TÜRKİYE PAZARININ YÜZDE 30’UNA CEVAP VEREBİLİRİZ

ÇİÇEKBİR Başkanı Çıplaklı, birlik üreticilerinin kapasitelerini arttırdıklarını standart kalitede ürün ürettiklerini ve Türkiye pazarının yüzde 30’una hakim olabilecek potansiyele sahip olduklarını söyledi

TÜRKİYE PAZARININ YÜZDE 30’UNA CEVAP VEREBİLİRİZ

 

Verimli topraklarıyla tarih boyunca çiçekçiliği merkezi olmuş Bayındırda kurulan ÇİÇEKBİR (Bayındır İç ve Dış Mekan Süs Bitkileri Üretici Birliği)in Başkanı Mehmet Çıplaklı ile makamında görüştük. ÇİÇEKBİR Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çıplaklı, Plant Dergisine sektörle ve ÇİÇEKBİR ile ilgili değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı. Bayındırdaki üreticilerin üretim kapasitelerinin önemli ölçüde arttığını vurgulayan Başkan Çıplaklı, "Bayındıra mensup üreticiler çok büyük bir rahatlıkla Türkiye pazarının yüzde 30una hakim olabilir" diyor. Çıplaklı, "Öyle üreticilerimiz var ki, şu anda 1-2 milyon çiçek siparişini çok büyük rahatlıkla teslim edebilir" dedi.

 

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ

ÇİÇEKBİRin 2015 yılında isim değişikliğine gittiğini anlatan Çıplaklı, "2010 yılında Süsbir adı altında kurulan birliğimiz 2015 yılında isim değiştirmek zorunda kaldı. Birliğimiz Süsbirin ismiyle çakıştığı için yönetim kurulu birliğin ismini ÇİÇEKBİR olarak değiştirmeye karar verdi. 2010 yılında yola çıktığımız zaman 300 bin adetlerle başladık. Bugün 180 civarında üyemiz bulunuyor. 60 civarında da mevsimlik üretimi için bize başvuruda bulunan üreticimiz var. Bugün artık üreticilerimiz son derece kalite standardı yüksek ürün üretiyor. pazarımız her geçen gün genişliyor" diye konuştu.

 

YENİ PAZARLAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Denizli Büyükşehir Belediyesi, Isparta Belediyesi, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Aliağa Belediyesi ile Torbalı, Ödemiş, Kemalpaşa Belediyelerine mal verdiklerini kaydeden Çıplaklı, "Bu büyük bir başarıdır. Üreticilerimiz kendilerini yeniledikleri, üretim alanlarını artırdıkları seralarda teknolojik gelişmeyi yakaladıkları ve standart kaliteli ürün üretmeye devam ettikleri müddetçe pazar arayışlarımız devam edecek ve pazarımız genişleyecektir" dedi.

 

PARLAK GELECEK

Başkan Çıplaklı, sözlerini şöyle tamamlıyor: "Önümüzde çok parlak bir gelecek var. Bugün Bayındır ekonomisine yaptığımız katkılar bunun bir parametresi, yapacağımız kalıcı katkıların da bir müjdecisi. Dönüp arkamıza baktığımızda tamamen renkli karelerden oluşan bir fotoğraf görmek mutluluk verici, ama bu yeterli değil. Olması gerekenin de bütün resmi, büyük resmi görebilmek ve atılan her adımın, yapılan her işin, bütündeki parçanın, parçadaki bütünün uyumluluğu ve bütünselliği olduğunun farkındayız. Zaten, bu farkındalık bizi daha dinamik kılacak başat unsur olacaktır."

 

President of Bayındır Indoor and Outdoor Ornamental Plants Growers Association Mr. Mehmet Çıplaklı, said that they have high production capacity and product quality. Mr. Çıplaklı, also mentioned that their growers have a potential to reach %30 of Turkeys domestic market.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler