TÜRK BAHÇELERİ KONFERANSI İSTANBUL’DA

Ulusal PEMKON Konferansı ‘Türk Bahçeleri’ 23 Mayıs tarihinde İstanbul’da toplanıyor. İTÜ ve Işık Üniversitesi’ndeki konferans üç gün devam edecek.

TÜRK BAHÇELERİ KONFERANSI İSTANBUL’DA

1. Ulusal PEMKON (Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanları Konseyi) Konferansı ‘Türk Bahçeleri ana konusuyla 23-25 Mayıs tarihleri arasında İstanbulda düzenleniyor. Konferans Merkezleri; İstanbul Teknik Üniversitesi (Taşkışla Kampüsü) ve FMV Işık Üniversitesi (Maslak Kampüsü). Ulusal PEMKON Konferansına Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Nurhan Atasoy ve Neapolis Üniversitesinden Doç. Dr. Julia Georgi konuşmacı olarak davet edildi. Kongre programında Türk Bahçeleri öğrenci sergisi ve Dolmabahçe Sarayı gezisi de bulunuyor.

 

 

TÜRK BAHÇELERİ

Konferansta, bahçelere mekansal anlamda odaklanmanın yanı sıra, geniş çerçevede bahçe tasarımı ve bitki yetiştiriciliği ile ilgili farklı konuların ve bu konuların sanata, edebiyata ve hayatın diğer yönlerine yansımalarının incelenmesi ve Türk bahçelerinin korunması ve restorasyonu ile ilgili çalışmalar da yer alacak.

Bahçeler, doğa ve insanoğlu arasındaki etkileşim ile daimi bir değişim süreci içinde olan; gelişen veya bozulan ve bu yönüyle diğer sanat objelerinden farklılık gösteren bir sanattır. İnsanların bahçeye olan ilgisi ve bahçenin anlamı zaman içinde değişebilmektedir. Bu nedenle, bahçelerin şekil ve işlevi farklılaşabilmektedir. Konferansın ana hedefi de yüzyıllar boyunca değişmiş olan farklı bahçe anlayışlarını değerlendirmek ve Anadolu medeniyetlerinin bahçe kültürünü irdelemektir.

 

 

KONFERANS KONULARI

1. Ulusal PEMKON Konferansı - Türk Bahçeleri konferans konuları şu şekilde sıralanıyor; Bahçe ve Bahçe Kültürü, Peyzaj Arkeolojisi, Roma ve Bizans Bahçeleri, Selçuklu Bahçeleri, Osmanlı Bahçeleri, Cumhuriyet Dönemi Bahçeleri, Çağdaş Zamanlar ve Yeni Yorumlar, Anadolu Coğrafyasında Bahçe ile Dünyada Türk Bahçe Sanatının Yansımaları ve Örnekleri.

 

 

DÜZENLEME KURULU

1. Ulusal PEMKON Konferansı - Türk Bahçeleri düzenleme kurulunda ise PEMKON düzenleme kurulu adına şu isimler yer alıyor; Tanay Birişçi Yıldırım (PEMKON Başkanı), Adnan Uzun (Işık Üniversitesi), Hayriye Eşbah Tunçay (İTÜ). Lokal organizasyon kurulu ise şu isimlerden oluşuyor; Adnan Uzun (Işık Üniversitesi), Ayşegül Oruçkaptan (PMO), Birge Yıldırım (İTÜ), Çağatay Seçkin (İTÜ), Didem Kara Sarıoğlu (Işık Üniversitesi), Ebru Erbaş Gürler (İTÜ), Emine Atalay Seçen (Milli Saraylar), Emre Çubukçu (Işık Üniversitesi), Hayriye Eşbah Tunçay (İTÜ) ve Murat Ermeydan (PMO, İstanbul Şubesi).

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler