Ümraniye’ye Yeni Meydan

ABT Tasarım tarafından dizayn edilen Ümraniye Meydan Projesi, uzun yıllardır kullanılan meydanı fonksiyonel ve doğayla uyumlu hale getirdi. 28 bin metrekarelik alan bölgenin toplanma ve etkinlik alanı olarak tasarlandı.

Ümraniye’ye Yeni Meydan

 

Doku ve Renk Uyumu

Yaklaşık 28 bin metrekare proje alanı, kapalı otopark üzerinde, meydan ve bir bölümü park olarak tasarlanmış olup, yakın çevresinin rekreasyon, toplanma alanı, etkinlik alanı olarak ihtiyacını karşılayacak nitelikte yorumlanmıştır.

 

 

abt

 

 

Meydan kısmının dış hatları, mevcut ağaçları korumak amaçlı eğrisel çizgilerle şekillenirken, iç kısmı boşluk hissini kırmak amaçlı, farklı doku ve renklerdeki plak taşlarla desteklenmiştir.

 

 

abt

 

 

Işık ve Ses Uyumu

Meydandaki eğrisel hat yönlendirme hissi verirken, renk farklılıkları farklı fonksiyonları vurgulamıştır. Alanın kent mobilyaları minimalist bir üslupla, genel konsepte uygun tasarlanmıştır.

 

abt

 

 

Meydan yağmur sularının toplanıp, spor sahası altındaki depoda biriktirilmesi hedeflenmiş ve uygulanmıştır. Alanın merkezindeki kuru havuz, ışık ve ses efektleri ile kullanıcının hizmetine sunulmuştur.

 

 

abt

 

 

Proje Künyesi;

Proje Adı                    : Ümraniye Meydan Projesi

Proje Yeri                   : Ümraniye / İstanbul

Proje Alanı                 : 28.100 m2

Proje Yılı                    : 2021

Uygulama Yılı           : 2022

İşveren                        : Ümraniye Belediyesi

Tasarımcı Firma         : ABT Tasarım Proje Uygulama LTD. ŞTİ.

Proje Uygulayıcısı     : Ümraniye Belediyesi

 


Paylaş: 

Diğer Haberler