BATUM’DA ASIRLIK BİR BAHÇE

BATUM’DA ASIRLIK BİR BAHÇE

Farklı iklim ve bölgelere ait bitkilerin yan yana olduğu, dünyanın en büyük botanik bahçelerinden olan Batum Botanik Bahçesinde muhteşem güzellikte bitkiler sergileniyor.  Parkta 2 binden fazla farklı bitki türü bulunuyor.

 

DEV PARK

Gürcistan Cumhuriyetinin Acara Özerk Cumhuriyetinin yönetim merkezi olan Batumun 9 kilometre kuzeyinde, Karadenizin kıyısında Mtsvane Kontskhida yer alan Batum Botanik Bahçesi, dünyanın en geniş botanik bahçelerinden biri olma özelliği taşıyor. 108 hektarlık alanda bulunan botanik bahçesinin denizden yüksekliği 75 metre olurken yıllık ortama 2620 milimetre yağış alıyor. Batum Botanik Bahçesinin kuruluşu 1880lere dayanırken, bölgenin ikliminden çok etkilenen şef bahçıvan ziraatçı M. Dalfons tarafından özellikle Güney Fransadan bitkiler getirilerek bahçeye dikildi.

 

BAHÇENİN TARİHİ

Rus Botanikçi Andrey Nikolayeviç Krasnov (1862-1914) ile bahçede sistematik bir çalışma yürütmüş uluslararası tanınmış bilim adamları, ziraatçılarla ilişki kurularak tohum, çelik ve bilimsel araştırmalar desteği aldı. Parkın resmi açılışı ise 3 Kasım 1912de gerçekleştirildi. Yukarı park, aşağı park ve Giorgi Gabrichidze Deniz Kenarı Parkı olmak üzere 3 parktan oluşan Batum Botanik Parkı içerisinde ayrıca; Kafkasyaya özgü yarı tropik bitkiler, Doğu Asya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Himalayalar, Meksika, Avustralya ve Akdeniz bitkilerinin sergilendiği bölümler de bulunuyor.

 

FARKLI TÜRLER

 

Batum Botanik Bahçesinde 283 familyaya 532 cinse ilişkin toplam 1457 bitki taksonu yetiştiriliyor. Doğu Asyadan 710 tür, Yeni Zelandadan 15 tür, Kuzey Amerikadan 217 tür, Güney Amerikadan 22 tür, Himalayalardan 74 tür, Meksikadan 17 tür, Avustralyadan 70 tür ve Akdenizden 99 tür bulunuyor. Bu muhteşem güzellikte her bitki ve ağacın üzerinde bilgileri yer alıyor. Botanik bahçesinde eğitim, araştırma ve yönetim görevlerini sürdüren 74 personel yer alırken parkta bitki tanıtımı, çiçekçilik ve kesme çiçekçilik, bitki fizyolojisi ve biyokimya ile botanik alanlarında bilimsel araştırmalar yapılıyor.  Önceleri Gürcistan Bilim Akademisi tarafından yönetilen park Batum Botanik Bahçesi 2006dan itibaren bağımsız bir enstitü tarafından yönetiliyor. Batum Botanik Bahçesi aynı zamanda Botanic Gardens Conservation International (BGCI) üyesi. 

 

 

 

 

 

Batumi Botanical Garden which located on the Black Sea coast Mtsvane Kontskhi district in 9 kilometers north of Batumi where management center of Autonomus Republic of Acara in Georgia is distinct of being one of the worlds largest botanical garden. Also in the garden; there are departments exhibited Caucasian-specific semi-tropical plants, East Asia, New Zealand, North America, South America, the Himalayas, Mexico, Australia and Mediterranean plants also available.


Paylaş: 

Diğer Haberler