Sektörel

YILDA 350 MİLYON FİDAN

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ projesi dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ile gerçekleşti.

Yeşil dokunun geliştirilmesine katkıda bulunmak, öğrencilerde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek ve çevreye karşı duyarlılığını arttırmak amacıyla başlatılan projenin açılışı Ankara Batıkent Haydar Aliyev Ormanı’nda gerçekleşti. Programda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 yılda 4 milyar 70 milyon adet fidan diktiklerini ifade ederek bu rakamı 7 milyara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Yılda 350 Milyon Fidan Dikildi

Konuşmasının devamında Erdoğan, “Türkiye, erozyonla mücadelede dünya lideridir ve orman alanını artıran nadir ülkelerden biridir. 2002'ye kadar yılda ortalama 75 milyon fidan üretiliyordu. 16 yıldır, yılda ortalama 350 milyon fidan üretiyoruz. Sakarya Sapanca'da fidan ve süs bitkileri borsasını, Afyonkarahisar'da tıbbi ve ıtri bitkiler merkezini kurduk. Son 16 yılda orman köylülerimize yaptığımız doğrudan destekler ve ormancılık faaliyetleriyle 15 milyar lira gelir elde etmelerini sağladık.” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 10 milyon öğrenci adına fidan dikiminin yapılacağı projeyle 81 ilde eş zamanlı olarak 150 bin öğrenci fidanlarına kavuşacağını belirterek, “10 milyon sayısına da yılsonuna kadar ulaşılacak” dedi.  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’da, “Bu ağaçlar, bir yerlerde duruyordu ama çocuklarımızın ellerinde değildi. Onları çocuklarımızın ellerine vererek, toprakla buluşturarak Milli Eğitim Bakanlığı'mızı zenginleştirdiği için Sayın Bakanımızın şahsında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yeni fidanları buluşturmak dileğiyle” ifadelerini kullandı.

Bu Gönderiyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

nurettin kartal11 Kasım 2018, Pazar - 12.44

Öncelikle böyle bir projeye imza attıkları için Milli eğitim ve Tarım bakanlığımızı kutlarım daha önceki yorumlarımda da belirttiğim gibi yeşil bir dünya yeşil bir ülke için , çocuklarımızın doğayı sevmeleri için yapılan her çalışmayı gönülden destekliyorum. A.B.D. de kentsel peyzajda kullanılan fidanların ne kadarının yaşatılabildiği ile ilgili yapılan bir çalışmada bunun P civarında olduğu tespit edilmiş , acaba ülkemizde bunca dikilen fidanların bu oranı % de kaçtır ? O halde kamu veya özel kuruluşlarımızdan ricamız diktikleri fidanları takip etmeleridir. Bu projede fidan diken yavrularımıza bir görev verilmeli ve 10-15 sene sonra fidanını büyütebilen çocuklarımıza onur ödülü gibi bir şey verilmelidir. Saygılarımla... Öğr.Gör. Nurettin Kartal Sapanca MYO Peyzaj ve Süs Bitkileri Program Bşk.