Sektörel

11 MİLYON FİDAN ‘GELECEĞE NEFES’ OLUYOR

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 11 milyon fidan ile 'Geleceğe Nefes' olmak ve 'Daha yeşil bir Türkiye' için gerçekleştirilen seferberlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte ilk fidanı toprakla buluşturdu. 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen 'Geleceğe Nefes' etkinliğinde Bakan Pakdemirli bir de konuşma yaptı.  

11.11.2019- 'MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ' SEFERBERLİĞİ

Tarihi bir gün olan 11.11.2019-Milli Ağaçlandırma Günü'nün hayırlı ve ebedi olması temennisinde bulunan Bakan Pakdemirli, vatandaşlarımızdan seferberliğe gelen yoğun ilgiye değindi, 14 milyona yakın bir sayı da fidan sahiplenildiğini belirtti; ''Bugün görüyoruz ki; Milletimizin Orta Asya'nın kalbinden çıkardığı "Hayat Ağacı", Anadolu'nun göğsünde büyüyen bir "Hayat Çınarı"na dönüşmüştür! Zira bizim kuruluşumuzun rüyası, "Çınar'dır; kurulduğumuz yerin adı, Söğüt'tür! Öyle ki: Bizim; dünyamız da ağaçtır, rüyamız da... Bizim; sevdamız da ağaçtır, davamız da... İşte biz, "Geleceğe Nefes" olmaya karar verdiğimizde, bu kampanyayı 11 Milyon fidan ile sınırlandırmıştık! Ancak gördük ki aziz milletimiz, bu kampanyayı bir seferberliğe dönüştürerek bir 'Memleket Meselesi' haline getirdi! 11 Milyon fidanın tamamının birkaç gün içinde sahiplenildiğini görünce bizler de bu ilgiyi ve heyecanı karşılıksız bırakmayarak sahiplenilecek fidan sayısını 11 Milyonun üzerine çıkardık! Bugün en son baktığımda, sahiplenilen fidan sayısı 14 milyona yaklaşmıştı!'' dedi.

''2023 HEDEFİMİZ 7 MİLYAR FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURMAK''

Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin, orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olduğunu vurgulayarak, son 17 yılda yapılan ağaçlandırma çalışmalarına ilişkin rakamları da paylaştı.

Pakdemirli; ''Biz, 'Daha yeşil bir Türkiye, daha yaşanabilir bir Dünya' hedefiyle yola çıktık! Bu hedefle; dünyanın orman varlığı azalırken, Türkiye'yi orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri konumuna getirdik! Ve 3 kıtada çevre ülkelere ormancılık desteği veren yegâne ülke olduk! Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Bakanlık olarak biz; 57 yılda yapılan ağaçlandırmanın 1,5 katını, son 17 yılda yaptık! Yanan ormanların 40 misli kadar alanı, ağaçlandırdık! 2002 yılından önce, yılda 75 milyon fidan üretilirken, biz, son 17 yıldır, yılda ortalama 350 milyon fidan üretiyoruz! 2002 öncesinde ülkemiz yüzölçümünün 4'te 1'i orman iken bugün, yüzölçümümüzün 3'te 1'ini ormanlık alana ulaştırdık! Yani orman varlığımızı 17 yılda, 1.8 milyon hektar alan artırdık! Ve bugün hamdolsun, iki Kıbrıs adası büyüklüğünde orman alanını ülkemize ve milletimize kazandırmış olduk! İnşallah 2023 yılına kadar da ülkemizde 7 Milyar fidanı toprakla buluşturacağız! Yani 7 Milyarlık dünya nüfusu kadar, fidan dikmiş olacağız!'' diye konuştu.

13 BİN FUTBOL SAHASI KADAR ALANA FİDAN DİKİLİYOR

Bakan Pakdemirli, bugün toprakla buluşan 11 milyon fidan ile ağaçlandırılan alanın büyüklüğünü de örneklerle anlattı; ''11 Milyon fidan dikmek demek, şu demek! Bir: 13.000 futbol sahası büyüklüğünde alan demek! İki: Türkiye Cumhuriyeti'nin 10.765 km'lik kara ve deniz sınırlarının tamamını birer metre arayla fidanlarla çepeçevre çevrelemek demek! Bunun muazzam bir büyüklük olduğunu ifade ederek, dikkatlerinize sunmak isterim!''

Haber Resim Galerisi

Bu Gönderiyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz