ŞİMŞİR’E YENİ ALTERNATİF; ILEX

Hollandalı Ron Le Poole firması, Şimşir’e alternatif olarak ürettiği Ilex bitkisi ile sektörde çığır açmayı hedefliyor.

 ŞİMŞİR’E YENİ ALTERNATİF; ILEX

Hollandalı Ron Le Poole firması Ilex bitkisi ile sektöre farklı bir yenilik getirdi. Türkiye Satış Temsilcisi Şaban Bozali, Şimşire alternatif olan Ilex ile ilgili detaylı bilgi verdi.

 

Öncelikle, Ron Le Poole firmasını tanıyalım...

   Hollandanın Boskoop şehrinde hizmet veren tedarikçi bir firmayız. Boskoop zaten bitkilerde dünyada bir numara diye bilinen bir merkez. Yetiştirilmek üzere genç bitkiler, yarı mamul dediğimiz boylu bitkiler, yapraklı, taban örtücü bitkiler, ibreliler ve çalı grubu ile otsu bitkiler satıyoruz. Hollandada kendini ispatlamış, kaliteli, alanında çok büyük bilgi ve beceri sahibi olan üreticilerin bitkilerini yurt dışına doğrudan biz pazarlıyoruz. 18i aşkın ülkeye doğrudan satışımız var. Bizi diğer firmalardan ayıran en özelliğimiz şu; müşteriler bizi tercih ettiğinde aradığı her bitkiyi bulabiliyor. İstedikleri bitkiyi istedikleri ebatlarda istedikleri adetlerde temin ediyoruz.

 

Türkiyede hangi bölge ve firmalarla çalışıyorsunuz?

   Türkiyede çalıştığımız birkaç firma var. Kendi alanlarında da oldukça başarılılar. Bizi tercih ediyorlar çünkü; Hollanda bitkileri bilindiği üzere çok kaliteli olduğu için hemen alınıp uygulamaya geçirilebiliyor. Ayrıca genç bitkiler konusunda uzmanız. İstenilen her genç bitkiyi temin edebiliyoruz.

 

Yeni ürettiğiniz ve patentini aldığınız Ilex bitkisi var. Bununla ilgili bilgi verir misiniz?

   Türkiyede bir ilk olan Ilex bitkisi üretiyoruz. İnsanlar yakından gördüğünde Şimşir ile kıyaslıyor fakat şimşir değil. Bitkiyi ilk kez de Flower Show Fuarında teşhir ettik. Daha çok çit uygulamalarında kullanılan Şimşir son yıllarda hastalık nedeniyle deforme oldu. Ilex ise hastalıklara karşı dirençli. Şimşirin fazla varyasyonu yok. Ilexin biri sarı biri esmer olmak üzere iki farklı varyasyonu mevcut ve her türlü iklim şartlarına dirençli. Şimşire alternatif olacak, çığır açacak bir bitki. Mesela, Hollandanın kraliyet saraylarının bahçelerinde uygulanmaya başlandı. Şimşirin hastalıklı olması sebebiyle saray bahçeleri deforme olmuştu. Yeni bir arayışına girdiler ve 3 yılı aşkın çalışmalardan sonra uzmanlar Ilexin doğru bir çözüm olduğuna kanaat getirip, uygulamaya aldılar.

   Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, standımızı ziyaret etti. Kendisine bitkiyi tanıttık, büyük ilgi gösterdi. Bizimle temasa geçeceklerini söyledi. Ilex, evrim yaratacak, kendini ispatlayacak bir bitki. En önemli özelliklerinden bir tanesi de hızlı yetiştirilebiliyor ve şekil verilebiliyor olması. 3.5 metreye kadar bozulmadan boy alabiliyor. Ron Le Poole olarak Flower Show Fuarına ikinci kez katılıyoruz ve yıl standımızda çok farklı türler var. Yaptığımız tanıtımlarda gerçekten güzel sonuçlar aldık. Türkiyede süs bitkiciliği sektörü giderek gelişiyor ve büyüyor. Sektör kendini kaliteye çevirmek için gayret gösteriyor. Firmalar kaliteli bitkileri yurt dışından doğru adreslerden temin etmenin yollarını arıyor.

 

Bu anlamda fuarı da başarılı buldunuz sanırım...

   Gayet tabi. Fuarı gerçekten başarılı bulduk. Firmalar bizi ziyaret edip, bilgi alıyorlar. Biz de kendi alanımızda geniş bir bitki yelpazesi sunmak istiyoruz. Fuarın amacına ulaştığını söyleyebiliriz. Karşılıklı ilişkiler, bağlantılar rahatlıkla kurulabiliyor.

 

Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

   Plant Dergisi olarak sizi çok tebrik ediyorum. Sektörün kalbini tutan bir dergi olduğunuzu özellikle vurgulamak isterim. Çok güzel, çok renkli bir derginiz var. İçeriğiyle de çok güzel bilgiler yansıtıyorsunuz.                                                            

 

 

Ron Le Poole a Dutch company, aims to break new ground by producing Ilex  as an alternative to Buxus plants in the sector. Company Sales Representative of Turkey  Mr. Saban BOZALİ mentioned that, Ilex which is resistant to all climatic conditions  also used in the gardens of the the Netherlands royal palaces.           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler