Sektörel

Korona Sürecinde Yaşanan Travma Çiçeklerle Tedavi Edildi

SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar, katıldığı televizyon programında sektör hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“Süs bitkileri sektörü, tarımsal üretimin içinde en fazla etkilenen sektör oldu. Süs bitkileri sektörünün durumunu 15 Mart öncesi ve sonrası olarak anlatmamız gerekiyor. 15 Mart sonrasında Adana, Antalya, Mersin bölgesindeki üreticiler salgından ağır şekilde etkilendi. Bunun yanında mevsimlik ve kesme çiçek üreticilerimiz bu durumdan en fazla etkilenen ürün grupları oldu. Üreticimizin hazır olan ürünleri seralarda kaldı. Pandemi süreci devam ederken 15 Nisan’dan sonra şartların iyileşmesi ve normalleşme süreciyle birlikte sektör olağanüstü bir taleple karşılaştı. Salgının ilk günlerinde yaşanan durgunluğun tam tersi bir durum oluştu. Bu durumda en fazla talep gören mevsimlik çiçek oldu. Bizi sevindiren insanların yaşamlarını güzelleştirmek için büyük çaba sarf etmeleri oldu. Bu da bize sektörün lüks değil bir ihtiyaç olduğunu gösterdi. Korona sürecinde yaşadıkları travmayı çiçeklerle tedavi ettiler. 15 Nisan sonrasında böyle bir süreç oluştu fakat sektörün yüzleşmesi gereken sorunlar da var. Yok satılan ürünler maliyetine veya maliyetinin altına satıldı.”

“Yaşanan durgunluk sürecinde üreticilerin kayıplarını telafi etmek için çalışmalarımız oldu. Sayın Cumhurbaşkanı’na ve Tarım Bakanı’na üreticinin durumunu ilettik. Salgından etkilenen üreticilerin Ziraat Bankasına olan borçlarının bir yıl süreyle ertelenmesini, iki yıl ödemesiz krediden işletme kredisi olarak yararlanmayı talep ettik. Süs bitkileri üretiminin tarımsal üretimden ayrı tutulması gerektiğini belirttik, çünkü süs bitkilerinin birim alandan elde edilen katma değeri çok daha yüksek. Maalesef tarıma verilen geleneksel destekler bizim sektörümüz için bir şey ifade etmiyor. Tarım ürünleri içerisinde yüzde18 KDV oranı olan tek ürün grubu süs bitkileridir.”

Bu Gönderiyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz