Türkiye’nin Bitki Marketi: Bitkim

“Bitkim.com müşterinin detaylı bir şekilde bilgiye ulaşmasını sağlıyor. Ürün profilimizi yaklaşık kırk farklı parametreye ayırdık. Koli kalitesini değiştirdik ve yeni bir tasarım yaptık."

Türkiye’nin Bitki Marketi: Bitkim

Viyolle İnternet Hizmetleri A.Ş’nin yeni girişimi bitkim.com’u şirketin Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Cevdet Bey’le konuştuk, bitkim.com sağlam kolilerle, taptaze bitkiler sunuyor.

 

Bitkim.com projesinin çıkış noktası nedir? Projenin fikiri nasıl ortaya çıktı?

-Türkiye’de iç mekân süs bitkilerinin dekorasyon amacıyla satışını yapan belli başlı platformlar var. Fakat bu platformları yurtdışındaki örneklerle kıyasladığımızda maalesef aynı kalitede olmadığını görüyoruz. Bu girişimin muadili Çiçek Sepeti ve benzeri platformlar değil, bu ve benzeri online platformlar “özellikle” hediye göndermek isteyen müşterilere hizmet vermeyi amaçlıyor. Son kullanıcı, salonuna bir bitki almak istediğinde ise ağırlıklı olarak yapı marketleri tercih ediyor. Özellikle büyük hacimli salon bitkileri için bu durum geçerli. Biz de global alışveriş davranışlarını ve trendlerini gözeterek bu ihtiyacı başta Türkiye sonrasında ise Avrupa’da karşılamak üzere bitkim.com’u hayata geçirdik. İç ve dış mekân dekorasyonunda kullanılan bitkileri müşterilerimize sağlam paketlerle sağlıklı bir şekilde ulaştırıyoruz. Mottomuz da tam olarak bunu ifade ediyor: “Sağlam kolilerde taptaze bitkiler”

Pazarı incelediğimizde karşılaştığımız sorunların başında ürün paketlemesi geliyor, canlı bitkilerin paketlemesi anlamında üzerinde düşünülmüş, çalışılmış bir yöntem yok. Bu konuda canlı bitki satışında kullanılan tüm paketleme yöntemlerini inceledik. Kullanılan yöntemlerin başında a-box koliler geliyor, ürün yukarıdan yerleştiriliyor ve kutunun üzerine “yukarı baksın” yazılarak gönderiliyor. Yaklaşık bir ay internetteki yorumları inceledik, şikayetlerin `’ı yanlış paketlemeden ve kargo süreçlerinden kaynaklanan sorunlar.

Ürünün hasarlı olarak ulaşması en fazla şikâyet edilen konu diyebiliriz, şikayetlerin @’lık diğer kısmı ise satış kanalındaki ürün görseliyle gelen ürünün uyuşmamasından kaynaklanıyor. Örneğin online platformdaki görselde ürün boyunu görüp alışveriş yapıyorsunuz fakat gelen ürün gördüğünüzün yarısı kadar. Birçok platform kendisine ait olmayan, birbirinin aynısı ve artık kaynağı bilinmeyen görselleri satış amaçlı kullanıyor. Şu an için piyasadaki en büyük sorunlar bunlar. Diğer yandan tek bir kanaldan geniş ürün gamına ulaşılamıyor. Mevcut web sitelerinin ürün profilleri oldukça kısıtlı. Geniş ürün gamıyla, toplu bir şekilde alışveriş yapılabilen, ürünü taze ve sağlam bir şekilde müşteriye ulaştıran bir satış kanalı noktası konusunda bir boşluk vardı. “Bitkim.com” projesi aslında bu sorunları çözmek ve buradaki boşluğu doldurmak amacıyla yola çıktı.

 

Kargo ve paketleme konusundaki sorunlardan bahsettiniz. Siz bu sorunları nasıl aştınız? Paketleme konusunda ne gibi yenilikler yaptınız?

-Bitkim.com’u kurmadan önce dünyanın en büyük mobilya şirketinin Canlı Süs Bitkisi Tedarik Zinciri Geliştirme Sorumlusu olarak Asya, Avrupa ve Ortadoğu ülkerinde beş yıl boyunca çalıştım. Canlı bitkilerin muhafaza edilmesi, paketlenmesi, taşınması yıllardır üzerinde çalıştığım konulardı ve bu konularda oldukça fazla deneyimim oldu. Bitkim.com bir fikir olarak ortaya çıktığında ilk olarak bu konularda çalışmaya başladık.

Paketlemede kullanılan klasik yöntemler var. Kullanılan paketleme malzemeleri yeterince kaliteli değil ve kargolar ülkemizde taşınma aşamasında çok fazla hasar alıyor, ters dönüyor ürün zarar görüyor. Kolinin içerisinde bitkinin sabitlenememesinden kaynaklanan sorunlar bunlar. Doğru komünikasyonun paket üzerinde olmamasından tutun da paket kalitesine kadar tüm ayrıntıları tek tek değerlendirdik.

Öncelikle belirli bir malzeme standardı oluşturduk, ince koliler ucuz olabilir ama toplamda büyük zarar oluşturuyor. Bitkinin yapraklarını streç filme sararak ürün yollayan satıcılarla karşılaştık. Önceki iş tecrübelerimden kalan bir alışkanlıkla bu sorunları çözebilmek için de karton seçimiyle işe başladık. Uygun kalite ve kalınlığa karar verdik. Koli maliyetimiz diğer firmalara göre üç kat daha pahalı olabilir ama bu bize olumlu müşteri yorumları olarak geri dönüyor. Alışveriş sonrasında müşterilerimizden çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Koli kalitesinin belirledikten sonra koli dizaynını geliştirdik. Satışta olan en büyük bitki 170cm boyunda, en küçük bitkimiz 10cm boyunda çok geniş bir ürün gamına sahibiz. 50 ürün çeşidiyle başladık satışa, her hafta 50 civarında yeni ürün satışa ekleniyor, kısa bir sürede 350 farklı ürün çeşidine ulaşacağız. Farklı bitki türlerini barındıran renk ve tür ayrımıyla 350 farklı ürünü sağlayacak bir yapı oluşturuyoruz. Bu da farklı saksı çaplarında, boyutlarda, formlarda 350 farklı ürün için doğru paketleme çözümü ihtiyacı doğuruyor. Kolilerin tasarımını tüm ürün gamımıza uygun olacak şekilde geliştirdik.

“Yeni tasarım koliler”

-Müşterilerimizin paketlerini açma deneyimini göz önünde bulundurarak tasarım yaptık. Klasik kolileri ya yırtarak ya da yukarıdan açarak ürünü alıyorsunuz. Biz yana doğru açılan, buzdolabı kapağı gibi, koliler kullanarak açılma esnasında da hasar oluşmasını engellemek için yeni bir tasarım geliştirdik. Tüm ürün gamımızı AutoCad programında tek tek çizerek uygun koli tasarımlarını oluşturduk. Bu çizimlerin yapılması ve koli tasarımlarına karar verme sürecimiz iki buçuk ay kadar sürdü. Türkiye’nin her bölgesine gönderim yaptık, paketleme ile ilgi çok güzel yorumlar alıyoruz. Satışlarımızın başladığı ilk on günlük sürede memnun kalan müşterilerimiz yeniden sipariş vermeye başladılar.

Kargo sürelerinde sorun yaşamıyoruz. Hangi bitki hangi kargo sürelerine nasıl dayanır bunu biliyoruz. Burada haftada iki tır ihracat gerçekleştiriliyor. Bitkileri taşıma konusunda deneyime sahibiz ve kargolama süreleri açısından bir sorun yaşamıyoruz. Örneğin Dubai sevkiyatımız otuz gün sürüyor, Bahrein’ otuz sekiz günde ürün gönderiyoruz, kapalı konteynerla gidiyor bitkiler. Uzun transport sürelerinde bitkiye ne yapılması gerektiğini biliyoruz. Şu anda çıkışını yaptığımız ürün iki günde gideceği adrese ulaşıyor. Marmara Bölgesi ertesi gün teslim ediliyor.

Müşterilerden geri dönüşler oldukça iyi olmalı. Bu konuda neler söylersiniz? Bitkim.com nasıl bir müşteri deneyimi sunuyor?

-Farklı bir müşteri deneyimi sunuyoruz. Ürün görsellerimizi kesinlikle dışarıdan kullanmıyoruz. Her ürünü ayrı ayrı fotoğrafları çekiliyor, bunun için bir stüdyo oluşturduk. Müşterilerimizle olan iletişim çok önemli bir konu bu sebeple ürün görselleri tek bir elden çıksın istedik. Fotoğrafçı çağırarak her seferinde farklı çalışma olsun istemedik, bu çalışmalarla ilgilenen tam zamanlı bir çalışanımız var. Gerekli bütün işlemlerimizi burada firmamızın bünyesinde gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki günlerde çok daha farklı bir çalışmaya imza atacağız, ürün profilimizde olan bitkilerin tüm bakım aşamalarını anlatan videolar hazırlayacağız. Saksı değişimi, sulama, gübreleme, bakım koşulları, budama yöntemlerinin anlatıldığı bilgilendirici videolar oluşturacağız. Osman Bey’in engin bilgilerinden, değerli tecrübelerinden faydalanacağız bu aşamada.

Paketlemenin ilk kısmı tasarımdı, ikinci kısmı ise paketin ters dönmesi, bitkinin zarar görmesi, toprağın dökülmesi sorunuydu. Bu sorunu da ağır yükleri sabitlemek için kullanılan malzemeyle ürünü kolinin içerisinde sabitleyerek çözdük.  Bunun için gerekli makineleri temin ettik, bu sayede bitkiyi koliye sabitliyoruz. Bu da olumlu bir müşteri deneyimi olarak karşımıza çıkıyor.

“Doğru bilgiyi müşteriye ulaştırıyoruz”

-Bitkim.com müşterinin detaylı bir şekilde bilgiye ulaşacağı bir platform aslında. Ürün profilimizi yaklaşık kırk farklı parametreye göre segmentledik. Evcil hayvan besleyen müşterilerimiz alacakları bitkinin hayvanlar için toksit olup olmadığını dahi öğrenebilecek. Bu açıdan kedilere uygun bir ürün gamına bakmak istediğinde bu filtrelemeyi yapabilecekler.  Ya da yaprak rengine göre bir ürün filtrelemesi mümkün, çünkü dekorasyon için alınan ürünlerde bu müşterilerimizi daha doğru yönlendiriyor. Doğru bilgiyi gruplayarak, ürünü olabildiğince net biçimde müşterilerimize ulaştırıyoruz. Bu açıdan IT alyapısı bizim için çok önemli. Diğer platformlarda bu nokta eksik, doğru bilgi yok. Müşteri ne aldığını, nasıl bakacağını, nerede kullanacağını öğrenemiyor. Bilimsel bilgi müşteriye ulaştırılmıyor, biz tek tek ürünlerin; gübreleme, sulama, saksı değişimi, toksisitesine, yaprak renginden, çiçek sayısına kadar kırk farklı parametreye göre bir data oluşturduk, bu bilgileri bitkim.com’a entegre ettik ve direk olarak müşterilerimizin hizmetine sunduk. İstediği bitkiye hızlı şekilde ulaşıyor ve doğru bilgi ediniyor müşterilerimiz. İnternette sınırsız bilgiye ulaşılıyor ama belki de yüzde 30’u doğru bu bilgilerin. Bir sonraki adımda bitki bakım videoları hazırlayacağız. Bitkinin bakım aşamalarını, sulanması, beslenmesi, ışıl almak süresi, ortam nemi gibi konularda bilimsel bilgileri bu videolarla müşterilerimize ulaştıracağız.

Bitkim.com’da hangi ürünleri bulabiliyoruz? Taptaze olarak belirttiğiniz ürün profilinizde neler var?

-Bizim uzman olduğumuz kısım saksıda canlı süs bitkisi. Ürün profilimizin içerisinde; beş buçuk cm çapında saksıdan başlayarak yirmi dört cm’lik saksıya kadar kaktüs ve sukulent çeşitleri var. Kaktüs ve sukulent tedarikini dünyanın her yerinden yapıyoruz. Çin’den, Güney Amerika’dan, Kanarya Adaları’ndan, İspanya’dan gibi birçok farklı ülkeden düzenli olarak hammadde girişi yapıyoruz. Kaktüs ve sukulent alanında ciddi bir ürün çeşitliliğine sahibiz.

Yeşil bitkiler ürünlerimizin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bunlar da en küçüğü on santim en büyüğü yüz yetmiş santim büyüklüğünde olmak üzere yeşil yapraklı iç mekân süs bitkilerinden oluşuyor.  Bu kısım bizim ana uzmanlık alanımız, üretmeyi ve tedarik etmeyi iyi bildiğimiz bir alan. Pachira, Sansevieria, Areca Palm, Bonsai gibi yüzden fazla ürün çeşidini müşterilerimize sunuyoruz. Yeşil yapraklı bitkiler kategorisinde, Asya bitkileri, Orta Amerika bitkileri, sarmaşık ve askılı bitkiler için farklı saksı çeşitlerinde, farklı büyüklüklerde bitkiler sunuyoruz. Bir müşteri masasına koymak için de hedera alabilir on üç santimlik saksıda, bir metre boyunda sarkan bir hedera da almak isteyebilir. Farklı kullanım alanlarını her bitkide sağlamaya çalışıyoruz.

Çiçekli bitkilerdeyse, Türkiye’de üç orkide üretim merkezi var bunlardan birisi burası. Çiçekli bitkilerde orkide başlı başına bir segment. Anthurium üretiminde ciddi sayılara ulaştık ve giderek artacak. Farklı saksı boyları ve farklı renkleriyle birlikte 350 çeşitlik bir ürün gamına ulaşacağız.

“Dünyanın her bölgesinden bitki temin ediyoruz”

-Bizim avantajlı olduğumuz konulardan birisi şu, sadece Hollanda’dan haftada bir ya da iki kere, Asya’dan yıllık 50 konteyner, Orta Amerika’dan ayda bir ithalat gerçekleştiriyoruz. Sürekli taze bitki girişi olduğu için geniş ürün gamının temini konusunda sorun yaşamıyoruz. Burada üretim yapılıyor, farklı coğrafyalardan da ürün geliyor.

Benim uzmanlığım global bitki tedariği, hangi bitki nerede en uygun fiyatla üretilir nereden tedarik edilir bunu konularda tecrübem var. Üretim konusunda YK Flowers’ın 40 yıl üzerinde deneyimi var. Benim hâkim olmadığım kısım Bitkim.com’un IT altyapısı e-commerce kısmı. Bitki konusunda bu kadar güçlüyken, o kısımda da güçlü olmamız gerekiyordu. Dijital Marketing ve IT alt yapısı konusunda global firmalara danışmanlık vermiş, alanında uzman Alp Demirkıran ve Mert İşlek’i şirketimize ortak olarak dahil ettik.

 

Bitki profilini dışında ne bulabiliriz bitkim.com’da? Tamamlayıcı ürünler, saksılar da satın alabiliyor muyuz?

-Dekorasyon açısından bakıldığında bitkilerin yanında saksı da önemli rol oynuyor. Kendi tasarımlarımızla koleksiyon bazlı saksılar sunacağız. Sadece bitkim.com’da satılacak saksı kreasyonları oluşturuyoruz. Bu saksılar, bitkilere uygun, drenajlı olarak tasarlanıyor. Farklı bitkilere uygun kombinler sunacağız. Büyüklük açısından bu kombini büyük firmalar dahi oluşturamıyor. Farklı modelde saksı satmayı hedeflemiyoruz, dekorasyon anlamında uygun olacak kreasyon ürünler sunacağız.

Bitki ve saksının yanında, bitki bakım malzemelerini de bitkim.com’da bulabilirsiniz. Bitkilere özel kullanılması gereken malzemeleri müşterilerimize sunacağız. Bitkilerle bağlantılı olarak ulaşılabilecek bu ürünlere, örneğin kaktüs alan müşterimize ona uygun toprak türü önerilecek. Şu anda da birkaç farklı bitki için uygun toprak çeşidi satılıyor ama bunu da biraz daha detaylı hale getireceğiz. Doğru bilgiyi müşterilerimizle açık açık paylaşmak istiyoruz. Satışını yaptığımız bitkiden nasıl çelik alınacağını da anlatacağız. Sadece satış odaklı bir platform olarak görmüyoruz biz bitkim.com’u.

 

Son olarak fiyat politikası için neler söylersiniz? Kargo ve paketleme konusundaki maliyet fiyatlara yansıdı mı?

-Kaliteli ürün satıyor olmak, pahalı satılacağı anlamına gelmiyor. Kargo ve paketleme konusunda yaptığımız çalışmalar aslında maliyeti artırmadı. Bir ürünün maliyeti paketiyle birlikte hesaplanmalıdır. Sattığımız ürünlerin birçoğunda yaklaşık iki aylık bir sürede en iyi fiyat konumuna geleceğiz. Eğer tedarik zincirinizi doğru biçimde kurarsanız, ithal etmek yerine Türkiye’de düşük maliyetlerle üretirseniz müşteriye de düşük maliyetle ulaşır. Biz sadece ülkemizde yetişmesi mümkün olmayan bitkileri ithal ediyoruz. Üretebileceğimiz en fazla çeşidi ülkemizde üretiyoruz ve bu ürünleri optimize edilmiş lojistik maliyetleriyle temin ediyorsanız fiyatlarınız yüksek olmaz. Biz bunu yapıyoruz, Türkiye nüfusunun yüzde 70’lik bir kısmını kapsayan bir coğrafya da her hafta tırımız geziyor. Oraya gidiyor, ürün toplayarak geliyor. Böyle bir lojistik altyapımız var. Bu fiyat avantajını da müşterilerimize yansıtıyoruz.


Paylaş: 

Diğer Haberler