YEŞİL BİR ERZURUM İÇİN ŞEHRİN FLORASINI ZENGİNLEŞTİRİYORUZ

Çevresiyle uyumlu bir şehir inşa ettik, diyen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Erzurum, peyzajda Türkiye’nin gözde şehirlerinden birisi oldu” dedi. Erzurum’un ‘rüya kent’ olması için çalıştıklarını ifade eden Sekmen, yeşil bir Erzurum için şehrin florasını zenginleştirdiklerini söyledi.

19 Ekim 2017 Perşembe
YEŞİL BİR ERZURUM İÇİN ŞEHRİN FLORASINI ZENGİNLEŞTİRİYORUZ


Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, PLANT Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Dergisi İmtiyaz Sahibi Remzi Adıyaman'ı makamında kabul etti. PLANT Ödülüne sahip Belediye Başkanı Sekmen, bu ödülün çalışma azimlerine dinamizim kattığını söyledi. Göreve geldikleri gün, Çevresiyle uyumlu yeşil bir Erzurum'u inşa edeceklerinin sözünü verdiğini hatırlatan Başkan Sekmen, bu yolda ciddi adımlar atmış. Erzurum'da 3 yılda 4 milyon çiçek, 1 milyon çalı ve 150 ağaç toprakla buluştu, il genelinde 5 bin noktada peyzaj, çevre düzenlemesi tamamlandı. "Çevresiyle uyumlu bir şehir inşa ettik" diyen Başkan Sekmen, kentteki değişim ve dönüşümü Remzi Adıyaman'a anlattı. 


PLANT Ödülleri 2015-2016 Kamusal Alan Ödülü sahibisiniz. Nasıl bir duygu? 
Kültür Yolu Projesi'nde Erzurum Kalesi ve çevresine uygulanan peyzaj çalışmasıyla PLANT Ödülleri 2015-2016 ‘Kamusal Alan Kategorisinde' yılın en başarılı peyzaj projesi ödülünü aldık. Bir yılda elde ettiğimiz bu ödül çalışma azmimize büyük bir dinamizm katmaktadır. Bizler bu güzel şehrin ‘Rüya kent' olması için var gücümüzle çalışıyoruz. Süs Bitkisi ve Peyzaj Mimarlığı sektörünün en prestijli ödülünü almak yaptığımız projenin ne denli doğru olduğunu bize bir kez daha gösterdi. İnşallah Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yapmasını umut ettiğimiz projemiz tamamlandığında tarih, medeniyet ve kültür şehri Erzurum'un çehresi daha da değişecek. 

Erzurum Kale Çevresi Kültür Yolu Projesi PLANT Ödülü kazandı. Projenin detaylarını bize anlatır mısınız? Bu projeyi uygulama fikri nasıl doğdu? Nasıl bir çalışma yürüttünüz? 
Geçmişi olmayan bir şehir hafızasını yitirmiş insana benzer. Bu nedenle eskiyi tahrip etmeden yeni ile bütünleştirerek tahrip olmayan kültür mirasımızı bizden sonraki nesillerle buluşturma adına başlattığımız en önemli projelerimizden biri olan Kültür Yolu Projesi kapsamında kültür mirasımıza ışık tutacak olan eserlerimizi koruma altına almayı hedefledik. Kültür Yolu Projesi kapsamında bulunan Erzurum Kalesi, Üç Kümbetler ve çevresi şehrimizin tarihinde önemli olaylara tanıklık etmiş, aynı zamanda kültür mirasımıza ışık tutan Erzurum'un tarihi ve kültürel hayatını simgeleyen özel bir projedir. Kültür Yolu Projesi 3 etaptan oluşmaktadır. Birinci etap alanının fiziki büyüklüğü 75 bin 100 metrekaredir. İkinci etap alanının fiziki büyüklüğü 72 bin metrekaredir. Üçüncü etap alanının fiziki büyüklüğü 84 bin metrekaredir. Proje tamamlandığında Erzurum Kalesi gün yüzüne çıkacak. Tarihi dokunun korunduğu projenin yapımı sürüyor. Şu an meydan kısmında yer alan sergi alanı, süs havuzu imalatları ve peyzaj da devam ediyor. 

ÇEVRESİYLE UYUMLU YEŞİL BİR ERZURUM 
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yaptığınız günden bugüne kadar peyzaj ve park bahçeler için yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? 
İlk geldiğimiz gün ‘Çevresiyle uyumlu yeşil bir Erzurum'u inşa edeceğiz' demiştim. Hamdolsun bugün ilimizin toplam 5 bin noktasında peyzaj, çevre düzenlemesi yaptık. Mesire ve dinlenme alanları inşa ettik. Kentte her doğana ve vefat eden hemşehrilerimiz adına birer fidan dikiyoruz. Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak şehir estetiğini güzelleştirmeye devam ediyoruz. Kentteki orta refüjleri görsel etmenlerle süsleyen Büyükşehir Belediyemiz, 3 yılda 4 milyon çiçek, 1 milyon çalı ile 150 bin ağacı toprakla buluşturduk. Peyzaj çalışmasında çiçeklerin diliyle şehrimizin görsel estetiğini zenginleştiriyoruz. Kentin tarihi ve kültürel özelliklerini oluşturulan motiflere yansıtıyoruz. Çiçek ve yeşilin tonlarıyla gerçekleşen peyzaj çalışmalarımız şehrimizin görünümüne adeta yeni güzellikler katıyor. Kısacası yeşil bir Erzurum için şehrin florasını zenginleştiriyoruz. 

METROPOL ŞEHİRLERLE YARIŞIYORUZ 
Uluslararası Gökyüzüşehri Parkı Projesi ve bu park içerisinde yer alacak olan Kar Tanesi Müzesi'nden bahseder misiniz? 
Bilim, kültür, tarih ve sanatın beşiği Erzurum; bünyesinde barındırdığı değerler, gelişim, değişim ve dış dünyaya açılan kapısıyla günümüzde metropol şehirlerle yarışır hale gelmiştir. Şehrimizin dünya coğrafyasında daha tanınabilir hale gelmesi bilimsel ve kolektif ortaklıklar, tanıtım, turizm ve paylaşma kültürüyle mümkündür. İnovatif düşünce ve bilimsel ortaklıklar günümüzde başarının temel anahtarıdır. İşte bu düşünceden hareketle Erzurum Büyükşehir Belediyesi, bilim, ilim ve irfan yuvası Atatürk Üniversitesi ile birlikte bir güç birlikteliği yaptı. Şehrimiz ve bölgemizin bilimsel, kültürel, sosyal ve ekonomik potansiyelini artırmak amacıyla kalıcı faydaya dönüştürülecek olan Gökyüzüşehri Parkı Projesi ile Avrupa'nın cazibe merkezlerinden biri olmayı hedefliyoruz. Bu hedefi gerçekleştirmek amacıyla 2023 Yeni Türkiye vizyonuna uygun olarak tasarlanan bu proje, Erzurum'a, bölgemize, Türkiye ve dünyaya yeni bir ufuk kazandıracak. Bu dev projeyle birlikte Erzurum'a; Kar Tanesi Eğitim Araştırma Merkezi, Astronomi Eğitim Araştırma Merkezi, Sayılar Eğitim Araştırma Merkezi, Deprem Eğitim Araştırma Merkezi, Böbrek ve Kalp Eğitim Araştırma Merkezi, Tarih Duvarı Eğitim Araştırma Merkezi ile Bilim Teknoloji ve Müze parkları, Olimpiyat Meydanları, Ay ada, Oyun alanları, Yeşil heykeller, Türkiye bahçeleri ve Biyo-çeşitlilik parkı'nın oluşturulacağı bir Doğa parkı, etkinlik atölyeleri ve sınıflar, engelli eğitim merkezi, AR-GE ve Mükemmeliyet Merkezi'nin oluşturulacağı bir eğitim parkı, yüksek donanımlı bir Kongre ve Fuar parkı, tüm dünya çocukları ve gençlerin yer alacağı Dünya Çocuk ve Gençlik Meclisi yapılacak. Dünya'nın ilk tarih duvar müzesinde 111 bin 111 adet taşla tarih yeniden yazılacak. 

ÇETAŞ FİDAN ÜRETİM MERKEZİ 
Erzurum Büyükşehir Belediyesi ÇETAŞ Fidan Üretim Merkezi'ne sahip. ÇETAŞ'ın çalışmalarından bahsedelim biraz. 
Yeşil bir çevre ve doğal kaynakların korunması noktasında Avrupa ve ülkemizdeki gelişmeleri yakından takip ederek koruma ve kullanma dengesini gözeten bir anlayışla şehrimizi yeniden inşa ediyoruz. Nitelikli bir kalkınma ortamının ancak sürdürülebilir bir çevre yaklaşımı ile mümkün olacağını benimseyen bizler, bugün gelinen noktada üreten ve kendi öz kaynaklarıyla ürettiğini yatırıma dönüştüren bir konuma ulaştık. Erzurum; bir üretim merkezi ve marka kent olma yolunda hedefine emin adımlarla ilerliyor. Çevre çalışmalarımızın daha işlevsel hale gelmesi ve kendi kaynaklarımızı kullanma açısından hayata geçirilen ÇETAŞ Fidan Üretim Merkezi'nde profesyonel fidan, ağaç, çiçek ve bitki yetiştiriliyor. Bölgemizde bir ilk olma özelliğini taşıyan bu üretim merkezi sayesinde ağaçlandırma, çevre düzenlemesi, peyzaj ve şehir mimarisinde kalitesi yüksek çevre ürünleri kentin doğal hayatına adeta renk katıyor. Bahçe ekipmanları, zengin bitki türleri ve yardımcı ürünlerin satışa sunulduğu Bahçe Market ile birlikte ilgili sektördeki hammadde ve ithalat sorunu da tamamen ortadan kalkacak. Fidan Üretim Merkezi içerisinde yer alan ÇETAŞ Sera'da mevcut yeşil alanların nitelikli bir hale gelmesi ve ilimizde seracılığın daha da yaygınlaştırılmasını sağlıyoruz. Şehrimizin kentsel değişiminde, kentsel veya kırsal peyzaj yönetiminde yeşil fikirleri hayata geçiren bu merkez, sadece ilimiz için değil Doğu Bölgesi için de yenilikçi projeler üretiyor. Bölgemizin kalkınması noktasında çevresel danışmanlık hizmeti sağlayan üretim merkezimiz, bölge, yöre ve havza yönetimi ile makro ölçekli projeleri hayata geçiriyor. Fidan Üretim Merkezi görüldüğü gibi şehrimiz ve bölgemizdeki çevre ve bitkisel ürün ihtiyacını karşılayıp, ürettiği biyo çeşitliliği destekleyen çevresel tasarımlarla sektör ve pazar sorununa çözüm sunuyor. 

Okuyucularımıza mesajınız nedir? 
Dünyadan, çevreden, doğadan ve sosyal yaşamdan haberdar olmak isteyenlerin mutlaka PLANT Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Dergisi'ni okumalarını tavsiye ediyorum. 

Teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı? 
Ben teşekkür ederim. Çevre demişken kentte uyguladığımız iki dev proje var, onlardan bahsetmek istiyorum son olarak. Türkiye'nin en görkemli çevre yatırımını Erzurum'da inşa ettik. Büyükşehir Belediyemizin hayata geçirdiği Atıksu Arıtma Tesisi, kentin en önemli ve iddialı çevre yatırımlarından biri olarak değerlendiriliyor. Dünya'nın gelişmiş ülkelerinde uygulanan proses, makine ve ekipman teçhizatına sahip modern bir teknikle hayata geçirilen tesisle birlikte il genelinde ileri düzeyde çevre korumasını sağladık. Atıksu Arıtma Tesisi sayesinde Erzurum ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde doğa ve çevre alanlarıyla Aras, Çoruh ve Fırat nehirleri üzerinde yer alan barajların su kalitesi korunuyor. Atıksu Arıtma Tesisi, 445 bin kişilik evsel, 56 bin 700 kişilik de endüstriyel nüfusa göre inşa edildi. Arıtma Tesisi'nin birinci aşaması 2025 yılına göre yapıldı. İkinci kademe olan 2040 yılına 528 bin 595 kişi evsel ve 58 bin 733 kişi endüstriyel nüfusu da içine alacak şekilde genişletilebilecek. Bu arada Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal donatı alanlarından biri olan Olimpiyat Parkı, yılın "En Başarılı Belediye Parkı" seçildi. Eğlence ve Rekreasyon Ödülleri kapsamında dereceye giren Olimpiyat Parkı, kategorisinde Türkiye'nin dört bir yanında yer alan park ve sosyal donatı alanlarını geride bırakarak jüri tarafından birincilikle ödüllendirildi. 245 bin 327 metrekarelik alan üzerinde çocuk oyun alanlarından gezi, oturma, mesire ve spor merkezlerine varıncaya kadar birçok sosyal etkinliğin gerçekleştiği Olimpiyat Parkı, kentin en güzel dinlenme mekânlarından biridir. Parkımız içerisinde ayrıca Türkiye'nin ender statlarından biri olan 5 bin kişi kapasiteli Güreş Stadyumu da bulunmaktadır. Bütün bu özellikleri barındıran Olimpiyat Park, Türkiye ve Orta Doğu'da sektörel fuarlar organize eden Tureks tarafından gerçekleştirilen 5. Uluslararası Eğlence ve Rekreasyon Ödül Töreni'nde ‘En Başarılı Belediye Parkı' seçildi.