İSTANBUL´UN YENİ BAHÇIVANLARI İÇİN DERS ZİLİ ÇALDI

İSTANBUL´UN YENİ BAHÇIVANLARI İÇİN DERS ZİLİ ÇALDI

2014 Yılı Yeni Dönem Bahçıvanlık Kursu eğitimine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü´nün Haliç Eğitim Merkezi´nde 17 Eylül´de yapılan törenle başlandı.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Park Bahçeler Müdürlüğü ile Eyüp Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ koordinatörlüğünde uzun yıllardır devam eden Bahçıvanlık Kursları, uzman kadrosuyla sektöre donanımlı bahçıvanlar kazandırmaya devam ediyor. Yoğun ilgi gören ve sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirilen Bahçıvanlık Kursu´nun 2014 Yeni Dönem Açılış törenine İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ yönetim kadrosu katıldı.

 

 Bahçıvanlık Kursu açılış konuşmasını yapan İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Sayın Murat ERMEYDAN: ´Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir TOPBAŞ bizlere İstanbullulara yeşilin önemini, yeşile sahip çıkmanın değerini gösterin dedi. Bizde bu amaçla İstanbullulara doğanın dilinden anlamayı, kursa katılan bir kursiyerimizin tabiriyle ´her yeşil ağacın çam olmadığını´ öğretiyoruz. Genel olarak kursiyerlerimize bakıldığında %30´u hobi amacıyla gelen, %70 i ise mühendis, mimar ve sektörden olan kişiler. Ama hepsi bu kurslardan mezun olduklarında bilgilerine bilgi katmış, daha donanımlı olarak ayrılıyorlar. Bu kursa katılanları çok şanslı görüyorum. Yoğun ilgi gören kurslarımıza derslere devamlılıkta gereken hassasiyeti göstereceğinizden eminim. Çünkü bilgi süreklilik arz eder. ´ dedi.

 

 Bahçıvanlık Kursudan mezun kursiyerlerin sertifika töreni sırasında söz alan mezun bir öğrenci:´ Ben orman mühendisliği mezunuyum. Buradaki hocalarımızın deneyimlerinden faydalanmak için Bahçıvanlık Kursuna başvurdum. Bilmediğim birçok şeyi uygulamalı olarak öğrendim. İstanbul güzelleştirirken sahada neler yapıldığını, uygulamaların nasıl ilerlediğini öğrendim. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.´ dedi.

 

Mezun kursiyerlere sertifikalarının verilmesinin ardından yeni bahçıvan adayları için ilk ders zili çaldı.

Bahçıvanlık Kurslarında, bahçıvan adayları hem teorik hem pratik eğitim alacak olup;

 Proje Okuma, Toprak Hazırlığı, Ekim-Dikim Faaliyetleri, Sera Yapım Tekniği, Çevre Koşulları, Dış Mekan Bitkileri, Çim Alan Tesisi, Süs Bitkilerinde Budama, Süs Bitkileri Hastalıkları İle Mücadele, Kültürel Bakım, Meyvecilik, Toprak İşleme Alet ve Makinelerinin Ayarı ve Kullanılması dersleri verilecek.

 

 Bahçıvanlık Kurslarında başarılı olan kursiyerler, MEB Halk Eğitim Merkezi Onaylı Sertifika Ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Onaylı Katılım Belgesini almaya hak kazanacak.


Paylaş: 

Diğer Haberler