“Hayat bir kitaptır ve gezip görmeyenler hep aynı sayfayı okur”

(St. Agustine)

Günümüzde sanayinin ve teknolojinin gelişmesi, refah düzeyinin yükselmesi, kişi başına düşen gelirin artması, serbest zamanın çoğalması, ulaşımın ucuzlaması ve yeni yerler görme arzusuna bağlı olarak, turistler yazın deniz kıyılarına kışın ise karlı, dağlık ve ormanlık alanlara gitmektedirler. Bu seyahatlerin sonucunda da kış turizmi doğarak gelişmiştir. Kış turizmi, kar yağışına bağlı olarak dağların kar alabilen yükseltisinde yapılabilen ve turizmin alışılagelmiş sezonu dışında var olmasına olanak sağlayan bir turizm çeşididir. Kayak sporu, doğa yürüyüşü, tırmanma gibi etkinliklerin yapılmasına olanak sağlayan, kar ve eğim şartlarının olduğu bölgelere yılın belli döneminde yapılan seyahat ve konaklama faaliyetlerinin tümüdür. Karlı alanlardan kış sporları için fayda sağlamak kış turizmi için önemlidir. Bu sayede kazanılan dağlık alanlar turizm ekonomisine katkı sağlamaktadır [1]-[5].

Kış turizmi genellikle her yaştan ve farklı eğitim seviyelerine sahip, ekonomik gücü yüksek, macerayı seven turistler tarafından tercih edilmektedir. Kış turizminde; kar, dağ ve kayak sporları turistler için çekicilik öğesidir [6]-[8]. Dünyada kış turizmi destinasyonunda en çok tercih edilen ülkelerin; Avusturya, Fransa, İtalya, İsviçre, Polonya, Romanya, Rusya, Ukrayna, Bosna, Makedonya, Slovenya, Bulgaristan, ABD, Japonya, Cin, Kanada, Norveç ve Türkiye olduğu görülmektedir [9].

Zakopane, Polonya’nın Malopolskie eyaletinde Slovakya sınırına birkaç mil uzaklığında ve Krakow kentinin güneyinde yer alan dağ kentidir. Kent, yılın büyük bölümünde kar yağışlı olup Polonya’nın kış turizmi başkentidir. Aslında kent, sadece kış mevsiminde değil yaz mevsiminde de doğa yürüyüşü ve doğal güzellikleri için turistlerin ilgisini çekmektedir. Kenti yılda yaklaşık 250 bin turist ziyaret etmektedir.


Kentin sahip olduğu geleneksel dağ peyniri

Kent; geleneksel dağ kültürünü yansıtan ahşap mimari konut örnekleri ile satış birimlerine, koy geleneğini sürdürmeye çalışmak için yöresel çoban kıyafetleri giyerek turistik eşya satan insanlara, zengin mutfak kültürüne, kendine özgü yeme-konuşma- müzik-kostüm tarzıyla zengin ‘Goral’ kültürüne, geleneksel buncol (sade) ve oscypek (tütsülenmiş) dağ peynirlerine sahiptir. Günümüzde, kentte yer alan 19. yüzyıl sonu 20. yüzyıl başlarına ait ahşap konutların bazılarının müze, bazılarının ise otel ve pansiyon olarak kullanıldığı görülmektedir.

(Kentte yer alan geleneksel ahşap mimari konut örnekleri)

Harenda Dağı (997 m), Gubałowka Dağı (1123 m), Szymoszkowa Dağı (1126 m), Nosal Dağı  (1206 m), 35 hektar alanı kaplayan Morsikie Oko Golu (1395 m), Giewont Dağı (1895 m), Kasprowy Dağı (1987 m), UNESCO Biyosfer Rezervi listesinde yer alan Tatra Milli Parkı (2499 m) ve Siklawica Şelalesi kentteki kış turizmi çekim noktalarıdır. Kent kış mevsiminde turistlere kayak yapma, snowboard, kayakla atlama, fener ışığında kızak gezintisi, buz pateni yapma, atlı kızak gezintisi, kros kayağı yapma, husky kopeği kızak gezintisi, teleferik/telesiyej/ fünikülere binme, kar arabası yolculuğu yapma, doğal peyzajı/manzara seyretme, doğa yürüyüşü yapma gibi çeşitli kış turizmi etkinlikleri sunmaktadır.

787-997 m. kotları arasında yer alan Harenda Dağı, 4 km uzunluğunda kayak pisti, 1 telesiyej, 2 snowboard, 2 iple iniş ve çıkışa sahiptir. 4 km uzunluğundaki kayak pistinin 2,1 km’si kolay, 1 km’si orta zorluk, 0,9 km’si zor derecesindedir. 823-1123 m. kotları arasında yer alan Gubałowka Dağı, 3 km uzunluğunda kayak pisti, 1 füniküler, 1 telesiyej, 2 iple iniş ve çıkışa sahiptir. 3 km uzunluğundaki kayak pistinin 2,5 km’si kolay, 0,5 km’si orta zorluk derecesindedir. 865-1126 m. kotları arasında yer alan Szymoszkowa Dağı, 4 km uzunluğunda kayak pisti ve 2 telesiyeje sahiptir. 4 km uzunluğundaki kayak pistinin 2 km’si kolay, 2 km’si orta zorluk derecesindedir. 900-1186 m. kotları arasında yer alan Nosal Dağı, 1,2 km uzunluğunda kayak pisti, 1 füniküler, 1 telesiyej, 5 iple iniş ve çıkışa sahiptir.

  

  

          (kentte yer alan geleneksel ahşap satış birimleri)

  Gubatowka Dağı`ndan görünümler

1,2 km uzunluğundaki kayak pistinin 1 km’si kolay, 0,2 km’si orta zorluk derecesindedir.1014-1987 m kotları arasında yer alan Kasprowy Dağı, 15 km uzunluğunda kayak pisti, 2 teleferik ve 2 telesiyeje sahiptir. 15 km uzunluğundaki kayak pistinin 3,5 km’si kolay, 11,5 km’si orta zorluk derecesindedir. Kış turizmi başkenti olan Zakopane kentinde kış sporları festivalleri, yılın farklı zamanlarında çeşitli yarışmalar, konserler ve yeni yıl kutlamaları düzenlenmektedir. Kent sahip olduğu doğal ve kültürel unsurları ile sadece kış mevsiminde değil dört mevsim turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Bu durum, kente ekonomik katkı sağlamanın yanı sıra insanlar arasında kültürel bağların kurulup güçlenmesini de olumlu yönde etkilemektedir.

  (Tatra Milli Parkı`ndan görünümler)     (Siklawica Şelalesi`nden görünüm)

Zakopane`de yer alan kayak pistlerini gösteren harita [10]

KAYNAKLAR

[1] Usal, A., 1984. Turizm Planlaması, Okan Dağıtımcılık ve Yayıncılık Ltd. Şti., İzmir.Suher, H., 1995.

[2] Breiling, M. ve Charamza, P., 1999. The impact of global warming on winter tourism and skiing: a regionalised model for Austrian snow conditions, Regional Environmental Change, 1, 1, 4-14.

[3] Doğaner, S., 2001. Türkiye Turizm Coğrafyası, Cantay Kitabevi, İstanbul.

[4] Acuner, Ş. A., 2006. Alternatif Turizm Türlerinin Doğu Karadeniz Bölgesi Turizm Potansiyelinin Gelişmesine Etkisi, Milli Produktivite Yayınları, No: 689, Ankara.

[5] Hazar, A., 2007. Spor ve Turizm, Detay Yayıncılık, 1. Baskı, Ankara, 147 s.

[6] Koenig, U. ve Abegg, B., 1997. Impacts of Climate Change on Winter Tourism in the Swiss Alps, Journal of Sustainable Tourism, 5, 1, 46-58.

[7] Akat, O., 2000. Pazarlama Ağırlıklı Turizm İşletmeciliği, Ekin Kitabevi, İstanbul.

[8] Aydın, A. D., 2007. Sarıkamış’ın Kış Sporları Turizmi Potansiyeli Acısından Değerlendirilmesi, Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 2, 6, 203-209.

[9] TURSAB Kış Turizmi Raporu, 2017. TIKLAYINIZ.

[10] URL 1, 2018.TIKLAYINIZ

Dr.Öğr.Üyesi Sultan Sevinç KURT KONAKOĞLU

Amasya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü

Arş.Gör. Berkant KONAKOĞLU 

Karadeniz Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü 

 

Bu Gönderiyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz