Adıyaman Kariyer Zirvesi’ne Katıldı

Plant Dergisi İmtiyaz Sahibi Remzi Adıyaman, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından düzenlenen Kariyer Zirvesi’ne konuşmacı olarak katıldı.

Adıyaman Kariyer Zirvesi’ne Katıldı

Plant Dergisi İmtiyaz Sahibi Remzi Adıyaman, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından düzenlenen Kariyer Zirvesi'ne konuşmacı olarak katıldı. Süs Bitkilerinin Dünü, Bugünü, Geleceği konulu söyleşi 20 Ekim Perşembe günü SUBÜ Ziraat Fakültesi Rektörlük Konferans Salonu'nda öğrencilerin yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi.

 

Peyzaj ve süs bitkileri sektöründe 12 yıl önce yayın hayatına başlayan Plant Dergisi'nin serüveninden bahseden Adıyaman; "Plant Dergisi'nin asıl amacı peyzaj ve süs bitkileri sektörünün sesini dünyaya duyurmaktır. Bu doğrultuda uzun ve sürekli bir yayın hayatına sahibiz. Plant Dergisi'nde sektöre dair her şeye yer veriyoruz. Akademik çalışmalardan, projelere, haberlerden, kitap analiz yazılarına kadar pek çok türden çalışmaya ulaşabilirsiniz. Yayıncılık oldukça meşakkatli bir iş fakat bu zorlulukları aşmamda bana her zaman destek olan ve sektöre başlangıçta çok emeği geçen Erol Kaya abimi rahmetle anıyorum" dedi.

 

"Öğrenci Yarışmasına Davet Ediyorum"

PSB Anatolia Fuarı çalışmalarına değinen Adıyaman, "Bu organizasyonu üç yıl festival olarak yaptıktan sonra PSB Anatolia ismi ve Fuar statüsünde gerçekleştirmeye başladık. Amacımız tüm sektör mensuplarını bir araya getirerek ve özellikle yurtdışı alım heyetlerinin yoğun katılımını sağlayarak yerli üreticimizi ve ürünlerimizi dünya pazarına çıkartmaktır. Bu anlamda uluslararası ihtisas fuarı unvanını da alarak daha fazla insanla çok daha geniş bölgelerde ticaret yapılasını sağlayacağız. Ayrıca öğrenciler için Türkiye'de bir ilki hayata geçirerek fuar süresince Tasarım ve Uygulama Yarışmasını gerçekleştiriyoruz. Genç peyzaj mimarları için oldukça keyifli ve öğretici bir deneyim oluyor" dedi.

 

"Sektörün Geleceği Sizlersiniz"

Plant Akademi ile öğrencilerle sektör profesyonellerinin buluşturulduğunu söyleyen Adıyaman, "Plant Akademi söyleşileri için Türkiye'nin her bölgesinde peyzaj teknikerliği ya da peyzaj mimarlığı eğitimi veren üniversiteleri ziyaret ederek deneyimli isimleri geleceğin peyzaj mimarlarıyla buluşturuyoruz. Bunu yaparken inandığımız şey şudur; deneyimli isimlerin genç ve dinamik nesillerle buluşarak onların kariyer planlarında yol gösterici olmasını sağlamaktır. Plant Akademi'ler ile sayısını bilmediğim kadar arkadaşımıza staj ya da işe başlangıçta yardımcı olduk. Sektörün devam etmesi ve daha ilerileri taşınması için birlikte çok çalışmamız gerek bu noktada siz genç peyzaj mimarları önemli bir role sahipsiniz. Kendinizi piyasa şartlarına ve global iş hayatına entegre şekilde geliştirirseniz, iş konusunda bir sorun yaşamazsınız ve bu sektör daha ilerilere gider" şeklinde konuştu.

 

Programın ikinci bölümünde öğrencilerden gelen soruları yanıtlayan Adıyaman, tüm peyzaj mimarlığı öğrencilerini PSB Anatolia Fuarı'na davet etti. Yeni öğretim döneminin başlamasıyla Plant Akademi söyleşilerinin devam edeceğini ve ocak ayında Plant Ödülleri'nin gerçekleştirileceğini ifade etti. Program sonunda Doç. Dr. Mustafa Yılmaz, Remzi Adıyaman'a plaket katim etti.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler