Özel Haber

BAKAN VEYSEL EROĞLU’NDAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü için bir mesaj yayınladı. Bakan Eroğlu mesajında “Küçük şeyler, Dünyayı yeniler” sözünden hareketle gelecek nesillere daha güzel bir ortamda yaşayacağı bir dünya bırakmak gerektiğini vurguladı. Eroğlu’nun mesajı şöyle; “Biz hükümet olarak çevreye duyarlı bir yapı olmanın haklı gururunu yaşarken, Bakanlık olarak da havasıyla suyuyla ve toprağıyla çevreyi bir bütün olarak ele alıyor ve faaliyetlerimizi bu bütünlük içerisinde uyumlu olarak yürütüyoruz. Gayemiz; daha yeşil, daha güzel, daha temiz ve daha yaşanabilir bir Türkiye hedefini ortaya koymaktır. Bu hedefe ulaşmak için de büyük bir gayretle hareket ediyoruz. Bakanlığımızın sorumluluğundaki su kaynaklarımız ile ormanlarımızı korumak ve geliştirmek için çalışıyoruz. Bu kapsamda son 15 yılda yaptığımız çalışmalarla 4 milyar 50 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Ülkemizde 20,8 milyon hektar olan ormanlık alanı 22,3 milyon hektara yükselttik. Ülkemize 1,5 milyon hektar yeni orman alanı kazandırarak çevreye ve yeşile verdiğimiz önemi gösteriyoruz. Korunan alanlarımızı hızla artırıyoruz. 2002 yılında 33 olan milli park sayısı 43'e, 16 olan tabiat parkı sayısı 240'a ve 9 olan Ramsar Alanı 14'e ulaşmıştır. Ayrıca vatandaşlarımıza yeterli sağlıklı su temini için 81 ilimizde büyük içme suyu projelerini gerçekleştirdik. Şehirlerimizin 2050-2060 yılına kadar su ihtiyaçlarını karşıladık.

Vatandaşlarımızın şehir içinde nefes almalarına, yeşille buluşmalarına imkân sağlamak üzere 2003 yılından günümüze 139 adet şehir ormanı, 1.317 adet mesire yeri ve 407 adet bal ormanı tesis ettik.”

Bu Gönderiyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

nurettin kartal27 Haziran 2018, Çarşamba - 16.19

Sayın bakanımızdan , acaba büyükşehir yasası ile yerleşim ve sanayi alanına dönüşen verimli tarım arazilerimizin geri kazanılması için neler yapılıyor açıklamasını bekliyoruz. Bence çevre gününde bununda tartışılması lazım. Öğr.Gör.Nurettin Kartal Sapanca MYO Peyzaj ve Süs Bitkileri Program bşk.