Afyonkarahisar’a 6 Millet Bahçesi

Kurum, bir termal otelde düzenlenen millet bahçeleri fidan dikim töreninde yaptığı konuşmada, millet bahçelerini ilk fidanlarıyla buluşturduklarını söyledi.

Afyonkarahisar’a 6 Millet Bahçesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “İnşallah 2023'e kadar her ilimizde en az bir millet bahçesini vatandaşlara, çocuklara, gençlere armağan edeceğiz. Tarihimizi ve kadim kültürümüzü, birlikte yaşama geleneğimizi, bu büyük parklarımızda, bu güzel millet bahçelerimizde yaşatacağız.” dedi.

57 Millet Bahçesi Tamamlandı

Kurum, Afyonkarahisar'ın Türkiye'nin büyümesinden büyük pay sahibi olmuş şehirlerden biri olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Şehrimize, bugüne kadar ulaştırmadan sağlığa, eğitimden, turizm, tarım, çevre ve şehirciliğe kadar yaklaşık 35 milyarlık yatırım yapıldı. Bakanlık olarak; biz de bu yatırımların 7 milyar lirasını gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İşte bugün de inşallah hep birlikte, bir yandan kentsel dönüşüm ve sosyal konutlarımızın müjdelerini verirken, bir yandan da Türkiye'nin yeşil alan miktarını en çok arttıran illerimizden biri olan Afyonkarahisar'ın 3 millet bahçesini inşallah fidanlarla buluşturacağız. Biliyorsunuz bugün ülkemizin tamamında, toplam büyüklüğü 55 milyon metrekareyi bulan 321 adet millet bahçesi yapıyoruz. 57 millet bahçemizi bitirdik ve vatandaşların hizmetine sunduk. 264 millet bahçemizin yapımına devam ediyoruz.”

Afyonkarahisar'a 150 Milyon Lira Yatırım

Kurum, Afyonkarahisar'ın doğal kaynaklarıyla, tarımsal üretim alanlarıyla, eşsiz doğasıyla, Frigya Vadisiyle muhteşem bir şehir olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun yanında; bugün Afyonkarahisar'a çevrecilik açısından baktığımızda ne görüyoruz? Modern atık su arıtma tesisleriyle, ileri biyolojik arıtma tesisiyle, katı atık düzenli depolama tesisleriyle Türkiye'nin en çevreci, en temiz, en yaşanabilir illerinin başında Afyonkarahisar geliyor. Yeni millet bahçeleri ve yeşil alanlarla, şehrimizin bu güzelliğini daha da güçlendireceğiz. Yeşil alan miktarımızı artıracak, sizler için yeni nefes alanları açacağız. Tüm dünyamız iklim değişikliğiyle mücadele ile karşı karşıya. Artık sellerin, yağışların miktarının, sayısının arttığı, heyelanların oluştuğu ve şehre olan etkilerin arttığı bir süreci yaşıyoruz. 2030-2050 yılında su savaşlarının yaşanacağı ve su kıtlığının yine yaşanacağı bir sürece girmekteyiz. Dünyamız ısınıyor, ısındıkça nefes alacağımız alan ihtiyacı, su kaynaklarımızın korunma ihtiyacı daha da gün yüzüne çıkmaktadır. O yüzden bu projeler çok önemli. Afyonkarahisar'da 150 milyon lira yatırım bedeli olan 6 millet bahçesi yapıyoruz. Bu 6 millet bahçesine yenilerini ekleyerek, şehre tam 1 milyon metrekare yeni yeşil alan kazandırma hedefimizi gerçekleştireceğiz. Bugün, eş zamanlı olarak; 270 bin metrekarelik Cirit Kayalığı Millet Bahçemizi, 125 bin metrekarelik Şuhut ve 50 bin metrekare büyüklüğündeki Sandıklı millet bahçelerimizi ilk fidanlarıyla buluşturuyoruz."

Kurum, millet bahçelerinin dışında yine termal bölgesinde 10 milyon lira yatırım bedeliyle yürüyüş ve bisiklet yolunun projelendirildiğini, kısa sürede bu yolların yapımına başlanacağını aktardı.


Paylaş: 

Diğer Haberler