‘MAVİ LADİN ORDU’DA MARKA OLACAK’

‘MAVİ LADİN ORDU’DA MARKA OLACAK’

Yeşilköy Fidancılık ortaklarından Şükrü Utku, Ordunun Mavi Ladinde marka olacağını söyleyerek, bu doğrulta kaliteli üretim yaptıklarını vurguladı.

 

KALİTELİ ÜRETİM İÇİN

Orduda üretim yapan Yeşilköy Fidancılık ortaklarından Şükrü Utku, gerçekleştirdikleri üretim ile ilgili bilgi verdi. Kaliteli üretimi ön planda tuttuklarını vurgulayan Utku: "15 yıldır üreticilik yapıyorum. Karadeniz bölgesi olarak önce Türkiyedeki konumumuzu belirlememiz gerekiyor. ‘Fidanın neresindeyiz, kalitenin neresindeyiz bunları iyi analiz etmeliyiz. Fidancılık yapmaya başladığımız günden beri kendimizi geliştirmeye, yenilemeye çalışıyoruz. Önce çuvalda üretim yapıyorduk. Çuvalla bu işin gitmeyeceğini gördük ve sepetli üretime geçtik. Şu anda ise saksıya dikim yapıyoruz. Fidanlıklar kurduk, saksılama alanı yaptık. Damlama sulama bağladık. Çıtayı yükselttik. 2-3 yıl sonra Orduda budamasız bir ürün olmayacak. Ürünün toprak üzerindeki görünümünün yanı sıra altyapısı çok önemli. Çünkü ben bir firmaya 500 adet fidan gönderirsem ve bunun 50-100ü kurursa o firma bir daha Ordudan geçmez.  Yeşilköy Fidancılık olarak şunu amaçlıyoruz; biz Orduyu Türkiyede Mavi Ladin ve Batı Ladinde marka yapacağız. Kaliteyi üst seviyeye çıkarma yolundayız. Vatandaşı ezmeden ürünü değeriyle ayıp, değeriyle satma yolundayız. Bu ürün yavaş yavaş kalite olarak da fiyat olarak da değerini bulacak. İşi doğru yapmak çok önemli. Üreticiyi ağlatmayalım. Satılan fidan kurumasın. İzmir, Manisa tarafı binlerce çeşit yaptı. Bizim burada başka bir şey olmuyor. Bu bitki bizim. Biz buna sahip çıkacağız." diye konuştu. Son olarak; Ladinin Orduda fındığın yerini alacağını söyleyen Şükrü Utku: "Fındıkta yaşadığımız sorunlar Ladinde olmuyor. Don vurmuyor, yanmıyor. Yeşilköy Fidancılık olarak altyapıdan itibaren 100-200 bin üretim yapıyoruz. Yetişmiş ürün için konuşursak her yıl 10-20 bin üretim gerçekleştiriyoruz." dedi.

 

 

One of the partners of Yeşilköy Nurseries Mr.Şükrü Utku said that “Ordu province will be a brand in Blue Spruce production and by this mission we are growing high quality plants”.

He mentioned that they continuously develop themselves at the point of production quality and “plants infrastructure is very important.” He said.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler