İSTANBUL’UN 5 BİN AĞACI ANIT

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü İstanbul’un Anıt ve Korunmaya Değer Ağaçları Projesi basın toplantısıyla tanıtıldı. Proje kapsamında İstanbul’da 5 bin 121 ağaç anıt ve korunmaya değer olarak tescillendi

İSTANBUL’UN 5 BİN AĞACI ANIT

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığınca yürütülen proje kapsamında Anadolu yakasında 2 bin 597 ve Avrupa yakasında ise 2 bin 524 ağaç olmak üzere İstanbulda toplam 5 bin 121 ağaç anıt ve korunmaya değer olarak belirlendi. ‘İstanbulun Doğal Mirası Anıt Ağaçlar Projesi bugün (03.03.2015) İstanbul Büyükşehir Belediyesi Haliç Bahçıvanlık Eğitim Merkezinde düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Murat Ermeydan, payzaj mimarları, öğretim görevlileri ve davetliler katıldı.

 

ANIT AĞAÇLAR KİTABI

 

Çalışma hakkında detaylı bilgi veren Proje Danışmanı Prof. Dr. Ünal Asan, İstanbulda 2 bin 597si Anadolu, 2 bin 524ü Avrupa yakasında olmak üzere 5 bin 212 ağaç, anıt ve korunmaya değer olarak belirlendiğini söyledi. Asan, Anadolu yakasındaki ağaçların 313ü, Avrupa yakasındakilerin ise 244ünün anıt niteliğinde olduğunu kaydetti. Çalışmayla birlikte Anadolu yakasında 45 tür, Avrupa yakasına ise 53 tür tespit edildi. Öte yandan proje kapsamında ‘İstanbulun Doğal Mirası Anıt Ağaçlar kitabı hazırlandı. 


Paylaş: 

Diğer Haberler