BAYINDIR’DA ÖRNEK BİRLİKTELİK

Bayındır’da üniversite, üretici ve sektör bir araya geldi. Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksekokulu ile Hollandalı Schoneveld Breeding firmasının birlikte gerçekleştirdiği sektör gününe Bayındır çiçek üreticileri yoğun ilgi gösterdi.

BAYINDIR’DA ÖRNEK BİRLİKTELİK

Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksekokulu ile Schoneveld Breeding (Hollanda) firmasının birlikte gerçekleştirdiği sektör gününe Bayındır çiçek üreticileri ilgi gösterdi. siklamen ıslahı ve üretimi konusunda dünyada söz sahibi olan Schoneveld firmasından yetiştiricilik uzmanı Ton Koers ve firmanın tanıtım elemanı Figen Koç, Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Salmanın davetlisi olarak İzmire geldi. 1930 yılından beri çiçekçilik sektöründe faaliyet gösteren ve kendi alanında dünyada söz sahibi olan Schoneveld Breeding firması; Siklamen, Çuha çiçeği, Şakayık ve Maviş çiçeği ıslahında uzman bir kuruluş.

 

SERALARA ZİYARET

Bayındır üreticilerine sağlıklı ve kaliteli siklamen üretimi konusunda bilgi veren yetiştiricilik uzmanı Ton Koers, bölgedeki üretici seralarını ziyaret ederek üretimleri yerinde inceledi ve tavsiyelerde bulundu. Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksekokulu konferans salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısına ise Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli, bölge üreticileri ve öğrenciler katıldı. Katılımcılar siklamen yetiştiriciliğinin tüm detayları hakkında bilgi edindi.

 

ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK

Firmanın hem serin hem de sıcak koşullarda yetiştirilmeye uygun siklamen çeşitleri olduğunu belirten Koers, Akdeniz ikliminin hakim olduğu bu bölgede sağlıklı siklamen üretiminin gerçekleştirilebileceğini, bu tür üretimlerin sıcak koşullarda yeterli üretim bilgileri ile yapılabildiğini ifade etti. Manisa bölgesindeki üreticileri de ziyaret eden firma yetkilileri bölge üreticilerini üretim alanlarında ziyaret ederek bilgilerini paylaştı. Ziyaretlerin çok verimli geçtiğini belirten Ton Koers, üniversite ile ortak çalışmalar yürütmeye devam edeceklerini söyledi.

 

ÜRETİCİLERİN BİLGİLENDİRİLMESİ

Bayındır Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Erhan Vecdi Küçükerbaş, meslek yüksekokulunda eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanında bölge üreticilerinin bilgilendirilmesi ve üretim kalitesinin arttırılması konusunda sektörün önde gelen yerli ve yabancı firmalarıyla üniversite bünyesinde bu tür etkinliklerin gerçekleştiriliyor olmasını önemsediğini ifade etti. Üretimde bilginin önemine değinen Küçükerbaş, bu tür etkinliklerle Bayındır bölge üreticilerine daha fazla katkı sunabileceklerini ve bölge üreticilerinin rekabet gücünün artacağını söyledi.

 

Bayındır flower producers showed great interest to ‘sectoral day ceremony which organised by Schoneveld Breeding Co., (Netherlands) and Bayındır Vocational School.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler