Sektörel

BAKAN PAKDEMİRLİ KEŞAN’A GİTTİ

 

Son zamanlarda Türkiye’nin birçok ilinde meydana gelen yangınlara Edirne de eklendi. Edirne Keşan’da çıkan yangına ilişkin incelemede bulunmak amacıyla, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Keşan’a gitti.

 

Edirne’nin Keşan ilçesindeki yangın, helikopter destekli çalışma ile kontrol altına alındı. Bakan Pakdemirli Keşan'daki orman yangınına ilişkin, "Sevinerek söylemek isterim ki şu an da yangın çok kuvvetle kontrol altında, yangınla mücadeleyi sürdürüyoruz, çok önemli bir gelişme olmazsa bu yangını inşallah sabah saatlerinde soğutmaya başlarız" dedi. Bakan Pakdemirli, öğle saatlerinde çıkan Edirne Keşan Yeşilköy-Suluca köyleri arasındaki orman yangınına 700 rakımdaki müdahaleyi inceledi. Öğle saatlerinde çıkan orman yangınına 10 dakika içinde müdahale edildiğini vurguladı.

Gece uçuş imkanın yok

Geceleri hava araçlarıyla uçuş imkânın olmadığını bu sebeple gece koordinasyonun bir miktar azaldığını belirten  Bakan Pakdemirli,  "Meteoroloji şartlarında gece rüzgârın biraz daha azalması ve nemin artmasıyla bazı şartlarda daha olumluya döndü. Ekiplerimiz hala yangınla mücadele ediyor, yangının sadece güney kısmında buradan yaklaşık 2700-3000 metre arasında uzaklıkta ve bir kısmında hala yangın devam etmekte. Buraya 5 koldan iş makineleriyle müdahale edildi ve yangın buraya hapsedilmiş oldu" dedi. Bakan Pakdemirli, yangına hava kararana dek 5 helikopter, 68 arazöz, 6 itfaiye, 15 iş makinesi, 320 personelle yangına müdahale edildiğini de vurguladı.

Motorlu testereler ile yol açıldı

Bölgedeki bitki örtüsünün sık olması ve bir tarafının uçurum olması nedeniyle ekiplerin zorlandığını belirten Bakan Pakdemirli, işçilerin motorlu testerelerle yolu açarak ilerlediklerini belirtti. Orman yangının kontrol altına alındığının altını çizen Bakan Pakdemirli, "Sevinerek söylemek isterim ki şu an da yangın çok kuvvetle kontrol altında, çok önemli bir gelişme olmazsa bu yangını inşallah sabah saatlerinde soğutmaya başlarız diye düşünüyorum. İzmir'de bu yaşadığımız bu hafta içerisinde yaşadığımız yangın çok büyük bir yangındı, ona göre göreceli çok daha ufak bir yangınla karşı karşıyayız. Arkadaşlarımız yangın soğutulduktan, söndürüldükten sonra gerekli çalışmayı yaparlar, gerekli açıklamayı yaparlar. Tekrar geçmiş olsun" dedi.

İhmal ve dikkatsizlik

Bakan Pakdemirli, "Yangınların çıkış sebebinin bir çoğunu bilememekle beraber, çoğununda ihmal ve dikkatsizlikten çıktığını bazılarının kasıttan çıktığını biliyoruz. Mümkün mertebe vatandaşlarımızı bu konuda uyarıyoruz. Alo 177'imiz var, vatandaşlarımızı duyarlılığına teşekkür ediyorum, yangını ilk öğrenmemizde ve ilk müdahalemizde vatandaşın bizle olan iş birliği çok önemli bu konuda da iyi bir iş birliği içerisindeyiz” şeklinde konuşarak yangınlarla ilgili uyarıda bulundu.

Daha duyarlı olmamız lazım

Yangınlarla mücadelede iyi bir ülke olunmasına rağmen yangınlara olan duyarlılıkla ilgili aynı kelimeleri söyleyemeyeceğini söyleyen Bakan Pakdemirli, “Yangınlara daha duyarlı olmamız lazım. Bizde çıkmaz demeyeceğiz, piknik alanlarına dikkat edeceğiz, sigara atmayacağız ormanlara veya ormanda çöplerimizi bırakıyorsak bunların ileride yangına sebep olacağını bileceğiz. Bu konuda hassasiyet ve duyarlılığımızı arttırmamız gerekiyor" dedi.

 

 

Bu Gönderiyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz