15 Ülkeden 20 Öğrenci İstanbul’da Ağırlandı

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, 15 farklı ülkeden peyzaj mimarlığı öğrencilerini ağırladı. ELASA (Avrupa Peyzaj Mimarlığı Öğrenci Topluluğu) üyesi öğrenciler, “Peyzaj Hafızası” temasıyla İstanbul’da buluştu.

15 Ülkeden 20 Öğrenci İstanbul’da Ağırlandı

 

Etkinliğe İsviçre, İsveç, Almanya, Estonya, Fransa, Finlandiya, Slovakya, Sırbistan, Slovenya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Romanya, Macaristan ve İrlanda'dan peyzaj mimarlığı öğrencisi katıldı.

Avrupa genelindeki peyzaj mimarlığı öğrencileri arasındaki dayanışmayı, iş birliğini, fikir alışverişini ve anlayışı teşvik eden uluslararası bir öğrenci topluluğu olan ELASA (Avrupa Peyzaj Mimarlığı Öğrenci Topluluğu), 1990 yılından bu yana, her yıl 25'e kadar farklı ülkeden öğrencileri bir araya getiren geleneksel yaz toplantısı ve daha küçük bir ilkbahar toplantısı bu yıl ülkemizde düzenleniyor.

 

Toplantıya İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Ev Sahipliği Yaptı

3-9 Mayıs 2024 tarihleri arasında 2024 yılının ilk ELASA toplantısı, Avrupa'daki Peyzaj Mimarlığı Bölümlerinden 20 öğrencinin katılımıyla İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 9 gün süren ve İstanbul ve İzmir'de yapılacak etkinliklerden oluşan toplantıda, panel, çalıştay, workshop ve arazi geziler ile devam edecek.

 

Ülkemizin Peyzaj Hafızası Konuşuldu

"Peyzaj Hafızası" olarak belirlenen ELASA toplantısı, Türkiye'nin eşsiz coğrafi çeşitliliği ve zengin kültürel mirasını keşfetmek için mükemmel bir zemin sunmakta ve zamanın ve mekânın sürekli değişen dinamiklerini ve kimlik ile imge oluşturan faktörleri vurgularken, kentsel ve kırsal peyzajların karakterini şekillendiren desenler ve süreçler üzerine odaklanmıştır. ELASA 2024-Türkiye toplantısı bu bağlamda Türkiye'de peyzaj hafızasını şekillendiren ve dönüştüren süreçleri incelemeyi hedeflemiştir.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler