ORFAMDER, DÜZCE ORMAN FAKÜLTESİ’NDE KARİYER SEMİNERİ YAPTI

Orman Fakülteliler Derneği(ORFAMDER) ile Düzce Orman Fakültesi işbirliğiyle 10 Mart 2015 tarihinde Düzce Üniversitesi Konferans Salonunda "Orman Fakültelilerin Girişimcilik ve İstihdam İmkânları" konulu ”ORFAMDER Kariyer Semineri”gerçekleştirildi.

ORFAMDER, DÜZCE ORMAN FAKÜLTESİ’NDE KARİYER SEMİNERİ YAPTI

ORFAMDER Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya seminerin açılışında bir konuşma yaparak, 

"ORFAMDER olarak orman fakültelerinde sektörel bilinç kazandırmak üzere kariyer seminerleri düzenliyoruz. Orman Fakültelilerin orman, doğa ve ağaç sektöründe bir aktör olarak yer alma hedefiyle de mezun olmaları gerektiğine inanıyoruz. Orman fakültelilerin; devletin kapısına değil, sektöre anahtar uyduran girişimci ormancılar olarak da mesleğimize toplumda yer açma misyonlarının olduğunu hatırlatıyoruz." dedi.

Düzce Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Akbulut da yaptığı açılış konuşmasında;

"Ülkemizde 1992 yılında 2 tane orman fakültesi varken bugün bu sayı 12ye çıkmıştır. 6 kat büyüyen orman fakülteleri ile kamu istihdam imkânları arasında uyumsuzluk meydana gelmiştir. Artık orman fakültesi açılmamalıdır. Yapılan bu kariyer seminerleri ile yeni istihdam imkânlarının tanıtılmasının çok önemli olduğuna inanıyorum." Dedi.

 "Girişimci Ormancılar" kısa filmi ekrana yansıtıldı. Gösterilen kısa filmde Girişimci Ormancılar,  Girişimci Ormancı Olmaya Nasıl Karar Verdiniz?  Girişimcilik Potansiyeli Olarak, sektörünüzün geleceğini nasıl görüyorsunuz? Yeni Girişimci Ormancılara Ne Tavsiye Edersiniz? Sorularını yanıtlayarak tecrübe paylaşımında bulundular.

 Moderatörlüğünü, Düzce Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Derya EŞENin yaptığı Kariyer Seminerinde konuşmacılar; Ramazan Çakır (Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi) , "Orman Fakültelilerin Girişimcilik İmkânları",  İbrahim ÖZCAN (Çamsar Genel Müdürü), "Orman Endüstri Mühendislerinin Ahşap Sektöründeki Rolü",  Abdurrahman ÇETİNKAYA (Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi), "Peyzaj Sektörü", Şaban BIYIKLI (Bolu Orman Bölge Müdür Yardımcısı), "Serbest Orman Mühendisliği",  Sezgin AKAY (Milli Parklar Genel Müdürlüğü  Bakanlık Müşaviri), "Milli Parkların Sektörel İhtiyaçları ve Doğa Turizmi" hakkında görüşlerini katılımcılara aktardılar. 

Yoğun katılımın gözlendiği seminerde öğrenciler merak ettikleri sorularını konuşmacılara yöneltti. Seminerin ardından konuşmacılara Teşekkür Belgeleri takdim edildi.

Ayrıca ORFAMDER Onursal Başkanı Cemal BALIBEY, ORFAMDER Yönetim Kurulu Üyeleri, Bolu Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, Bakanlık Müfettişi Hasan Türkyılmaz, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katılımcılar arasında yer aldı.

Programın ardından, katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirildi. Yapılan İkramla program sona erdi.    


Paylaş: 

Diğer Haberler