirilmesi" projesi kapsamında 2018 yılı sonu itibariyle 15 adet gül için patent başvurusu yapılacaktır. Ek 5 yıllık protokol ile 35 adet gül için patent alınarak, 2023 yılına kadar toplamda 50 adet milli gül çeşidini ekonomiye kazandırmayı planlıyoruz.

Bu proje ile; Ülkemiz için önemli bir ihracat kalemi oluşturacak milli gül çeşitlerinin geliştirilmesi, ülkemizin ekolojik koşullarına daha iyi adapte olabilecek yeni çeşitlerle verim ve kalitenin arttırılması, melezlemeler sonucu oluşan bireyler ile daha sonra yapılacak ıslah çalışmaları için gen havuzunun genişletilmesine katkı sağlanması, tüketici taleplerini karşılayabilecek yerli güllerin üretilmesi amaçlamaktayız.

 

 

Meilland Güllerinin üretimi de devam ediyor.

 

2005 yılından itibaren Meilland Güllerinin Türkiye'de tek lisanslı üretim ve satış hakkı İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ'ye aittir. Dünyaca ünlü Meilland Gülleri Türkiye'de İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ tarafından üretilmektedir.

Meilland Gülleri üretiminde yerli üretim desteklenerek Adapazarı'nda Pamukova, Geyve, Bursa'da Kestel ve Yenşehir'de, Yalova Çınarcık'da, Antalya Serik'de yerli üreticilere ve köylülere gerekli eğitimler verilerek üretim gerçekleştiriyor. Bu şekilde yerli üretim ve istihdama katkı sağlanıyor. Peyzaj materyalleri üreten sektörün gelişmesi, üreticilerin AB standartlarında ürünler elde etmesi sağlanıyor.

 

 

ÇALIŞMALARIMIZ ÖRNEK MODEL OLARAK BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KATALOĞUNDA YER ALACAK

 

Yaptığınız çalışmalar ülkemizde örnek olmaya devam ediyor. Başarılı projeleriniz uluslararası mecrada da dikkat çekti. Biraz bundan bahseder misiniz?

 

Bu yıl çok önemli bir gelişme yaşadık. Bünyemizde sürdürülen Bahçıvanlık Kursları, Alım Garantili Lale ve Alım Garantili Mevsimsel Çiçek uygulamalarını; "Örnek Model" olarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Teşkilatı'nın (UNDP) araştırma kataloğunda yer almaya uygun görüldüğünü bildirmiştir.

"Şehirlerin problemlerine kamu, özel sektör iş birlikteliği çözümleri projesi" başlığı altında başlangıç noktası olarak, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ tarafından yürütülen kapsayıcı işletme modelleri incelenecektir. Bu kapsamda, giriş noktası, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ'nin Alım Garantili Gül, Lale ve Mevsimlik Çiçek üretimi Projeleri ve Bahçıvanlık Kursu gibi sosyal sorumluluk projeleri olacaktır.

Bu projenin, karşılıklı yarar için iş dünyası ile düşük gelirli insanlar arasında köprüler kurarak işletmeler için yeni müşteriler kazanma, işgücünü genişletme ve arz teslim zincirlerini güçlendirme, düşük gelirli insanlar için ise temel ihtiyaçları karşılama, sürdürülebilir kazanç elde etme ve daha fazla üretkenlik sağlama gibi avantajları bulunmaktadır. Bu bağlamda UNDP IICPSD, İBB ve Ağaç ve Peyzaj AŞ'nin kapsayıcı işletme modellerinin belirli bir giriş noktasından başlayarak başarılı uygulamaların analiz edilmesi, raporlanması ve yaygınlaştırılması için stratejik bir ortaklık geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu ortaklık sayesinde özel sektörün kentlerin sorunlarına çözüm bulmada aktif bir rol oynadığı iyi uygulamaları analiz eden bir araştırma başlatmayı hedeflemektedir.

Sosyal sorumluluk projelerinden bir tanesi olan alım garantili mevsimlik çiçek üretimi ile alakalı bizim uyguladığımız iş modeli ve İstanbul genelinde verdiğimiz Ücretsiz Bahçıvanlık Kursları "Bir İş Modeli Olarak Ortaya Konması" konusunda kalkınmakta olan 192 ülkede yayınlanan Birleşmiş Milletler Kalkınma Teşkilatı'nın (UNDP) Tanıtım Kataloğu'nda yer alacak. Bunun lansmanı da Cumhurbaşkanlığı himayelerinde kasım ayı içerisinde İstanbul'da düzenlenecek olan Boğaziçi Zirvesi'nde gerçekleştirilecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde olan zirvede "Alım Garantili Mevsimlik Çiçek Yetiştiriciliği" projemiz ve "Ücretsiz Bahçıvanlık Kursu" iş modelin lansmanını yapmış olacağız.

Boğaziçi Zirvesinde tanıtımı yapılacak olan dünyada kalkınmakta olan 192 ülkede yayınlanan Birleşmiş Milletler Tanıtım Kataloğu'nda uluslararası iş modeli olarak İstanbul Büyükşehir Belediyemiz adına yer almak İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ adına gurur vericidir. İstanbul ve civar illerde yaptığımız uygulamaların; dünya ülkelerine tanıtılması örnek rol model olması için Birleşmiş Milletler gibi güvenilir bir kuruluş ile ortaklık ortaya çıkmaktadır. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, bünyemizde yürütülen faaliyetlerin, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile ortak hazırlanmış bir "örnek model" kataloğunda yer alması ve bu kataloğun bizzat Birleşmiş Milletler tarafından üye ülkelere dağıtılacak olması önemlidir.

Proje özeti olarak; Katalog içeriğinin oluşturulması ve içeriğe uygun olarak şehirlerdeki rekreasyon ve peyzaj uygulamalarını kapsayan global literatürün gözden geçirilmesi, düzenlenen ulusal ve uluslararası paneller ve atölye çalışmalarındaki araştırma lansmanı, yıllık gözden geçirme raporu ve nihai sonuçlar ile ilgili etkinliklerin düzenlenmesi, şu anda uygulanmakta olan ve gelecekteki toplantı, panel vb. gibi ilgili organizasyonlarda planlanan "İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ'nin Kapsayıcı İşletme Modellerinin Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın küresel ağında paylaşılması" ortaya konulmaktadır.

Projenin bir sonucu olarak; Araştırma Kataloğunun, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı katalog standartlarına uygun olarak yayınlanması, Birleşmiş Milletler üyesi olan ülkelerdeki Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Ülke Ofislerine Araştırma Kataloğunun dağıtılması. Gelişmekte olan ülkelerde uygulanan modellerin uyumluluğunu değerlendirmek ve söz konusu modellerin uygulanması için potansiyel bölgeleri belirlenmesi söz konusudur.

 

 

KURNAKÖY FİDANLIĞI YAPIM AŞAMASINDA

 

Alibeyköy Fidanlığında değişiklikler yapıyorsunuz. Yeni çalışmalardan bahseder misiniz?

 

Alibeyköy Fidanlığı ile ilgili uzun süredir üzerinde çalışmakta olduğumuz alt yapı ve modernizasyon çalışmalarımızı tamamladık. Şu anda Avrupa standartlarının üzerinde modern bir fidanlığa sahibiz. Anadolu yakası için yeni bir fidanlık arayışındaydık. Yeni fidanlık çalışmaları kapsamında Kurnaköy'de İstanbul, Anadolu yakasına hizmet edecek 124 dönüm arazi üzerine kurulu Kurnaköy Fidanlığı'nın yapım aşamasını gerçekleştiriyoruz. Orası da yine Avrupa standartlarının üzerinde bir fidanlık olacak. Kurnaköy fidanlığı İstanbul, Anadolu yakasına ağırlıklı hizmet edecektir. Kurtköy'deki fidanlığımızdan mart ayı gibi tamamen taşınıp Kurnaköy'de hizmet vermeye devam edeceğiz.

 

 

MİNİ BAHÇE MARKET KONSEPTİNİ YAYGINLAŞTIRACAĞIZ

 

Bünyenizde faaliyet gösteren Bahçe Market'lerle ilgili yeni çalışmalarınız nelerdir?

 

Ülkemizde bir örneği olmayan Türkiye'nin en büyük Bahçe Market'ini 2011 yılında Alibeyköy'de hayata geçirdik. Bahçe Market İstanbulluları bitki ile buluşturmak amacı ile kaliteli ürünleri uygun fiyata sataşa sunmak üzere kuruldu. Bahçe Market ülkemizde son yıllarda gelişmekte olan süs bitkileri sektöründe peyzaj profesyonelleri ve son tüketiciye ulaşmak adına perakende satışta önemli bir hizmet sunmaktadır. "Bahçeye Dair Her Şey" konsepti ile sadece bahçeye dair bitkiler, bahçe malzemeleri ve diğer ürünlerin satışa sunulması Bahçe Market'i diğer marketlerden ayıran en önemli özelliğidir. Ayrıca en kaliteli ürünleri, en uygun fiyata satışa sunmamız da bizi yine diğer marketlerden ayırmaktadır.

Bahçe Market 300 dönümlük fidanlık içinde yer almakta olup, 1.180 metrekare kapalı alan, 4.000 metrekare açık alanda hizmet veriyor. Bahçe Market'te dış ve iç mekan süs bitkileri, meyve ağaçları, peyzaj malzemesi, üretim malzemesi, dekorasyon malzemeleri, bahçe malzeme ve ekipmanları kategorisinde 3.000 farklı ürün yer almaktadır.

Alibeyköy Bahçe Market'e, yeni fidanlık modernizasyon çalışmaları kapsamında toplamda 13.000 m2 bir yer ayırdık. Şu anda projelerini hazırlıyoruz önümüzdeki dönemde inşallah bu projeyi de gerçekleştirip yine dünya standartlarında bir Bahçe Market'i İstanbul'a kazandırmış olacağız.

Bünyemizde bulunan Mini Bahçe Marketler var. Mini Bahçe Marketlerin sayısının giderek artması ve daha çok kitleye ulaşmasını hedefliyoruz. Mini Bahçe Market konseptiyle ilerleyen zamanlarda daha da yaygınlaşarak farklı lokasyonlarda üretici ile tüketicinin buluşma noktası olarak hizmet vermeye devam edeceğiz.

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ'de kendimizi sürekli yenilemenin sürekli geliştirmenin bir göstergesi olarak farklı konularda Çalıştaylar gerçekleştiriyoruz. İlk Çalıştayımız "Sürekli Gelişen Bahçe Market" üzerineydi. Bundan sonra da diğer konularda düzenli olarak kendi iç bünyemizde çalıştaylar devam edecektir.

 

 

GÜNEYDOĞU ANADOLU'DA 15 ADET PARK YAPIYORUZ

 

Sosyal sorumluluk projeleriniz var mı?

 

İstanbul Büyükşehir Belediyemizin ilçe belediyelerine vermiş olduğu şartlı bağışla alakalı süreçlerimiz devam ediyor. İlçe belediyelerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak nüfusa oranla Ağaç AŞ olarak bitki desteği veriyoruz. Onun dışında kent mobilyası ve asfalt desteği de her yıl olduğu gibi devam etmektedir. Sektörün gelişmesi açısından İstanbul Büyükşehir Belediyemizin sektöre desteği aralıksız devam etmektedir.

Güneydoğu Anadolu'da da yine İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ olarak toplamda 15 tane yeni park yapımını gerçekleştiriyoruz. Diyarbakır, Bitlis, Hakkari, Şırnak, Siirt, taraflarında yeni parklar yapıyoruz. Güneydoğu Anadolu'da Cizre'de ve Siirt'te 40 dönümün üzerinde 2 tane park diğerleri cep park olmak üzere 15 tane yeni park kazandıracağız.