Çoğumuz yurtdışı seyahatlerinde daha önce hiç görmediğimiz veya resimlerinden aşina olduğumuz bazı bitki türlerini görüp hayranlıkla fotoğraflamışızdır. Alsak götürsek Türkiye’de de yetiştirebilir miyiz diye sormuşuzdur kendi kendimize. Özellikle Uzakdoğu seyahatlerinde veya Tropik-Subtropik geçiş zonlarında bulunan ülkelerde gördüğümüz bu ağaçların Türkiye’de üretiminin mümkün olup olmadığına sadece ansiklopedik bilgilere dayanarak karar vermektense deneme çalışmalarında bulunarak gözlemlemek en doğru yöntem olsa gerek. İşte Dergimizin bu sayısında sizlere denemesi başarı ile yapılmış uyum süreci sorunu yaşamamış bir Ağaç türünü kaleme almak istedim. Bu ağacın adı Madagaskar Bademi Bilimsel adı ile Terminalia mantaly.

Çiçekli Bitkiler (Angiospermae) Şubesinin Combretaceae familyasına ait bu ağaç türü   10 ila 20m boya ve 10-15m tepe tacı genişliğine ulaşabilir. Orijininde herdem yeşil olmasına rağmen Türkiye’de Üretim çalışmalarının yapıldığı Antalya ilinde Kışın Yaprak döken bu ağacın 3 ila 5cm uzunluğunda, 1 ila 1,5cm genişliğinde yaprakları vardır. İsminden de anlaşılabileceği gibi Orijini Madagaskar olan bu ağaç, Düz gövdesi ve gövdeden katmanlar halinde çıkan dallanma yapısı ile dikkat çeker. Kuraklığa dayanıklı, orta derecede su isteği olan, mutlak Işık ağacı olarak tanımlanabilen bu tür Uzakdoğu ülkelerinde özellikle refüj ağaçlandırmalarında çok başarılı bir şekilde kullanılmakta ise de soliter olarak ta uygulanabilmektedir.

Doğal Hayat sürdüğü iklim kuşağında 15 ila 36 C sıcaklık değerleri olsa da 6 yıldır açık alanda üretiminin yapıldığı Antalya’nın Serik ilçesinde -7 C sıcaklık değerlerini tölere etmiştir. Toprak PH’ sının 5,5-7 olduğu iyi drene olan topraklar dikim için uygundur.

Sonuç olarak bu egzotik ağaç türü deneme çalışmaları neticesinde açık alanda üretilmiş ve yetişkin bireyler elde edilmiştir. Ülkemizde Hatay, Adana, Mersin, Antalya ve Muğla gibi benzer iklim özelliklerine sahip Akdeniz kıyı şeridinde yapılacak Peyzaj çalışmalarında hem estetik açıdan hem de kuraklığa dayanımı açısında kullanılması uygun olan bu tür, ülkemizdeki Peyzaj çalışmalarına ayrı bir estetik boyut kazandıracaktır.

Bu Gönderiyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz