YALOVA GARDEN’DE ARTIK HEDEF DÜNYAYA AÇILMAK

Yalova Garden Başkanı Metin Gümüş, Yalova Garden ismini dünyaya duyurmak istediklerini söyledi. Yeni yönetim kurulu ile çalışmalara başlayan Yalova Garden, sektöre değer katmaya devam ediyor.

 YALOVA GARDEN’DE ARTIK  HEDEF DÜNYAYA AÇILMAK

 

Yalova Garden AŞde görev değişimi. Yalova Garden Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okulun görevinden ayrılmasının ardından Yönetim Kurulu Başkanlığına Metin Gümüş seçildi. Yalova Gardende yeni yönetim kurulu şu şekilde oluştu; Metin Gümüş (Yönetim Kurulu Başkanı), Orhan Veli Döğüşçü (Başkan Yardımcısı), Süleyman Selami Doğancı (Yönetim Kurulu Üyesi), Rıza Samast (Yönetim Kurulu Üyesi), Necati Akkanat (Yönetim Kurulu Üyesi), Özkan Şenel (Yönetim Kurulu Üyesi) ve İsmail Sadım (Yönetim Kurulu Üyesi). Yönetim Kurulu Başkanı Metin Gümüş, yeni yönetim kurulu ile birlikte uyum içerisinde çalıştıklarını ve bugüne kadar yapılan çalışmalarla birlikte 40 ortağın haklarının korunmaya devam edildiğini söylüyor. Yalova Gardende bugüne kadar çok doğru adımlar atıldığının altını çizen Gümüş, bundan sonraki hedeflerini Plantla paylaştı.

 

NOW-HOW

Yalova Garden AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Metin Gümüş, bu yıl için en büyük hedeflerinin Yalova Gardendeki yapılanmayı yüzde 100 tamamlamak olduğunu söylüyor. Başkan Gümüşün en büyük hedefi ise Yalova Garden ismini dünyaya duyurabilmek. Bunun için önemli adımlar atacıklarını vurgulayan Gümüş, "Uluslararası anlamda da Yalova Garden bir pazar olarak kabul edilmeye başlandı. Türkiyede örnek bir yapılanma olmayı başardık. Şimdi adımızı dünyaya duyurmak istiyoruz. Yalova Garden yabancıların da ilgi odağında. Geçen yıl Hollanda, İtalya, Fransa ve Almanyadan birçok yabancı sektör temsilcisi ziyaretlerde bulundu. Buraya hayran kaldılar ve bize ortaklık teklifinde bulunanlar oldu. Now-Howlarını buraya taşıyarak ülkemiz şartlarında üretimi gerçekleştirilemeyen türleri de burada üretmeyi teklif ettiler. Bu Yalova Garden A.Ş.nin global anlamda geldiği noktayı çok iyi ortaya koyan bir tablo" değerlendirmesinde bulunuyor.

 

YALOVA GARDEN BİR DEĞERDİR

Başkan Metin Gümüş, şunları paylaştı: "Bana bu görevi layık gören arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bize verilen görevin bilinci ile bundan sonraki süreçte de Yalova Garden AŞyi daha ilerilere taşımak için çalışacağız. Hiçbir şeyi eksik etmeden, hiçbir şeyden taviz vermeden sadece işimizi yapacağız. Dışarıdan kulak vermedik. Ama onları dikkate almayı da ihmal etmedik. Bundan dersler çıkartmasını bildik, bundan sonrada bileceğiz. Çalışmalar bu doğrultuda devam edecek. Yalova Garden AŞ Yalovanın bir değeridir. Bugüne kadar Yalovanın adı ile büyüyen Garden AŞ bundan sonra da Yalova ile birlikte Yalova adıyla büyüyecek. Firmamız büyük, ortaklarımızın işleri büyük, emekleri çok büyük. Herkes buraya işini değil yüreğini koydu. 40 ortağımızla birlikte sürecin en zor aşamalarını geçtik. Düzlüğe çıktık. 2015 yılı bizim açımızdan sıkıntılı geçti. Ülkemizde ve bölgemizde yaşanan gelişmeler ister istemez bize de yansıdı. Ama bundan sonraki süreci daha iyi değerlendirecek ve Garden AŞyi ilerilere taşıyacağız.

44 ortakla bu yola başladık. Şu anda ise 42 parselde 40 ortakla devam ediyoruz. Ortak sayısını artırılması gibi bir düşüncemiz yok. Bu olmayacak anlamına gelmez. Ama bunun kararını yönetim kurulumuz verir. Yalova Garden AŞ bir sermaye şirketidir. Sermaye şirketlerinin yapısına müdahale edemezsiniz. Bizim burada 42 üretim parselimiz var. Bu sabittir. Bu azalabilir ama artmaz. Ortaklarımız burada yatırım yaparken sermaye ihtiyacı hissedebilirler. Dışarıya açılım ihtiyacı hissedebilirler. Şirketler kendi hisse sayısında gerekli tasarrufu yapabilirler. Ama ortak sayısını arttırma yetkisi sadece yönetim kurulundadır."

 

DOĞRULARINIZLA ANILIRSINIZ

Şubat ayı içerisinde yarım kalan yol çalışmasının tamamlanacağını kaydeden Gümüş, artık Yalova Gardenın üretimlerine başladığını ve birinci yapılan mamullerin satıldığını ifade etti. İkinci, üçüncü üretimlere geçildiğini söyleyen Gümüş, Yalova Garden üreticilerinin kış mevsimiyle birlikte yaptıkları ürünleri saklamanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti. Yeni dikimlerin de hızla devam ettiğini ve beş ve altıncı aydan itibaren yapılan ürünlerin satışına geçileceğini ifade etti. Gümüş, "Üretim tüm hızıyla devam ediyor. Buradaki birlikteliğimizi devamlı olarak canlı tuttuğumuz sürece üretim her geçen gün katlanarak sürecektir. Doğru yaparsanız doğrularınızla anılırsınız. Bu itimadı sağladığınız zaman hiçbir zaman sizden vazgeçilmez. Yeter ki kaliteden taviz vermeyin" dedi.

 

BAHARDA RESMİ AÇILIŞ

Yalova Garden AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Veli Döğüşçü ise sektörde Türkiyenin tek ve en büyük kümelenme modeli olan Yalova Gardenın mevcut durumu hakkında bilgi verdi. Döğüşçü, "Yaklaşık 3 yıldır yoğun bir çalışma içerisindeyiz. 42 parselimiz var. Bunlardan 36 tanesinde fiilen yerleşme gerçekleştirildi. Buralarda üretim ve ticaretlere başladık. Geriye kalan 6 parselde de yerleşmeler ve tesis kurulumu devam ediyor. Bu aşamadan sonra bahara kadar yüzde 100 doluluk faaliyet oranına ulaşacağız. 2015 yılı içerisinde seçim ve diğer gelişmeler nedeniyle bunu 2016 yılı baharına erteledik. Baharda devlet büyüklerimizin katılacağı bir törenle Yalova Garden AŞyi resmen açacak ve devreye sokacağız" dedi.

 

SELAMİ DOĞANCI

Yalova Gardenın lider bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Yalova Garden AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Selami Doğancı, bu lider yapının nitelik ve niceliği tesis ettiğini söyledi. Doğancı, şunları paylaştı: "Yalova her zaman öndeydi. Bu lider yapı Yalova Gardena da nitelik ve nicelik getirdi. Kalite ve sayısal değer getirdi. Kalite ve sayısal değere ulaştığınız zaman zaten iç pazara iç pazarda dikkat çekersiniz, hatta dünya pazarına ulaşırsınız. Kalite dediğimiz de rekabet ortamından geçer."

 

İSMAİL SADIM

"Biz Yalova Gardenı kurarken asıl amacımız yurt dışından buraya müşteri çekmekti. Yabancı buraya geldiği zaman buradan çıkmasını engellemekti. Yabancı bir müşteri geldiği zaman iç mekan, dış mekan, mevsimlik ne ararsa burada bulabilmeli. Yani biz asıl amacımız bu. Bir de kaliteyi artırmak; küçük üreticilerimizi de buraya çekerek bunların kalitesini artırmayı amaçlıyoruz."

 

ÖZKAN ŞENEL

Yalova Garden Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Şenel, Yalova Gardenın örnek bir proje olduğunun altını çizerek, "Bugün artık dışarıdaki birçok birlikteliklerde Yalova Garden emsal gösteriliyor. Buradaki arkadaşlarımızın hepsinin ciddi anlamda yatırımları var. Arkadaşlarımızın çoğu diyor ki, jübilemi burada yapacağım. Yani elindeki birikimleri bilgilerinin tamamını atfediyor. O yüzden buradaki çalışmalarda herkes samimi, elinden geleni yapıyor ve hem Türkiyede hem de Avrupada bir örnek model oluştu" diyor.

 

SİNAN ÖZATAKAN

Yalova Gardenın ortaklarından Sinan Özatakan ise şunları paylaştı: "Yalovadaki üreticiler sektörle ilgili yapabileceklerinin çok fazlasını burada yaptılar. Bundan sonra özellikle SÜSBİRin Türkiyede çiçekçiliği sektör olarak tanımlanması için bütün mücadeleyi buraya vermesi gerekiyor. Burada devlet küçük bir imkan sağladı böylesine önemli bir oluşum ortaya çıktı. Ama verilen yer 1600 dönüm. Oysaki bu İtalyada bir tane üreticinin üretim yaptığı alan kadar. O küçük imkan Yalova Gardenda 40 tane firmayı bir araya getirdi, ciddi bir sinerji yarattı. Devletin denetiminde dünya kadar arazi var, imkan var. Çiçekçiliği Türkiyede mutlaka sektör olması lazım. Sektör olduktan sonra bugünkü ilerlemenin on katı hızla ilerleyebiliriz. Bu oluşum, bu sinerji burada oluyorsa Adapazarında da, İzmirde de, Antalyada da olabilir. SÜSBİRin bu konuda harekete geçmesi lazım."

 

 

Mr. Metin GÜMÜŞ eleced as chairman of Yalova Garden Inc. Mr. Gümüş mentioned that their new target is announcing Yalova Garden to the world.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler