Taze demlenmiş çay, kekteki üzüm, bol biberli çiğ köfte, pilav üstü kuru fasulye, ısırdığınızda ağzınızı kamaştıran yeşil elma, çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane: Nar, salata ve üzerine zeytinyağı, yeniden moda olan bambu eşyalar, eskiden deryalarda yüzen sedir ve meşeden gemiler, gemileri bağlamak için kenevirden halatlar, savaş alanlarında porsuktan yaylar, pamuktan gömlek, ketenden pantolon, soğuk kış günlerinde cam kenarında bir fincan kahve ve yanında çikolata, C vitamini deposu turunçgiller, bağımlılık oluşturan haşhaş (gözlemeside var), ağrı kesici söğüt, yatıştırıcı koka…
Giderek şehirleşmekte olan dünyamızda, bitkilerin büyük şehirler için yeşil akciğer işlevi görmesi kadar şehir sakinlerine teselli ve huzur vermesi de  

büyük önem taşıyor. Hızla küçülen ve giderek azalan yabani doğal alanları her zamankinden daha değerli artık. Bu kitap, avcı toplayıcılıktan tarıma geçiş yolculuğumuza eşlik eden bitkiler dünyası ve onun çok çeşitli üyelerini konu alıyor.(Tanıtım Bülteninden)
Yazarları Helen & William Bynum olağanüstü bitki illüstrasyonları kullanarak kitaba daha fazla değer katmışlar. Kitapta Kew Kraliyet Botanik Bahçesi’nin benzersiz koleksiyonundan 174’ü renkli toplam 205 görsel bulunmaktadır.
Bir peyzaj mimarı olarak bitki denilince aklıma ilk gelen süs bitkileri oluyor ama bitki sadece peyzajda değil, yediğin yemekte, giydiğin elbisede, yaşadığın odada, kullandığın ilaçta, geçmişinde ve geleceğinde hep seninle birlikte. Bu kitabın Sektörel olarak bitkilere bakış açımızı ve algımızı değiştireceğine inanıyorum.

İlk çalıştığım yerde gördüğüm ve beni hayretler içerisinde bırakan aynı zamanda bilmediğim birçok özelliğini de bu kitaptan öğrendiğim olağanüstü bir bitkiden bahsetmek istiyorum:

İbrikotu (Nepenthes spp.)
 
Böceklerin bitkilerden beslendiklerini çoğumuz biliriz ama bazı bitkilerde böceklerden beslenir desem. Evet, yanlış duymadınız etçil bitkiler. Bu olağanüstü bitkilerin 650 türü var. Çoğunlukla böcekleri bazen daha büyük avları yakaladıkları doğrudur.
Çok geniş bir yaşam alanına sahip olan ve farklı botanik sınıflandırmalarına dâhil edilen etçil bitkiler besinlerini tuzağa düşürmek için bir dizi aktif ve pasif mekanizmadan yararlanırlar.
Genellikle nemli bölgelerde yaşarlar. Sinekkapan (Dionaea muscipula) gibi bazı türler avlarını çeken yapışkan salgılar üretir ve yeterince yaklaşan sinekleri aniden kapanan yaprakları arasına hapseder. Huni ya da ibriği andıran olağanüstü yapraklarından ötürü ibrikotu denen bitkiler pasif avcılardır; böcekler ya da başka hayvanların renk, koku veya nektarlarına kapılıp yaklaşmasını sonra bitkinin içindeki sıvı dolu bölüme düşmesini beklerler.
Renk, biçim ve boyutları oldukça farklı olabilen ibrikotlarından bazıları 2 litre kadar sıvıyı içinde tutabilir, bir sıçanı bile avlayabilir.
İbrikotunun içindeki sıvı hafif asitlidir. İçerisindeki ‘tuzak çukuru’ denen kısım mumsu bir tabakayla kaplıdır.
Bu bölüme temas edildiğinde, yüzeydeki kristaller düşerek tuzak çukurunu kaygan hâle getirir. Av yakalandığında biriktirdiği sıvının asit oranı artar ve kurbanın dokularının parçalanmasında yardımcı olur.
Gezegenimizi donatan bitki dünyasının faydaları, güzelliği, çeşitliliği ve şaşırtıcı niteliklerine övgü niteliğinde bir kitap Olağanüstü Bitkiler. İyi okumalar.
 
The authors Helen & William Bynum have added more value to the book using exceptional plant illustrations. The book includes a total of 205 colourful paintings from the Kew Royal Botanic Garden’s 174 collection.
Peyzaj Mimarı Halil İbrahim Aslan

Bu Gönderiyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz