Röportajlar

Süs Bitkileri Sektöründe Uluslararası Öğrencilere Staj İmkanı

Yalova Karanfil Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Tekcan Yıldırım, Başkan Yardımcısı Ümit Yasar Ganioğlu ve uluslararası öğrencilerle, süs bitkileri sektöründe staj imkanlarını ve öğrencilerin iş fırsatlarını konuştuk. Türkiye’deki üniversitelere uluslararası öğrencilerin ilgisi her geçen gün artarken derneğin çalışmaları öğrenciler için kritik rol oynuyor.

Tekcan Bey sizleri süs bitkileri sektöründen yakinen tanıyoruz, bugün ise Yalova Karanfil Uluslararası Öğrenci Derneği’ni ve faaliyetlerini konuşacağız. Dernek hakkında bilgi verir misiniz? Faaliyetleriniz nelerdir?

Tekcan Yıldırım: Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’na bağlıyız. Dünyada bu alanda faaliyet gösteren tek kuruluştur. 2012’de kuruldu şu anda Mısır’da, Kore’de, Gürcistan’da ve birçok ülkede şubeleri kuruluyor. Türkiye’de toplamda 65 dernek var, biz de onlardan birisiyiz. UDEF’e bağlı olarak yerelde faaliyet gösteriyoruz. Bu sayede sesimizi daha çok duyurabiliyoruz. Devletin yükünü gönüllü olarak alıyoruz. Onlarda bize ellerinden gelen desteği sağlıyor.

Türkiye’de 230 binden fazla uluslararası öğrenci var. Yalova’da bu sayı yedi yüz civarındaydı altmış bir farklı ülkeden öğrenci var. Gelecek yıl bu sayının iki katına çıkacağını düşünüyoruz. Biz yeni bir derneğiz, pandemi sebebiyle istediğimiz tanıtım çalışmalarını gerçekleştiremedik. Kamu kurumlarını, özel iştirakleri gezdik derneğimizi tanıtmaya çalıştık. Tanınırlığımız arttıkça ilgi de artacaktır. Birçok gelişmiş ülkenin yaptığı da aslında, ülkesine gelen öğrencileri hem staj hem de nitelikli iş gücü olarak değerlendirmek. Ülkemizde kalırlarsa farklı kültürlere, yapılara, fikirlere sahipler bunlardan faydalanacağız. Ülkelerine dönerlerse bizim gönüllü fahri elçilerimiz olacaklar. Şu anda istediğim, sektörün içinde yer almaları, sadece staj değil kaldıkları süre içinde en azından ikili ilişkilerini geliştirmeleri, diyalog kurmaları, farklı kültürlerle iletişim kurmaları, çalışma ekonomisini öğrenmeleri. Çırak olarak bir işletmeye girip beş yıl sonra usta olarak çıkmalarını istiyoruz. Yalova’da aşağı yukarı 70 branş var. Bu branşlarda eğitim alan öğrenciler süs bitkilerinden tersaneye kadar her alanda değerlendirilebilir. Böyle olursa öğrenciler kendisini geliştirirken, işletmeler de kalifiye çalışan bulmuş olacaklar. Öğrencilerimiz en az iki-üç dil biliyor, donanımlı olduklarını söyleyebilirim. Kendi ülkelerinin seçkin öğrencileri geliyor ülkemize.

Süs bitkileri sektöründe birçok farklı şekilde değerlendirilebilir. Örneğin alternatif enerji sistemleri üzerine çalışarak maliyetlerin düşürülmesi sağlanabilir. Güneş enerjisi paneli, rüzgâr enerjisi, atıkların enerjiye çevrilmesi konularında çalışabilecek ilgili bölümden her yıl 50 öğrenci mezun oluyor. Peyzaj mimarlığı bölümü var, öğrenciler ya da mezunlar sektörümüzde direkt olarak çalışabiliyor. Fazla personel çalıştıran işletmeler sağlıkçı bulundurmak zorunda, yine buralarda öğrencilerimiz değerlendirilebilir. İş güvenliği, polimer mühendisliği, işletme ve iktisat bölümleri sektörümüzde değerlendirilebilir. Bizler zirai işletmeleriz ve bitki yetiştiriyoruz, işletmelerin profesyoneller tarafından desteklenmesi firmalar için büyük avantaj sağlayacaktır. Para yönetimi, ekonomi yönetimi farklı bir uzmanlık gerektiriyor. Uluslararası öğrenciler sektöre gerçekten değer katacaklardır. Önemli olan uzun süreli bir deneyim sağlamak, bu iki taraf için de faydalı olacaktır.

Ümit Bey siz Yalova Karanfil Uluslararası Öğrenci Derneği için neler söylersiniz? Uluslararası öğrenciler için nasıl çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz?

Ümit Yaşar Ganioğlu: Yalova’da rehber öğretmen olarak görev yapıyorum. Yalova Karanfil Uluslararası Öğrenci Derneği iki yıl önce kuruldu. Amacımız Yalova’da yediyüze yakın uluslararası öğrenci var, bu kardeşlerimizin Yalova’daki eğitimleri sırasında karışılacakları sorunlarda onların yanında olmak, ülkemizde başarılı ve mutlu bir eğitim hayatı geçirmelerini sağlamak, bürokraside veya özel hayatlarında karşılaştıkları sorunlarda onların yanında olmayı hedefliyoruz. Burada huzurlu bir dönem geçirmelerini sağlarsak ülkelerine döndüklerinde ülkemizin, insanlarımızın gönüllü elçilerimiz olmaları kültürel ya da ekonomik bağlantıların kurulmasında büyük rol oynamaktadır. Kurulan bağlantılar uluslararası ilişkilere de katkılar sağlamaktadır. Bu amaçla kurulan derneğimiz iki yıldır çalışmalarını sürdürüyor, uluslararası öğrencilerimizin yanında oluyor. Başkanımız Tekcan Yıldırım, süs bitkileri sektöründe güçlü bir konuma sahip, kendilerinden de destek alarak öğrencilerle çok güzel faaliyetler yapmaya çalışıyoruz. Salgın dönemine denk geldiği için biraz düşük profilli geçti faaliyetlerimiz ama ilerleyen günlerde normalleşmeyle beraber daha güzel çalışmalara başlayacağız. İki yıllık süreçte öğrencilerimizle kahvaltı, kamp, futbol turnuvası gibi faaliyetlerimiz oldu. İhtiyaçları olan uluslararası öğrencilerimizin, pasaport, göç idaresi, ev, üniversite gibi sorunlarını çözmede destek olduk. Dernek olarak devlet kademelerinde kendimizi tanıtmaya, uluslararası öğrencilerimizin sorunlarından haberdar ederek öğrencilerimizin sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Öğrenci arkadaşlarımızın sorunlarını çözmek ve ülkemizde mutlu olduklarını görmek bizi de mutlu ediyor. Onların ülkemize değer kattıklarını düşünüyoruz, uluslararası öğrencilerimizin ülkemizde ve Yalova’da olmalarından mutluluk duyuyoruz.

Uluslararası öğrenci olarak sizi tanıyabilir miyiz? Yaşadığınız sorunlar nelerdir? Derneğin bu aşamadaki katkıları nasıl oldu?

Ahmed Bayzoev: Özbekistanlıyım, Yalova Üniversitesi’nde İç mimarlık bölümünde ikinci sınıf öğrencisiyim. Beş dil biliyorum; Türkçe, Özbekçe, Rusça, İngilizce ve Farsça biliyorum. Türkiye’ye üç yıl önce geldim. İlk yıllarda, kalacak yer ve iş konusunda sorunlar yaşadım. Sonrasında bu sorunları aştım, şu an çalışıyorum. Birçok farklı işte çalıştım ama okuduğum bölümle ilgili işler değildi. Bir staj yapmadım, bu yıl staj yapmayı hedefliyorum böylece kendimi geliştirmek istiyorum. Bölümümle ilgili iş başvurularım oldu fakat bir sonuç elde edemedim. Bölümümüzde zorunlu staj yok ama ben staj yapmak istiyorum. Dernek bize yaşadığımız her zorlukta destek oldu. Maddi ve manevi yardım ediyor. Tüm bunlar için çok teşekkür ederim, bu kadar yardımsever insanları ben hiçbir yerde tanımadım. Okul bittikten sonra hem burada hem Özbekistan’da çalışmak istiyorum. İki ülkeye de fayda sağlamak isterim.

Nuha Hanım sizleri tanıyalım. Uluslararası öğrenci olarak sizin beklentileriniz ve gelecek planlarınız nelerdir?

Nuha Ebutalip: Yalova Üniversitesi’nde uluslararası öğrenciyim. Yemen’den dokuz yıl önce geldim. Yedinci sınıftan itibaren eğitimime Türkiye’de devam ediyorum. Şu an Yalova Üniversitesinde eğitimime devam ediyorum. Ana dilim Arapça, Türkçe ve İngilizce dillerini biliyorum. Okul bittikten sonra Türkiye’de kalmayı planlıyorum. Sivil toplum kuruluşlarında çalışmayı planlıyorum. Şu an hazırlık sınıfını bitirdim, henüz bir staj yapmadım ama bu alanda staj yaparak ya da uzun süreli çalışarak deneyim elde etmek istiyorum. Dernek bu süreçte birçok konuda yardımcı oldu. Özellikle kamu kurumlarındaki işlerde çok destek oldu. Dernekte altı aydır aktif olarak da görevalıyorum. Öğrencilerle irtibat kurarak onların ihtiyaçlarını tespit ederek Tekcan Bey’e iletiyorum, derneğin imkanları dahilinde gerekli destek sağlanıyor. Öğrencilerin en çok sorun yaşadığı konular; ikamet sorunları, zorunlu sağlık sigortası, göç idaresindeki evrak işlemleri, kalacak yer sorunları.

Tekcan Yıldırım: Öğrencileri üniversiteler davet ediyor fakat kalacak yer konusunda bir planlama yapılmıyor. Arz talep dengesi bozulunca da kiralarda büyük artışlar yaşanıyor. Barınma konusunda çok büyük sorunlar yaşıyoruz. Rektörümüze kadar bu sorunları ilettik, Vali Bey’de Rektörümüzde elinden geleni yapıyor. Elimizden geldiğince kurumları bir araya getirerek imkanları genişletmeye çalışıyoruz. Kira ya da eşya konusunda öğrencilere destek oluyoruz. Tamamını karşılamıyoruz, öğrenciler de katılımcı olsun, sorumluluk alsın istiyoruz. Önceliğimiz ekonomik değil, bürokratik sorunları aşmak, sosyal uyumu sağlamak, yasa ve kanunlarımız farklı bunları öğretmeye gayret ediyoruz. Bürokratik düzeyde bazı çelişkiler oluşuyor bunları çözmeye çalışıyoruz. Nüfus Müdürlüğü, Üniversite ve göç idaresi arasında özellikle oturum izni konusunda çelişkiler oluşuyor ve öğrenciler ciddi problemler yaşıyor. Bu konuda yoğun çabalar sarf ediyoruz. Harç konusunda sorunlarımız var. Harç bedellerini üniversiteler kendileri belirliyor. Okula ve bölüme göre ücretler değişiyor. Bu konularda da üniversitelerle görüşerek iyileştirmeler talep ediyoruz. Harç ücretlerini ödeyemediği için geriye dönen öğrenciler, bizim için prestij kaybına neden oluyor. Sigorta konusu da çok önemli, belirlenen tarihte yaptırırlarsa daha geniş kapsamlı sigortaya daha az para ödüyorlar, ama özel sigortalar pahalı ve dar kapsamlı oluyor. İlk geldiklerinde öğrencileri karşılayıp bilgilendirme yapılması çok önemli. Önümüzdeki yıl için afet yönetimi, ilk yardım, sağlık konularında eğitimler düzenleyeceğiz. Kültürel etkinlikler paylaşımlar yapacağımız etkinlikler düzenleyeceğiz. Tüm hedefim kendi ayakları üzerinde durabilecek duruma gelmeleri. Hazır olmadan iş hayatına girmemeleri, bu sebeple staj çok önemli.

Sema Ebutalip: Yemenliyim, Yemen’de yaşanan iç savaş sebebiyle 2011 yılında Türkiye’ye geldim. Babamı kaybettikten sonra annemin çabalarıyla Türkiye’ye geldik. Yemen’de lise üçüncü sınıftaydım, buraya gelince liseye en baştan başladım. Sonra üniversite sınavına girdim, Yabancı Öğrenci Sınavına girmem gerekiyordu ama bunu bilmiyordum, sonrasında bir yıl daha hazırlandım. Sonrasında Uludağ Üniversitesi Hukuk Bölümünü kazandım, imkanlarımız kısıtlı olduğundan oraya gidemedim. Bir sonraki yıl Yalova Üniversitesi’ni kazandım, şu an Hukuk bölümünde üçüncü sınıf öğrencisiyim. Türkiye’deki tecrübelerimi ülkeme taşımak istiyorum. Hayalim Yemen’den buraya kahve ticareti gerçekleştirmek.

Bu Gönderiyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz