Sektörel

İstanbullular Ihlamur Kokusunu Seçti

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ kurumsal Twitter hesabından İstanbullulara, “İstanbul sokaklarında en çok kokusunu duymak istediğiniz bitki hangisidir?” sorusunu sordu.

24 saat süren anket, doğa ve yeşil tutkunu İstanbulluların büyük ilgisini çekti. Ankette, Ihlamur, Defne, Hanımeli ve Mimoza gibi kokusuyla insanlarımızı büyüleyen ağaçlardan, parklarımıza, bahçelerimize, yol kenarlarımızı süsleyenleri özellikle seçildi.

İstanbulluların yoğun ilgi gösterdiği ankette 36.732 kişi oy kullandı. Anket sonucuna göre İstanbullular Ihlamur Ağacını yüzde 45 ile İstanbul sokaklarında kokusunu duymak istedikleri bitki olarak zirveye yerleştirdiler. Seçenek olarak sunduğumuz diğer bitkilerimizden hanımeli yüzde31, mimoza yüzde 13, defne yüzde 11 oy aldı.

İstanbullular, 24 saat gibi kısa bir süre içinde hem en sevdikleri ağaç kokusu olarak ıhlamuru seçti, hem de kendi fikirlerini de paylaştı. Seçenekler arasında bulunan ıhlamur, defne, mimoza ve hanımelinin yanı sıra erguvan, akasya, manolya, leylak, iğde ve yasemin ağaçlarını da görmek istediklerini ifade ettiler.

Bu anketler çevreye duyarlı vatandaşlarımızın 5-6 Şubat tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılacak “İstanbul Yeşil Alanlar Çalıştayı” öncesi fikirlerini almak açısından önemli. İstanbulluların yeşil alanlar ile ilgili eğilimlerini öğrenmek için ilerleyen günlerde de bu anket çalışmaları devam edecek. Farklı konularda oluşturulan anketlerle İstanbullular beklentilerini ortaya koyabilecekler.

Bu Gönderiyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz