GAZİANTEP’İN SİMGE PARKI; FISTIK PARK

Gaziantep’in yeni simgesi olmaya aday olan ‘Fıstık Park’, iki etaptan oluşuyor. Fıstık Araştırma Enstitüsü alanına yapılmakta olan park toplamda 150 dönüm alana yayılıyor, park içerisinde bir de Fıstık Müzesi yer alacak.

GAZİANTEP’İN SİMGE PARKI; FISTIK PARK

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Fıstık Araştırma Enstitüsü alanına yapılmakta olan Fıstık Park iki etaptan oluşmaktadır. 35 dönüm olan I. Etap alan sınırları içerisinde karşılama meydanı, kafeteryalar, satış birimleri, çocuk oyun alanları, fıstık sergi binası bulunmaktadır. 115 dönüm olan II. Etapta ise çocuk köyü, festival meydanı, fıstık müzesi, karşılama yapıları, turist enformasyon merkezi, piknik alanları, su gösteri alanları, gölet, Fıstık Araştırma Merkezi ve 500 araçlık otopark da yer alacak.

Antep fıstığı ağacının meyve vermesi, fidan hali, fıstığın toplanması, işlenmesi, fıstıktan elde edilen ürünlerin  sergilenmesi ile yurt içinde ve yurt dışında fıstığın tanıtılması için önemli bir yer olacaktır. Park yapılırken dikkat edilen en önemli unsurlardan biri 150 dönüm arazi içerisinde bulunan bitkilerin hiçbirine zarar verilmemesiyle birlikte, ciddi bir peyzaj çalışması yapılarak kent içerisinde halkın ihtiyacına cevap verebilecek yeşil dokuyu artırılmış olunmasıdır.

Birinci etabı 35 dönüm alanda oluşan ve tamamı iki etaptan meydana gelen Fıstık Parkında inşaat çalışmalarının başladığını belirten Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Kadir Arslan, yapısal peyzaj alanın 12 bin metre kare olduğu Fıstık Parkında; 19 bin 666 metre kare de bitkisel peyzaj alanı yapılacağını söyledi. Birinci etapta nelerin olacağını ise şöyle aktardı; Birisi su konseptli olmak üzere toplam 2 adet çocuk oyun alanı, 1 tanesi kır kafesi olmak üzere toplam 2 adet kafe ve otopark mevcut olacak.

 

TCDD PARK

Öte yandan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi büyük bir park projesine daha imza atıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İstasyon Meydanına ilk etapta 71 bin 100 metrekare büyüklüğünde sosyal yaşam alanı ve park yapacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde vatandaşların dinlenebileceği alanlar ile yeşil alanların çoğaltmak için çalışmalar yapıyor. Belediye Gar Meydanı olarak da bilinen ve anıtsal değeri olan meydana yeniden canlılık getirmek için, Mezarlık Kavşağına kadar park yapımına başlanılacak. Toplam alanı 71 bin 100 metrekare olarak belirlenen parkın 27 bin metrakaresi de yeşil alan olacak. Terk edilmiş lojmanların yeniden restore edilerek hayat kazanacağı parkın içerisinde, engelli vatandaşlar için Engelsiz Yaşam ve Destek Merkezi, Aile Danışmanlığı ve Eğitim Merkezi, kreş, müze kütüphanesi, macera parkı, süs havuzları ve su oyunları, fitness alanı, koşu ve yürüyüş yolları, basketbol, voleybol ve mini halı sahası, çocuk oyun parkları, kafetarya, dinlenme alanları ile büfe-satış birimleri yer alacak.

Öte yandan mahalli takımların 50 yıldır müsabakalarını gerçekleştirdikleri İstasyon Semt Sahası tamamen yıkıldı.Yıkılan sahanın yerine şehir parklarından birinde yer verilmesi planlanıyor.

 

 

Gaziantep Metropolitan Municipality go in to action for designing a "Pistachio Park" to homeland of Pistachio nut Gaziantep. By this project municipality will show the life story of pistachio nut step by step to visitors of the park.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler