İTALYAN MİMARLARDAN İSTANBUL’UN VERTİKAL PEYZAJINA ÖVGÜLER

Türkiye ziyaretleri esnasında İstanbul’daki peyzaj anlayışını değerlendiren İtalyan mimarlar Giuseppe Lunardini ve Marco Servalli’ni İstanbul’un peyzaj uygulamalarına hayran kaldıklarını söylediler. İtalyan mimarlar özellikle dikey peyzaj uygulamalar

İTALYAN MİMARLARDAN  İSTANBUL’UN VERTİKAL  PEYZAJINA ÖVGÜLER

 

İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA)nın davetlisi olarak Türkiyeye gelen İtalyan mimarlar Giuseppe Lunardini ve Marco Servallini ile İstanbulun peyzaj uygulamaları ve peyzaj anlayışı üzerine kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Ünlü mimarlar Lunardini ve Servallini, İstanbul peyzajına övgüler düzerken özellikle dikey peyzaj uygulamalarına hayranlıklarını gizlemediler. İstanbulda kavşak düzenlemeleri, yol kenarı peyzaj uygulamalarının son derece başarılı olduğunun altını çizen mimar Marco Servalli, "İstanbulda büyük yolların kenarları, büyük caddelerin bulunduğu yerlerdeki, özellikle vertikal olarak uygulanan peyzaj çok başarılı. Bu güzel peyzaj yollara çok kaliteli bir katkıda bulunuyor. Şehir için de çok önemli. Yol sistemini düşünecek olursak çok yaygın bir şeyil alan kullanılmış oluyor. Görenler için, trafikte olanlar için çok güzel bir ilk intiba bırakıyor" dedi.

 

 

YOL KENARLARI KALİTELİ YEŞİL ALANLAR

 

Bu uygulamadaki en büyük başarının atıl konumda bulunabilecek olan yol kenarlarının güzel bir yaklaşımla kullanılmış olması olduğunu ifade eden Servalli, "Zeka şu; o alanları kaliteli yeşil alanlara çevirebilmiş olmak. Örneğin benim ülkem İtalyada yol kenarları, kimseye ait olamayan alanlardır ve yolların çirkin tarafıdır. Burada ise aracınızla trafikte kaldığınız zaman sağınıza solunuza baktığınız zaman güzel şeyler görüyorsunuz. Bizim gibi İtalyada yaşayanlar için bu muhteşem bir manzara" dedi.

 

 

TÜRKİYEDE YEŞİL ALANLARDA YÜKSELİŞ VAR

 

İtalyan ünlü mimar Giuseppe Lunardini, İstanbul seyahatinde bu kadar yeşil bir şehirle karşılaşacağını ummadığını söyledi. İstanbulda yeşil alanlara gösterilen özenin dikkat çekici olduğunu ifade eden Lunardini, "İtiraf etmeliyim ki, yeşil alanlara gösterilen ihtimam ve bakım hakikatten çok gelişmiş. Çok ileri düzeyde, beni şaşırttı açıkçası. Ben bu derece olduğunu bilmiyordum. Genel olarak Avrupa ülkelerine bakacak olursak yeşil alanlarda düşüş yaşanırken Türkiye tam tersi bir yükseliş gösteriyor. Özellikle İstanbulda yeşil alanlarda önemli bir yükselme var. Bu da takdir edilecek bir şey" dedi.

 

 

İTALYA İLE TÜRKİYE ARASINDA BENZERLİK

 

 

Türkiyedeki peyzaj anlayışını kısaca değerlendiren Marco Servalli, peyzaj yaklaşımında İtalya ile Türkiyenin ortak bir paydada buluştuğunu söyledi. Servalli, "İstanbulda değişik tarihi çağları yansıtacak şekilde değişik katmanlara yayılmış bir tarih var. İtalyada da böyle. Her bir katman da bir şekilde önceki katmanları harmanlayıp o anki çağa adapte etmiş. Şu anda Türkiyede geçmiş katmanlar çok iyi harmanlanmış ve modernize edilmiş halde" dedi. 

 

 

We made a short interview with  Italian architects Giuseppe Lunardini and Marco Servalli, who came to Turkey with  invitation of the Italian Foreign Trade and Promotion Agency (ITA), on Istanbuls landscape applications and landscape understanding. Famous architects, Lunardini and Servalli, praised the landscape of Istanbul, especially the vertical landscape applications have hidden their admiration.    


Paylaş: 

Diğer Haberler