IFLA’22 Öğrenci Tasarım Yarışması

Peyzaj mimarlığı öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan IFLA 2022 Öğrenci tasarım yarışmasının teması Re:Public Landscape olarak belirlenirken 18-29 Nisan tarihlerinde başvuru yapılabilecek.

IFLA’22 Öğrenci Tasarım Yarışması

Peyzaj mimarlığı öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan IFLA 2022 Öğrenci tasarım yarışmasının teması Re:Public Landscape olarak belirlenirken 18-29 Nisan tarihlerinde başvuru yapılabilecek. Üç farklı kategoride değerlendirme yapılacak olan yarışmaya katılım için grup üyesi sayısı en fazla beş olarak açıklandı.

IFLA tarafından yapılan açıklamada; “Yarışma tüm Peyzaj Mimarlığı lisans ve lisansüstü öğrencilerine açıktır. Hem bireysel hem de grup gönderimleri kabul edilecektir ve her öğrenci veya grup için yalnızca bir başvuruya izin verilir. Geniş disiplinler arası başvurular memnuniyetle karşılanmaktadır; ancak ekibin başında bir peyzaj mimarlığı öğrencisi olmalıdır. Her katılımcı gruptaki üye sayısı beşi geçemez.” denildi.

Analiz ve Planlama Kategorisi: Hızlı kentleşme, benzeri görülmemiş iklim değişiklikleri, hızla değişen sosyal senaryolar, gelişen insan-doğa ilişkileri ve diğer parametreler, peyzaj mimarlarının site bağlamını analiz etme konusunda nasıl değişen bir bakış açısına sahip olduğuna rehberlik ediyor. Bu yarışma kategorisi altında öğrenciler yarışma temasıyla ilgili analiz ve planlama çalışmaları sunabilirler. Bu ödül, yenilikçi yöntemlerinde ve bir sorun ifadesini analiz etme derinliğinde öne çıkan çalışmaları seçecek.

Peyzaj Tasarımı Kategorisi: Bu kategori altında öğrenciler, araziye özel Peyzaj Mimarlığı projeleri için bireysel/ekip çalışmalarını sunabilir ve Peyzaj alanındaki ilgili soruları ele alabilirler. Bu kategori, daha iyi seçilmiş deneyimler ve ilgili hassas yaklaşımların alınması için tasarım formülasyon teknikleri, anlatılar, metodolojiler ve ilgili konunun ayrıntılı çalışmalarını vurgular.

Uygulamalı Araştırma Kategorisi: Peyzaj mimarlığı mesleği, herhangi bir peyzaj sorununu nasıl tasarladığımızı ve araştırdığımızı sürekli olarak geliştirmekte ve zorlamaktadır. Peyzaj tasarımı, araştırma yoluyla hem bilgi verebilir hem de bilgi sahibi olabilir (kullanım öncesi araştırma). Araştırma konuları yaşam bilimleri, ekoloji, sosyoloji, insan davranışı, sosyo-psikoloji vb. arasında değişebilir. Kanıtlanmış araştırma teorilerini bilimsel temelli ve/veya kanıta dayalı tasarımlara uygulamak için geniş bir kapsam vardır. Bu yarışma kategorisi altında öğrenciler yarışma temasıyla ilgili bilimsel ve/veya kanıta dayalı tasarım projeleri sunabilirler. Bu ödül, peyzaj mimarlığı alanındaki tanınmış araştırmaları yaratıcı tasarım çözümlerine dönüştüren çalışmaları seçecek.


Paylaş: 

Diğer Haberler