Dubai, 35.000 km⊃2; lik bir alan üzerinde kurulmuş, 25° 15′ 53″ kuzey enlemi ile  55° 18′ 28″ doğu boylamları arasında olan  denizden ortalama 4 m yükseklikte Birleşik Arap Emirliklerine bağlı bir  emirliktir (Şekil 1).

Köppen  iklim sınıflamasına göre kurak (BWh) iklim tipindedir .Yıllık ortalama sıcaklık, 26,7 °C olup, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında 20 gün ve üzerinde 40 derece ve üzerinde, Nisan ve Ekim aylarında bile ayda 10 ila 25 gün boyunca 35-40 derece arasında olduğu görülmektedir.

Şekil 2. Dubai maksimum sıcaklıklar grafiği

Ülkemizde kış olarak adlandırdığı-mız en soğuk Aralık – Ocak – Şubat ayların da bile yaklaşık 25 gün 20 derece üstünde olduğu görülmektedir (Şekil 1).Yıllık yağış, 87 mm olup, oldukça düşük sayılmaktadır. Bu yağışın önemli bir kısmı Ocak-Nisan ayları arasında olmaktadır. Diğer aylarda yağış bulunmamaktadır  (Şekil 2).

 

Şekil 3. Dubai yıllık yağış  grafiği

Ortalama sıcaklık ve yağış miktarlarına karşılaştırmalı olarak bakıldığında bitkisel üretim için en kritik ayların Mayıs-Kasım ayları arasında olduğu görülmektedir  (Şekil 3). Çok Bulutlu ve yağışlı gün sayısı ise aylar bazında bakıldığın sadece 4-5 aylık süre ile aylık ortalama 3-5 gün olduğu görülmektedir.

.

Şekil 4.Dubai ortalama yıllık yağış ve sıcaklık değerleri

Dubai belirtilen iklim koşullarında bir ülke olup dış mekanlarda yıl boyu bazı bitkilerin önlemsiz büyümesinde bazı sıkıntılar oluşabilir Dubai Mucize bahçesi 2013 yılı 14.Şubat Sevgililer gününde ilk açılışında 21.000 m2 daha sonra büyütülerek 72.000 m2 ‘lik bir alan ile ziyaretçileri kabul ediyor.

Şekil 5. Dubai’nin yıllık bulutlu, güneşli ve yağışlı gün değerleri

Yukarıdaki iklim verileri dikkate alındığında Çöl ‘de serap mı görüyorum dedirtecek güzellikte, en zor şartlarda 45 milyon çiçek ile ziyaretçilere sunulmuş gerçekten mucize bahçesidir. Bu bahçeden önce Hollanda’da Keukenhof bahçesi daha büyük bir alanda 7 milyon çiçekle en fazla çiçeği barındırırken Dubai mucize bahçesi 45 milyon çiçekle başlayıp günümüzde 50 milyona yaklaştığı belirtilmektedir (Şekil 6).

2 kez rekor denemesi ile 2013'teki en büyük dikey bahçesine sahip olduğu için iki Guinness Dünya Rekoru ve 2016'da Airbus A380 şeklini oluşturan dünyanın en büyük çiçek heykeli kazandı (Şekil 7). 2018'de en uzun topiary heykelinin ödülünü aldı. 18 metrelik  Mickey Mouse heykeli yaklaşık 100.000 bitki ve çiçekten yapılmıştır. 2019’da da Dünya’nın Dünya’nın en büyük kapalı kelebek bahçesine de sahip olan park her yıl değişik konseptle çekiciliği arttırılarak ziyaretçilere süprizlerle karşılaştırıyor. Bu yıl’da tekrar bir Guinness Dünya Rekoruna hazırlan parka mevcut 4 km ‘lik yürüyüş yollarına bu yıl 400 m. lik yürüyüş yolu daha ilave edilerek ve belkide Dünya’da ilk olacak havada uçan onbinlerce çiçekten oluşan bayan maketi yapıldığı bilinmektedir.

Parkta çoğunluğu mevsimlik çiçeklerden oluşmuş 120 taksona ait çiçeklerden oluşmuştur. (Şekil 8).

Parkı ortalama ayda 250.000 kişi, 6 aylık sürede de 1.5 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.  Dubai’de çölün ortasında tasarlanan bu park en popüler turistik mekanlardan biridir(Şekil 12).

Yukarıdaki iklim verilerine bakıldığında Mayıs-Eylül arası Dubai’nin en sıcak olduğu, en güneşli günlere sahip ve en az yağış aldığı aylar olduğu görülmektedir. Park alanı bu nedenle 5 aya ilave olarak çok fazla değişiklik göstermeyen Kasım ayının ilk 15 günü da katılarak kapalı kalmaktadır. Diğer aylar nispeten bulutluluk, sıcaklık ve çok az da olsa yağışın görelebileceği aylar olup park alanı, Avrupa’da kış ve olumsuz havanın hakim olduğu Kasım ortalarından Mayıs ortalarına kadar sadece 6 ay ziyarete açılarak Avrupa’nın dezavantajlı periyodunda sahip olduğu avantajı kullanmaktadır. Ancak, park yönetimi çiçekler kadar ziyaretçiler açısından da kullanımın zor olduğu Haziran- Temmuz-Ağustos gibi aylarda çiçekleri ve kullanıcıları yarı kapalı ya da kapalı sistemler içinde ziyaret edebilmeleri için yeni tasarımlar peşindeler. Böylece yıl boyu kullanıma açma düşüncesi ön plana çıkıyor.

Park bünyesinde bulundurduğu çiçekten yapılmış A-380 Uçak, Tavus kuşları, batık araçlar,  Kelebek Parkı, Aromatik Bitkiler bahçesi, Asılı şemsiyeler yolu, Birleşik Arap Emirliği Bayrağı. Batık Araçlar Kısmı  kulesi, , 18m.boyunda Mickey Mouse'un, Minnie Mouse , Goofy , Pluto , Daisy Duck , Donald Duck ve  Huey gibi Disneyland karakterleri, Çiçek saati, Bitki tünelleri gibi çok değişik etkinlik alanı ve çiçeklerle bezenmiş motifler vardır.

Miki Fare, The Walt Disney şirketinin sembolü haline gelmiş ve 90. yıldönümü için bu firma izni ile yapılan , heykel, 2018'de en uzun topiary  heykelinin ödülünü aldı. 18 metrelik  Mickey Mouse heykeli yaklaşık 100.000 bitki ve çiçekten yapılmıştır. Beyaz petunya, kırmızı petunya, beyaz sardunya, sarı menekşe, Zinnia marigold ve yeşil Alternanthera’ dan oluşan 100.000 e yakın bitkiden oluşmaktadır.

Emirates A-380 uçağı; Gerçek boyuttaki bir A380’i komple 30 ton çelikle kaplanarak  çiçeklerle giydirilmek suretiyle 6 aylık sürede hazırlana  çiçekle  uçakta,  7 değişik tür çiçek kullanılmıştır. Uçakta yarım milyondan fazla özellikle Petunya ve Menekşe olmak üzere Sardunya, Kadife çiçeği, Aslanağzı, Yaprak güzeli(Plectranthus sp.) ve Gayret çiçeği(Gailardia sp.)gibi çiçekler kullanılmıştır.

Kelebek Bahçesi; 2015 yılında açılan bahçenin bu kısmı 26 farklı türden 15.000 den fazla kelebeği içeren Dünya’nın en büyük kelebek bahçesi niteliğindedir.

Çiçek Saati, 15 m.lik çiçek saati mevsimlere göre değiştirilen canlı çiçeklerden oluşuyor.

Dubai mucize bahçesi kullanılan bitki sayıları, oluşturulan değişik figürler ve masal kahramanları, yapılar ve diğer donatılar ile önemli rekorlara da imza atmış , tek tek alındığında her birisi problemsiz, çok zor şartlar altında oluşturulmuş oldukça başarılı bir bahçe olarak görülüyor. Ancak, Peyzaj Mimarlığı açısından bakıldığında tasarımın eklektik olarak yapılması, her yıl bazı birimlerde fonksiyon değişiklikleri, en önemlisi de bitkilendirme kompozisyonu açısından iklimin kişiler üzerindeki olumsuzluklarını dikkate almadan daha çok sıcak renklerden oluşan bitkisel düzenlemeler ile sıcak ortamı psikolojik olarak da kullanıcılar için  daha sıcaklaştırıcı etkiye büründürülmüştür. Sıcak iklim koşullarında olması gereken ve özellikle İspanya Endülüs Bahçeleri örneğinde de görüldüğü üzere soğuk renklerin psikolojik serinletici etkisine burada hiç dikkat edilmemiştir.

Peyzaj Mimarlığında kontrast yolu ile vurgu ve etkili peyzajlar oluşturma teknikleri yerine birbiri ile uyumlu, hatta birbirinin etkisini azaltıcı (kırmızı-pembe-açık pembe, sarı-turuncu-kırmızı vb. yada beyaz- açık sarı ya da krem) pasifize edici, izleyenlerde sakinlik ve durgunluk verici renk kompozisyonlarına gidilmesi, dokularda kontras yolu ile etkili peyzajların oluşturulmaması diğer alanlardaki başarılarına gölge düşürdüğü kanısındayız.

Kaynaklar

1.https://tr.db-city.com/Birleşik-Arap-Emirlikleri--Dubai--Dubai ,Erişim tarihi(25.01.2020)

2.https://latitudelongitude.org/ae/dubai/ Erişim tarihi(25.01.2020)

3. https://tr.climate-data.org/asya/birlesik-arap-emirlikleri/dubai/dubai-705/ Erişim tarihi(28.01.2020)

4.https://www.meteoblue.com/tr/hava/historyclimate/climatemodelled/dubai_birleşik-arap-emirlikleri_292223, Erişim tarihi(12.01.2020)

5. https://www.ensonhaber.com/galeri/colun-ortasinda-cicek-bahcesi-dubai-miracle-garden#2(12.01.2020)

6. http://www.akarlandscaping.com/gallery(18.01.2020)

7.https://www.google.com/search?biw=1536&bih=710&tbm=isch&sa=1&ei=tQY4XoSqNuXBlwTPjrXoAQ&q=dubai+miracle+garden+clock

Bu Gönderiyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz