Ginkgo, yelpaze şeklinde yaprakları olan ana vatanı Çin olan sonsuzluğu ve kutsallığı sembolize eden büyük bir ağaçtır. Ginkgo, Çin, Japonya ve Kore'ye özgü yerli bir bitki olmasına rağmen, 1730'dan beri Amerika Birleşik Devletleri'nde ve 1784'ten beri Avrupa'da yetiştirilmektedir. Ginkgo Biloba çok özel bir ağaç olup Budizm’de kutsal bir ağaç olarak kabul ediliyor. En önemli özelliği, buzul ve dinozorların yaşadığı dönemlerden günümüze gelebilen en yaşlı ağaç olmasıdır. Ginkgo Biloba ağacı Çin ve Japonya‘daki birçok tapınak ve sarayda yer almaktadır. Günümüzde yol, cadde ağacı olarak ve dekoratif ağaç olarak sıkça kullanılır. Sonbahar ayında yapraklarında gösterişli altın sarısı görseli vardır.

Ginkgo biloba (Mabet Ağacı), günümüzde varlığını sürdüren hiçbir yakın türü veya benzeri bulunmayan, tamamıyla kendine özgü bir ağaçtır. Botanikçilerce, bitkiler (Plantea) alemi içindeki ayrı bir bölümde (Ginkgophyta) değerlendirilir. Bu bölümün içinde tek bir sınıf (Ginkgoopsida), sınıfın içinde tek bir takım (Ginkgoales), takımın içinde tek bir familya (Ginkgoaceae), familyanın içinde de tek bir cins olarak Ginkgo ve bu cinste de tek tür olarak Ginkgo biloba bulunmaktadır. Geçmişte Spermatophyta veya Pinophyta bölümlerine yerleştirilmişse de bugün yukarıda belirtilen tanımların daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Bilinen yaşayan fosil türlerinin en iyi örneklerinden biridir.Fil kulağı yapraklı açık tohumlu (Gymnospermae )bir bitki:

Bilimsel Sınıflandırma

  • Âlem: Plantae
  • Bölüm: Ginkgophyta
  • Sınıf: Ginkgopsida
  • Takım: Ginkgoales
  • Familya: Ginkgoaceae
  • Cins: Ginkgo

Mabet Ağacı (Ginkgo) Bitkisinin Genel Özellikleri

Kışın yapraklarını döken, uzun ve kısa sürgünleri olan ağaç şeklinde gelişen bitkilerdir. Boyları 40m’ye kadar yükselir. Yaprakları yelpaze veya filkulağı şeklinde ince paralel ve çatallanmış damarlıdır. Çiçekleri iki evcikli (dioik bitki), erkek çiçekler kısa sürgünlerin pul yaprak koltuğunda tek başına yer alır. Olgun bir başak veya dar salkım şeklindedir. Dişi çiçekler uzun saplı tek başlarına pul yaprakların veya hakiki yaprakların koltuğunda bulunur. Dişi çiçeklerde kalınlaşmış hâlde olan sap sonunda iki adet karşılıklı hâlde yer alan tohum taslağı bulunur. Tohumlar çekirdekli meyve tipindedir. En önemli türleri arasında Ginkgo Biloba gelmektedir.

Ginkgo Biloba ağacının “tapınak ağaç, folis ağaç, Çin yelpaze çamı, fil kulağı ağacı, kız saçı ağacı’’ gibi birçok ismi bulunmaktadır. Ginkgo biloba ağacı, ilk olarak botanik dünyasında 1690’da Japonya’daki bir Hollanda şirketinde çalışan botanikçi Engelebert Keempfer tarafından tanıtılmıştır. Bu ağacın 1855’te İstanbul’daki Ihlamur Kasrı’na dikildiği, 1905‘e kadar Çin’de doğal olarak yetiştiği bilinmektedir. Mabet Ağacı (Ginkgo Biloba) Bitkisinin Üretimi

Tohum ve çelikle üretilir. Düzgün gövdeli yeni bitkiler tohumla elde edilir. Tohumlar ekilmeden önce rutubetli kum içerisinde 1-2 ay katlanmalıdır. Tohumlar ilkbaharda ekilmelidir. İlkbaharda yumuşak, yazın yarı odun ve kışın odun çeliğiyle üretilir.

Mabet Ağacı (Ginkgo Biloba) Bitkisinin Ekolojik İstekleri

Toprak ve ekolojik istekleri bakımından oldukça kanaatkar bir bitkidir. Nemli, derin, kumlu, killi, balçık topraklarda dahi yaşamaktadır. Fakir, kuru kireçli topraklarda da yetişmektedir. Aşırı donlardan zarar görür. Ilıman deniz iklimini sever. Aşırı güneşten etkilenmez. Işığı ve aydınlığı sever.

Mabet Ağacı (Ginkgo Biloba) Bitkisinin Peyzajda Kullanımı

Kent iklimine uygundur. Park ve bahçelerde tek ya da grup hâlinde kullanılır. İyi bir gelişim göstermesi için geniş alana gereksinim duyar. Dişi ağaçların meyveleri kötü koktuğu için erkek ağaçların kullanımı tercih edilir. Yaprağını döken en ilkel conifer (Kozalaklı ağaç)olarak bilinir.

GİNKGO BİLOBA FAYDALARI….
Ginkgo biloba, açık tohumlular(Gymnospermae) olarak anılan, başka bir deyişle tohumları bir meyve tarafından koruma altında olmayan bir ağaç türüdür.
Ginkgo biloba yaprağı Alzheimer hastalığı dâhil olmak üzere genellikle hafıza bozuklukları için kullanılır. Ayrıca, özellikle yaşlılarda beyindeki kan akışı azalmasına bağlı gibi görünen rahatsızlıklar için de kullanılmaktadır. Bu rahatsızlıklar arasında hafıza kaybı, baş dönmesi, konsantrasyon güçlüğü ve duygu durum bozuklukları bulunur. Bazı insanlar zayıf kan akışıyla ilgili olarak özellikle yürürken yaşadıkları bacak ağrısı için Ginkgo biloba kullanırlar.  Ginkgo Biloba ağacı, dünyadaki en uzun yaşayan ağaç türlerinden biridir. Ginkgo ağaçları yaklaşık bin yıl kadar yaşayabilir. Milattan önce 2600 yıllarında astım ve bronşit için Ginkgo bitkisi kullanıldığı belirlenmiştir. İmalat ve üretim söz konusu olduğunda özellikle kozmetik alanında da Ginkgo yaprağı ekstresi sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca posası çıkarılan kavrulmuş Ginkgo tohumu, Japonya ve Çin’de yemeklerde yer alır. Aynı zamanda Ginkgo tohumları nöbet ve bilinç kaybı gibi ciddi yan etkilere neden olabilen bir toksin de içerir. Bu yüzden Ginkgo Biloba çayı ve diğer Ginkgo Biloba ürünlerinin dikkatli bir şekilde ve doktor onayıyla kullanılması önerilir.

Ginkgo Biloba faydaları sayısız olan popüler bir takviyedir ve en çok satan bitkisel ilaçlardan biridir. Ginkgo biloba ekstresi, bitkinin kurutulmuş yeşil yapraklarından toplanır ve sıvı ekstreler, kapsüller ve tabletler halinde temin edilebilir. İnsanlar çeşitli sebeplerden dolayı Ginkgo Biloba takviyeleri kullanmaktadır. Ginkgo bitkisinin tedavi edici özelliklerinin, kan bozuklukları ve hafıza problemleri ile kardiyovasküler fonksiyonun ve göz sağlığının iyileştirilmesi gibi durumları kapsadığı belirtilmektedir
Fareler üzerinde yapılan yeni bir araştırma cep telefonlarının beyine yaymış olduğu dalgalara karşı Ginkgo Biloba'nın faydası olduğu deneyler sonucu ortaya çıkmıştır.

Ginkgo Biloba ağacı; zehirli gazlara, hava kirliliğine dayanıklı olup  Hiroşima ve Nagasaki'deki olaylarda  birtakım  zehirli gazlara, hava kirliliğine hatta tuza karşı dayanıklılığı ile Ginkgo Biloba ağaçları ayakta kalmıştır.

Bu Gönderiyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz