Akcan Güvenilir Ürün Zirvesi’nde Konuştu

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi’nin katıldığı Güvenilir Ürün Zirvesi’ne TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan da katıldı.

Akcan Güvenilir Ürün Zirvesi’nde Konuştu

 

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, Türkiye Tohumcular Birliği ve bağlı 7 Alt Birliği kısaca tanıttıktan sonra, "Tohum, fidan, fide ve süs bitkisi üretenler, bu ürünleri işleyen sanayiciler, bu işin AR-GE'sini yapanlar, bitki ıslahçıları ve ülkemizin her köşesine bu ürünleri ulaştıran bayiler bize yasal olarak üye olmak zorundadır. Birliğimiz 70 bini aşan üyesiyle bitkisel üretimin bel kemiğini oluşturmaktadır." dedi.  

 

"Üretim her yıl artıyor"

TÜRKTOB Başkanı Akcan, tohumculuk sektörünün 2004 tarihli Islahçı Hakları Kanunu ve 2006 tarihli Tohumculuk Kanunu ile çok daha hızlı yol almaya başladığını, tohum, fidan, fide ve süs bitkileri üretiminin her geçen yıl arttığını, Türk ıslahçılarının geliştirdiği yeni millî çeşitlerin her üretim döneminde daha çok tercih edilir olduğunu vurguladı.

 

"Süs bitkileri üretimi 2 milyar adet"

Akcan sözlerine "Sertifikalı tohum üretimimiz 1,3 milyon tonu, süs bitkileri üretimimiz 2 milyar, fide üretimimiz 5 milyar, meyve ve asma fidanı üretimimiz 300 milyon adedi geçmiştir. 2000 yılında sertifikalı tohum üretimi, bugünkü üretimin 10'da 1'iydi. Aynı başarı dış ticarette de yaşadı. Fidanda ve süs bitkilerinde zaten ihracatımız ithalatımızdan fazlaydı.  2021 sonunda fidanda yüzde 415, süs bitkilerinde yüzde 300 dış ticaret fazlamız vardı" şeklinde devam etti.

 

KDV İndirimi

Akcan, tohumculuk sektörünün taleplerini de şöyle özetledi; "Sayın Bakanım, ürün ile tohum fiyat farkının daha da azaltılmasını, bitki ıslahı başta olmak üzere AR-GE'ye devletimizin daha çok kaynak ayırmasını, Bakanlığımızın teknik imkânlarından daha çok yararlanmayı, kayıt dışı üretim ve ticaretin engellenmesi için bize daha çok destek olmanızı talep ediyoruz. Ayrıca, kamu arazilerinin daha uygun koşullarda sektörümüzün kullanımına açılmasını, süs bitkilerinde yüzde 18 olan KDV'nin diğer bitki üretim materyallerinde olduğu gibi yüzde 8'e düşürülmesi de çok önemlidir. Çiftçimizin sertifikalı ve millî tohumlarımızı daha çok kullanması için TÜRKTOB olarak yaptığımız yayım ve sosyal sorumluluk projelerimize desteklerinizin artması da arzumuzdur. Millî tohumculuk için, Türk tarımı için, gıda güvenliği ve güvencesinin sağlanması için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler