FİDANLIK BORSASI 29 YILLIĞINA SAKARYABİR’E KİRALANDI

FİDANLIK BORSASI 29 YILLIĞINA SAKARYABİR’E KİRALANDI

Sakarya Sapanca Tanıtım ve Sergileme Fidanlığı, 29 yıllığına Sakarya Süs Bitkileri Yetiştiricileri Birliğine (SAKARYABİR) kiralandı.

 

29 YILLIĞINA KİRALANDI

Sakarya Sapanca Tanıtım ve Sergileme Fidanlığı Kira Sözleşmesi, Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapıldı. Törene Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Adapazarı Orman Bölge Müdürü Hasan Türkyılmaz, SAKARYABİR Birlik Başkanı Ercan Ekinci ve süs bitkiciliği yetiştiricileri katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Adapazarı Orman Bölge Müdürü Hasan Türkyılmaz: "Sakarya Sapanca Tanıtım ve Sergileme Fidanlığı Tesisinin Bölge Müdürlüğünce kurulan Komisyonca ekonomiye kazandırılması maksadıyla pazarlıkla ihale edilerek, SAKARYABİRe 29 yıllığına kiralanması Orman ve Su İşleri Bakanlığı 5 Şubat 2014 tarih ve 8 nolu oluru ile uygun görülmüştür. Bugün de bu resmi protokolün kiralama sözleşmesi ve şartnamelerini imzalamak üzere toplanmış bulunuyoruz. Hayırlı olsun." diye konuştu. SAKARYABİR Başkanı Ercan Ekici ise: "Bugün Türkiyede bir ilke imza atıyoruz. Sektörel anlamda Türkiyede ilk defa bir organize sergileme ve satış alanına sahip olduk. Mutluyuz, heyecanlıyız. Bütün emeği geçen kamu, kurum ve kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

 

‘ÜLKELERLE YARIŞIYORUZ

Son olarak söz alan Vali Mustafa Büyük ise: "Türkiyenin; gelişmesi, kalkınması, büyümesi çerçevesi içerisinde yeni gelişen sektörlerden birisi de süs bitkiciliği sektörü. Bu konuda Türkiyenin çeşitli bölgelerinde ciddi gelişmeler ve atılımlar var. Ama son 10 yıldır Sakaryadaki gelişmeler Sapanca, Arifiye merkezli üreticilerimizin yapmış olduğu çalışmalar, kamu ve devletin de destekleriyle çok önemli bir noktaya geldi. Bu çerçeve içerisinde artık dünyada birçok benzer ülke ile yarışır hale geldik. Bu noktada Sakaryadaki gelişmelerde emeği geçen, destekleyen herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Son 4 yıldır görev yaptığım süre içerisinde katkı sağlamaya ve liderlik yapmaya çalıştığım konulardan bir tanesi de bu sektördeki gelişmelere destek vermekti." dedi.

 

‘ÖNEMLİ BİR ALTYAPI

Vali Mustafa Büyük, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yanıkta bulunan 180 dönümlük bu arazinin üzerine yaklaşık 4 milyon liraya yakın harcama yapılarak çeşitli tesisler oluşturuldu. Fidan üretimi ile dış mekan süs bitkicilerinin bitkilerini tanıtımı ve geliştirilmesi noktasında çok önemli bir altyapıyı gerçekleştirmiş olduk. Bu alanda çok ciddi bir rekabet var. Başka şehirlerde üreticilerimiz çeşitli organizasyonlarla daha iyi noktaya gelme konusunda çaba sarf ediyorlar. Bizde de kooperatif ve birlik çatısı altında birleşen üreticilerimiz şimdi kendileri için çok önemli bir mekan daha elde etmiş oldu. Bu alanda yapılacak projelere ve gelişmelere Doğu Marmara Kalkınma Ajansının da destek vereceği bundan önceki toplantılarında karara bağlandı. Bundan sonra üreticilerimiz işbirliği içerisinde daha organize kurumsal yapılar oluşturarak, teşkilatlanarak, birlik çatısı altında önemli hizmetleri üretmeye başlayacaklar ve sektördeki gelişmelere katkı sağlayacaklar."  

 

BİRLİK BERABERLİK ÖNEMLİ

"Bu alanda birlik ve beraberlik sağlanırsa rekabetimiz mümkün olur ve dünya ile yarışabiliriz ama bu alanda münferit kalınır, yalnız hareket edilir, işbirliği ve beraberlik yerine birbiri ile uğraşma durumu olursa biz bu sektördeki hızlı gelişime ayak uyduramamış ve geri kalmış oluruz. Allahın bize lütfettiği bu güzel coğrafyada iklim şartlarında toprak yapısında bu tür üretimlerin yapılabilmesi için her şeye sahibiz. Sadece işbirliği birlik ve beraberlik, kararlılık içerisinde bu çabaları sürdürmemiz gerekiyor. Kamuda bu tür teşebbüslerin her zaman tereddütle karşılandığını, cesaret edilemediğini çünkü işbirliği bir kamu kaynağının bir kitleye bir birliği de olsa devredilmesi noktasında tereddüt edilebileceği mümkünken bu konuda cesaretle hareket eden arkadaşlarımı tebrik etmek istiyorum. İnşallah bugün atılan imzalar bu mekan artık bizim dünyaya açılan yüzlerimizden birisi olacak."

 

İMZALAR ATILDI

"Bu sektördeki gelişmeler çok daha hızlı devam edecek. Üretimimizi, kalitemizi, standardımızı ve başarımızı hep beraberce bu sergi merkezinde gerçekleştirmiş ve görmüş olacağız. İnşallah bu çalışmanın kısa süre içerisinde güzel meyvelerini başarılarını beraber görürüz temennisinde bulunmak istiyorum. Bugün başlanan noktada takip ederek sürdürerek aralıksız bu konuyu yürüterek yeni hazırlanacak projelerle geliştirerek mutlaka iyi bir noktaya getireceğiz, getirmeliyiz. Bende bunu imkanım gücüm nispetinde desteklemeye çalışacağım. Hayırlı olsun." Konuşmaların ardından Vali Mustafa Büyük, Adapazarı Orman Bölge Müdürü Hasan Türkyılmaz ve SAKARYABİR Birlik Başkanı Ercan Ekinci ile birlikte Fidanlık Borsası Kira Sözleşmesini imzaladılar.

 

‘DESTEKLER DEVAM EDECEK

Son olarak basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak Sakaryanın sektördeki yerini değerlendiren Vali Mustafa Büyük: "İhracatta önemli gelişmeler gerçekleşiyor. Bu alandaki üretim 5 ila 10 yıl sonrasında netice veren konular. Yani bu sene başladığınız zaman ertesi sene ürününüzü satamıyorsunuz. En erken 4-5 yıl sonra satabiliyorsunuz. Gelişmiş, yüksek bedellerle satabilmeniz için de 8-10 yıllık bir süre gerekmekte. Sakaryada bu mesele başladıktan sonra ki gelişmeler hızla artıyor. Bu konuda Yazlıkta bulunan bin dönümlük arazinin İl Özel İdaresi tarafından satın alınıp da sektöre kiralanmasıyla kurumsal yapıların desteklenmesi geçmişte gerçekleştirilmiş. Ayrıca Sapanca ve Arifiye bölgesinin dışına çıkan, Sakaryanın her bölgesinde hatta süs bitkilerinin yanında çiçekçilik ve kesme çiçek konusunda da belirli gelişmeler var. İklimimiz, toprak yapımız, coğrafyamız ve pazara yakınlığımız bu alanda bizi çok güçlü hale getiriyor. Bu gelişmelerle birlikte biz sadece iç piyasaya üreten değil, yurt dışına da ihraç eden konumumuzu da her gecen gün arttıracağız. Ayrıca bu alandaki çalışmaları destekleyebilmek, standartları ve kaliteyi arttırabilmek için hazırlanacak projelere de yine hibe destekleri gerçekleştirecek. Bu gelişmelerle birlikte sektör daha fazla pay alır daha fazla kar eder duruma geldiği zaman tabi ki yeni yatırımlar da oluşacak. Bu anlamda gelişmelerin hızla artarak devam ettiğini ve devam edeceğini belirtmek istiyorum." dedi.

 

‘ÇOK ESTETİK, ÇOK GÜZEL

Yaptığı değerlendirmede, dış mekanların süslenmesi konusunda yerel yönetimlerin en büyük alıcı olduğunu vurgulayan Vali Büyük: "Bu sektörün en büyük muhatabı İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere yerel yönetimler, belediyeler...

Bizim bölgemiz içinde en büyük alıcımız onlar ama bu alandaki gelişmeler toplumun algısını, estetik anlayışını, peyzaj anlayışını da geliştirdiği için özel sektörde de çok ciddi gelişmeler var. Ayrıca hızla gelişen ülkeler, özellikle Orta Asya Ülkeleri, Kuzey Irak, Irak gibi komşu ülkelerden de bize ciddi talepler gelmekte. Hepimiz izliyoruz, kendi şehrimizde de görüyoruz; ciddi tecrübelerle, çok estetik, güzel, şehircilik anlayışını öne çıkartan çalışmalar gerçekleşiyor. Bunların hepsi bize büyük bir kazanç sağlıyor. Bu alanda çok ciddi firmalar oluştu. Bazı firmalar artık bu alanda çok güçlü olan İtalya, Hollanda gibi ülkelerin firmalarıyla yarışıyor, onlardan daha başarılı üretimler ve sunumlar gerçekleştiriyor. İstanbulda düzenlenen fuarda hep beraber gördük. Ülkemizin firmalarıyla ve üretimiyle gururlanma hakkımız var. Merak edenler bu işleri yapan firmaları ziyaret etsinler. Gerçekten hangi teknolojiyi kullandıklarını, hangi bilimsel çalışmaları yaptıklarını ve nasıl hızlı gelişmeyi, ilerlemeyi sağladıklarını, geçmişte yurt dışından ithal ettiğimiz ürünleri şimdi onlardan daha nitelikli, daha iyisini Türkiyede, Sakaryada ürettiğimizi gözleriyle görecekler." dedi.

 

 

 

 

 

Sapanca Exhibition Nursery rent by Sakarya Ornamental Plants Growers Association (SAKARYA-BIR) for 29 years. Speaking at the signing ceremony, Sakarya Governor Mr. Mustafa BUYUK: “Our growers united under the umbrella of cooperatives and unions have been achieved very important place too.” He said.


 


Paylaş: 

Diğer Haberler