Sektörel

Muradiye Orman Fidanlığı Fidan Üretime Devam Etmeli

SÜSBİR Başkanı Ahmet DÜNDAR, Manisa Muradiye Orman Fidanlığı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu: “Volswagen yatırımdan vazgeçti, Muradiye Orman Fidanlığı fidan üretimine devam etmeli.”

“Alman otomotiv firması Volswagen’in Türkiye’de yapacağı yatırım için Manisa Muradiye Orman Fidanlığının bulunduğu alanı seçmiş ve bu nedenle Muradiye Orman fidanlığının arazisi fabrika yapılmak üzere hazineye devredilmişti.

Volswagen Türkiye’de yapacağı yatırımdan vazgeçtiği bu gün basına yansıdı. 1944’den bu güne özellikle yapraklı ve ibreli ağaçlar konusunda öncü olan Muradiye Orman Fidanlığının, işlevselliğini devam ettirmesi ve arazinin yeniden Orman Genel Müdürlüğüne devredilmesi önceliğimizdir.

Orman Genel Müdürlüğü’nün bu araziyi fidanlık olarak kullanma yönünde bir tasarrufu olmayacak ise, Süs Bitkileri Üreticileri bu fidanlığa sahip çıkıp, yılların birikimini ve üretimdeki öncülüğü devam ettirmeye taliptir.

Dünyada ki 22 milyar dolarlık süs bitkileri ihracatının P’sinden fazlası Avrupa’ya aittir.

Yanı başımızdaki bu pastadan ülkemizde payına düşeni almak için üreticilerimiz her geçen gün üretimlerini geliştiriyor. Son üç yılda ihracatta kazandığımız ivmeyi artırmak ve 500 milyon dolarlık ihracat hedefini tutturmak için üretim alanlarına ihtiyacımız var.

Muradiye Orman Fidanlığı yeniden fidanlık olarak kullanılmayacaksa, süs bitkileri sektörünün ihracat üssü haline getirebiliriz. ”

Bu Gönderiyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Nurettin Kartal2 Temmuz 2020, Perşembe - 16.05

Haberi şimdi okudum ve arazinin kurtulmasına çok sevindim 1944 yılından beri fidanlık olarak kullanıldığına göre oldukça verimli bir arazi son anda betonlaşmadan kurtuldu. 1970 li yılların sonundan bugüne kadar yaklaşık 5 milyon hektar verimli tarım arazimiz şu veya bu şekilde ya yerleşim alanına ya da sanayi kuruluşlarına verilerek betona dönüştürülmüş ve insanın, doğanın ham maddesi TOPRAGIMIZ yok olmuştur. Çok yazık. Karar vericiler toprakları yerleşim alanına fabrikaya dönüştürdükçe , çocuklarımızın torunlarımızın geleceğini yok etmişlerdir. Son yıllarda yaşadıklarımız küresel iklim değişikliği neticesi seller felaketler , salgın hastalıklar (covid-19) biraz doğayı bozmamız, doğaya müdahale etmemizden kaynaklanmıyor mu? Sayın Ahmet başkan bu arazinin işletmesi için elinizden geleni yapın , bu arazide yine fidan yetiştirilsin, fidanlar toprak anaya kavuşsun bunu gerçekleştirebilirseniz çok dua alırsınız , bu ülkeye fabrika da lazım ama yeri birinci sınıf tarım arazileri olmamalıdır.Bazı kişiler 1 cm toprak oluşması için 100 sene geçmesi gerektiğini hala öğrenememiş, bazı kişiler mevcut verimli tarım topraklarımızın yok olmasına öylece bakarlarken , tamamen kimyasal maddeler kullanılarak yapılan Tarım tekniklerini öğretmeye çalışıyor. Neyse Allah sonumuzu hayır etsin. Öğr.Gör.Nurettin Kartal SUBÜ Sapanca MYO Peyzaj ve Süs Bitkileri Program Bşk.