Yedi İklim’e Huzur Dağıtmak İstiyoruz

Abdurrahman Çetinkaya; “Bahçem İstanbul; İstanbul Beykoz Çavuşbaşı’nda 4.000 m2 alanda hizmet verdiğimiz yeni nesil bahçe marketimizdir."

Yedi İklim’e Huzur Dağıtmak İstiyoruz

Peyzaj Yüksek Mimarı Abdurrahman Çetinkaya ile Yedi İklim ve Bahçem İstanbul’u konuştuk. Geniş ürün profili ve üstün hizmet anlayışıyla aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Uygun üretim ve satış noktasıyla müşterilerinin hayatına yeşil dokunuşlar yapıyor.

Yedi İklim Peyzaj Mimarlık AŞ olarak sektöre giriş yaptınız. Yedi İklim’in temel felsefesi nedir?

Bahçe kurmanın, balkon yeşillendirmenin amacı huzur bulmaktır. İnsanoğlu var olduğundan bu yana cennete özlem duyar, cennete gitmek için güzellikler yapmak isteriz. Cennet ise kutsal kitaplarda; yeşillikler içinde, altlarından ırmaklar akan, koyu gölgeliklerin ve güzel kokuların olduğu bahçeler olarak tanımlanmaktadır. Biz Yedi İklim olarak insanların duyduğu bu özlemi dindirmek, onların yaşamlarına dokunmak amacıyla yola çıktık. Müşterilerimizin yaşam alanlarını doğaya uyumlu, renkli, huzurlu mekanlar haline getiriyoruz.

Yedi İklim’in çalışmalarından bahseder misiniz?

Biz Yedi İklim ailesi, İstanbul merkezli bir firmayız ve buluştuğumuz her müşterinin; masasının üzerinden balkonuna, balkonundan geniş bahçelerine ferahlık katmak için çalışıyoruz, çalışacağız. ‘Yedi İklim’e yani tüm dünyaya huzur dağıtmak istiyoruz. Bizimle yolu kesişen her kişi veya kuruma estetik, fonksiyonel ve ekonomik çözümler sunmayı hedefliyoruz. Bunu yaparken de tedarikçilerimizle uzun vadeli, sürdürülebilir bir iletişim tarzı geliştirmek istiyoruz.  Sosyal sorumluluk bilinciyle; çalışma ekibimiz ve iş birliği içinde olduğumuz tüm paydaşlarımızı geliştiren bir bakış açısıyla çalışıyoruz.

Hedefleriniz Nelerdir?

Daha yaşanabilir bir yeryüzü için, müşterilerimizin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda peyzaj mimarlığı meslek disiplininin ilkelerini benimseyerek bilimsel, doğru ve güvenilir işler yapmak arzusundayız. Herkesin kazandığı, keyif aldığı hizmetler vermek ve sürdürülebilir bir kalitenin peşindeyiz. Klasik projelerimizin yanında tematik projelerimizle de gündeme geleceğiz. Bunların dışında ülkemiz süs bitkileri potansiyelini fırsata çevirerek ihracat da yapıyoruz. Türkiye kaliteli süs bitkilerini dünya ile buluşturmaya devam edeceğiz.

Bir de Bahçem İstanbul var, ‘Yeni Nesil Bahçe Market Konsepti’. Bahçem İstanbul için neler söylersiniz?

Bahçem İstanbul; İstanbul Beykoz Çavuşbaşı’nda 4.000 m2 alanda hizmet verdiğimiz yeni nesil bahçe market konseptine sahip sayış noktamız. İç mekân bitkileri, kaktüs ve sukulentler, torf, bitki besinleri, dış mekânda her kategoride (yapraklı, ibreli ağaçlar, ağaççıklar, yerörtücü bitkiler, sarılıcılar, mevsimlik ve sebze fideleri vd.) bitkilerimizle hizmet vermekteyiz. Bunların yanında travers, doğal taş, pomza, bitkisel toprak karışımları da sunduğumuz hizmetlerden.

Geniş bir ürün profilinden bahsettiniz. Müşteri profiliniz için neler söylersiniz?

Müşteri profilimiz de oldukça geniş. Hedef kitlemiz peyzaj uygulaması yapan tüm meslek disiplinleri. İstanbul’da kolay ulaşılabilen, lojistiği kolay bir mekandayız. İstanbul sınırlarındaki uygulamacılara hızlı, kaliteli ve uygun fiyatlı çözümler sunmak için buradayız. Tüm peyzaj mimarlarını proje çizimi öncesinde fikir almak için veya projelerindeki malzemeleri hızlıca tedarik etmeleri için davet ediyoruz. Düzenli, stoklu ve kategorik ürün dizilimi olan fidanlığımızda bahçe, balkon ve evlerinde peyzaj malzemelerine ihtiyaç duyan herkese hizmet veriyoruz.

Kent yaşamı ve pandemi süreci yeşil alanlara ilgiyi artırdı, doğa tutkunu bir peyzaj mimarı olarak bu konuda neler söylemek istersiniz?

Engemann vd. (2019) tarafından yapılan çalışmada; çocukluk döneminden itibaren yeşil alana maruz kalıyor olmanın ruh sağlığı üzerindeki etkilerini çarpıcı olarak ifade etmektedir. 900.000’den fazla kişi ile gerçekleştirilen araştırma sonucuna göre; en düşük yeşil alana sahip yerleşim yerlerinde büyüyen çocukların psikiyatrik bir bozukluk geliştirme riskinin, yoğun düzeyde yeşil alana sahip yerleşimlerde yaşamış olanlara göre U oranında daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. 2020 yılında Bijnens ve arkadaşları, yeşil alanda büyüyen çocukların zekâ düzeyinin daha yüksek bulunduğunu, daha az anormal davranış gösterdiğini ve mahallelerindeki %3 oranında yeşil alan artışının IQ seviyelerinde %2,6 oranında bir artış sağladığını paylaşmaktadır.

Bu araştırmalar yeşil alanlarda vakit geçirmenin, yeşil alanları izlemenin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini açıkça göstermektedir. Huzur alanlarını arttırmak üzere çalışmak için bizler buradayız, sizleri de bu gayrete davet ediyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Son olarak bu yıl 8-11 Eylül’de düzenlenecek olan peyzaj ve süs bitkileri sektöründe Türkiye’nin en prestijli açık hava fuarı olan Sakarya PSB Anatolia Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları fuarında buluşmak dileğiyle. (Stand No: C-32)


Paylaş: 

Diğer Haberler