Sektörel

Türkiye’nin İlk “Yerli Kesme Gülü”

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Kazaz, 6 yıl süren ıslah çalışmaları sonucunda yerli kesme gül çeşitlerinin geliştirildiğini açıkladı. Tescil işlemlerinin devam ettiğini belirten Kazaz, yerli kesme güllere destek verilmesi gerektiğini belirtti.

Ülkemiz Doğal Gül Müzesi

Prof. Dr. Soner Kazaz, 6 yıl süren yerli kesme gül ıslah çalışmaları için: “Ülkemiz diğer bitki türlerinde olduğu gibi süs bitkilerin de de zengin bir floraya sahip. Bununla birlikte süs bitkileri sektörü ve özellikle kesme çiçek sektörü üretim materyali bakımından tamamen yurtdışına bağımlı. Ülkemiz süs bitkileri sektöründe son birkaç yıl hariç tamamen dış ticaret açığı veren bir ülke konumundaydı. Yani yıllarca süs bitkileri sektöründe ihracattan daha fazla ithalat gerçekleştirdik. Türkiye özellikle dış mekan süs bitkilerinden ağaç türleri, iç mekan süs bitkileri ve kesme çiçeklerden özellikle kesme güllerde yoğun ithalat yapıyor. Aslında ülkemiz gül türleri açısından çok zengin, deniz seviyesinden 2.500 m rakıma kadar floramızda gül türleri yayılış gösteriyor. Bu bakımdan Türkiye, “doğal gül müzesi” olarak adlandırılıyor. Ülkemiz 2019 yılında18 buçuk milyon dal kesme gül ithalatı gerçekleştirdi, bu da her dört-beş kişiden birinin ithal kesme gül satın aldığı anlamına geliyor. Türkiye çok fazla kesme gül ithal ediyor, bunun başlıca nedenleri; Türkiye’nin yerli kesme gül çeşitlerinin günümüze kadar geliştirilememesi, modern kesme gül seralarının azlığı, yıl boyunca aynı kalite standardının olmaması, üretim maliyetlerinin yüksek olması vb. şeklinde sıralayabiliriz”. İthal ürünlerde az sayıda kişi para kazanırken, kaliteli üretimin ülkemizde yapılması durumunda başta istihdama katkısı olmak üzere çok sayıda kişi ve sektörün bundan yararlanabileceğini belirtti. Kesme güllerde yurtdışından temin edilen üretim materyali (fidan) maliyetinin çok yüksek olduğunu belirten Kazaz, “aşılı kesme gül fidanının Hollanda teslim 2.0-2.23 Euro olduğunu, 1 dekara 6500-7000 adet gül dikildiğini ve dekara gül fidanı maliyetinin yaklaşık 15.000 Euro (120.000 TL) olduğunu” söyledi.

Dünyadan Gül Örnekleri Toplandı

“2015 yılında bu sorunları gördüğümüz için kesme güllerde ıslah çalışmalarına başladık. Hollanda, Kolombiya, Kenya, Almanya, İtalya, Fransa gibi ülkelere seyahatler yaptık. Ülkemizde doğada bulunan gülleri topladık, seyahat ettiğimiz ülkelerden güller getirdik. Kaliteli kesme gül yetiştirmek için dört önemli faktör vardır: 1-İklim koşullarının uygun olması gerekiyor, 2- Kaliteli gül çeşitlerinin olması gerekiyor, 3- Yetiştirme tekniklerinin iyi bilinmesi gerekiyor, 4- Sera teknolojisinin ve altyapısının uygun olması gerekiyor. Bu dört faktör sağlandığı taktirde ancak kaliteli kesme gül yetiştirilebilmektedir. Çalışmalarımıza başlarken tüm bu koşulları en iyi şekilde bir araya getirmeyi hedefledik. İlk yıl temin ettiğimiz güllerin büyütme aşamasıydı, ikinci yıl melezleme işlemlerini gerçekleştirdik. Takip eden yıllarda eleme-seçme işlemlerini yürüterek, kaliteli güllerin gelişimini takip ettik. Sonuç olarak geliştirdiğimiz kesme güller, yurtdışında satın alınan güllerden farksız, ülkemizin iklim şartlarına uygun, goncaları büyük, dalları uzun, hem kokulu hem de kokusuz çeşitler geliştirildi”.

Yerli Kesme Gül Maliyetleri Düşürecek

“Hollanda’dan satın alınan aşılı bir adet kesme gül fidanının fiyatı 2,23 Euro’dur. Bir dekar seraya 6500-7.000 adet kesme gül dikiliyor, bu da ortalama 15.000 Euro, yani 120.000 Türk Lirası gibi bir maliyet çıkıyor karşımıza. Çok az üreticimiz bu maliyetleri karşılayabilir. Belirlenen 2,23 Euro’nun 1,05 Euro’su ıslahatçı hakkıdır, diğer bir ifadeyle royalitedir. Bir dekar kesme gül fidanı için yaklaşık 7.000 Euro (56.140 TL) ıslahatçı hakkı ödüyoruz. Geliştirdiğimiz yerli kesme güller ile bu maliyetleri aşağılara çekmeyi hedefliyoruz.”

Hollanda Firması Yerli Kesme Güle Talip

Hollandalı bir firma geliştirdiğimiz yerli kesme güllere talip oldu, görüşmelerimiz devam ediyor. 2021 yılında çeşit tanıtım günü yapmayı planlıyoruz, bu etkinlikle birlikte bütün güllerimizi tanıtma fırsatı bulacağımız bir organizasyon planlıyoruz. Ardından ihale aşamalarını başlatacağız. Geliştirdiğimiz 20 farklı kesme gül çeşit adayının tescil işlemleri ilerleyen zamanlarda tamamlanacak. Güllerimizi hem yurtiçi hem de yurtdışında pazarlamayı düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda kesme güllerde ithalatı azaltmayı, yerli ürünlerimizin kalitesini ve pazar payını artırmayı hedefliyoruz.

 

6 Yıl Süren Yoğun Çalışma

“Çalışmalara üç kişilik bir ekiple başladık, bugün 17 kişiyiz. Altı yıldır projemiz üzerinde çalışıyoruz. Islah çalışması yoğun emek gerektiren bir iştir. Bir kişi bir günde 100 tane gül tozlaşma işlemi yapabiliyor, biz her yıl 7.000’er adet tozlaşma işlemi yaptık. Melezleme işlemi yılda yalnızca 60 gün içerisinde yapılabiliyor. Biz bu sayıdaki melezleme işlemini belirtilen sınırlı süreye sığdırıyoruz. Melezleme işleminde başarıya ulaşma ihtimali 1/1000’dir. Kesme gül ıslahında meyve tutma oranının P’nin altında olduğunu, tohum çimlenme oranın da düşük olduğunu (-30 civarında) düşündüğümüzde, çok fazla melezleme yapmak zorundayız ki başarı şansımız artsın. 6 yılda her yıl ortalama 30.000-40.000 adet ve toplamda yaklaşık 200.000 adet tohum elde ettik. Bu tohumların çimlendirilmesinden elde edilen melez bitkilerden sadece 20 adet çeşit adayı seçebildik. Islah çalışmalarının emek yoğun ve uzun süreli çalışmalar olduğunu belirten Kazaz, “geldiğimiz noktada mutluyum, geliştirdiğimiz çeşitler ülkemize hayırlı olsun” dedi.

Soyadını, Eşinin ve Oğlunun Adlarını Verdi

“Islahçılar, yeni geliştirdikleri çeşitlere veya doğada keşfettikleri yeni bitki türlerine genellikle soyadlarını veya ailelerindeki kişilerin isimlerini verirler. Tescile gönderilen üç kesme gül çeşidinden birisine soyadımı (KAZAZ), diğerine oğlumun adını (BERKE), üçüncüye ise eşim ve oğlumun adlarından oluşan (GÜLBERK) adını verdim.

Geliştirdiğimiz yerli ilk kesme gül çeşitlerine, özellikle süs bitkileri sektörünün sahip çıkmasını ve herkesin yerli üretime destek olmasını bekliyoruz.

Haber Resim Galerisi

Bu Gönderiyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Sultan YILDIRIM4 Ağustos 2020, Salı - 19.29

Prof. Dr. Soner Kazaz Hocamızı, yaptığı çalışmalarla ülkemizin ekonomisine katkıda bulunduğu için tebrik eder örnek alınmasını dilerim.