GERÇEĞE DÖNÜŞEN HAYAL: EXPO

  GERÇEĞE DÖNÜŞEN HAYAL: EXPO

‘EXPO 2016 Antalya projesi bundan 7 yıl önce bir hayal ile başladı ve bugün bu hayalin gerçeğe dönüşmesini izliyoruz. EXPO yolculuğunda, ülkemize bu güzel projeyi kazandırmak adına başta Antalya Valiliği olmak üzere, şehrin önde gelen diğer kurumlarıyla birlikte bir avuç gönüllü olarak yola çıktık. EXPOnun ülkemize kazandırılması sürecinde, Antalyadaki tüm yerel güçler fazlasıyla katkı sağlayarak, etkili bir sinerji oluşturdu. Hükümetimizden gelen destekle birlikte yapılan tüm girişimler uluslararası alanda kuvvetli bir etki yaratarak, EXPOnun kazanılmasında büyük rol oynadı.

EXPO Antalyanın başvuru sürecinde,  EXPOnun onay mercii olan Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliğine (AIPH) 2009 yılında birliğimiz tarafından üye olundu ve söz konusu örgütte ülkemiz temsil edilmeye başlandı. 2009 yılında Zaragoza Kongresinde başlayan sürecin devamında, uluslar arası toplantılar ve lobi çalışmalarıyla dolu bir süreç sonunda 2011 yılının Kasım ayında Paristeki BIE kongresinde EXPO bayrağı ülkemize kazandırıldı. Aslında bu başarı, önümüzdeki büyük hedefe ulaşmak için sadece bir başlangıç teşkil etti. Bu süreçten itibaren EXPO organizasyonu için yeni bir kanun ve sonrasında gerekli altyapı oluşturuldu ve çalışmalar hızla başladı. 

EXPOlar düzenlendiği kentlere çok büyük katkılar sağlamakta. Bu anlamda Antalya EXPOsunun ülkemize ve şehrimize önemli getirileri olacak. 1960 yılından itibaren farklı yıllarda farklı ülkelerin ev sahipliğiyle düzenlenen botanik EXPOları tüm dünyada büyük ilgi görüyor. EXPOlar sadece ev sahibi ülkenin sektörel tanıtımına ve turizmine katkı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda dünya üzerinde bahçecilik endüstrisinin gelişimine hizmet ediyor.  EXPOların düzenlendiği şehirler altyapı ve mevcut hizmet alanlarını geliştirme şansı buluyor. Ayrıca halkın çevreye duyarlılığını arttırarak bahçecilik endüstrisinin değerini geliştiriyor. En önemlisi dünya üzerinden birçok ülkenin katılımıyla düzenlenen bu önemli organizasyon, dünyayı politik sınırlardan kurtararak, ırk, dil, din ayrımını kaldırıyor ve yeşil bir temada birleştiriyor. Bütün bu güzel değerleri ülkemize ve Antalyaya kazandırmak için, EXPO Antalya projesi büyük önem taşıyor.

Turizmde ve tarımda önde gelen şehrimiz olan Antalyanın süs bitkileri üretim ve ihracatındaki yeri de oldukça önemli. Bu sebeple Antalyada uluslararası bir botanik EXPOsu düzenlenmesi ülkemizin ve Antalyanın imajına büyük katkılar sağlayacak bir fırsat. EXPO Antalyanın temasının ‘Çiçek ve Çocuk olarak belirlenmesindeki amaç, çiçek ve çevre bilincini yayarak, geleceğin umudu olan çocuklarımıza yeşil bir dünya bırakmak. 6 ay devam edecek ve yaklaşık 100 ülkeye ev sahipliği yapacak olan Botanik EXPOsu, birçok ülkenin katılacağı uluslararası bir platform olacak ve bu alan turizm ve tanıtım faaliyetleri için kullanılacak.

   Biz 2016 yılında Antalyada düzenlenecek olan botanik EXPOsunu ülkemizde süs bitkileri sektörünün gelişiminin önünü açacak çok önemli bir proje olarak görüyoruz.  Bu nedenle EXPO organizasyonunu çok önemsiyoruz. Söz konusu organizasyon sektörün ülkemizdeki gelişimi ve uluslararası alanda yer edinmesi adına büyük rol oynayacak. ‘EXPO 2016 Antalya ihracatın da ivme kazanması için bir dönüm noktası olacak. EXPO organizasyonunun özellikle dış mekan bitkileri ve peyzaj alanlarında sektörü çok geliştirmesini bekliyoruz. EXPO organizasyonuna herkesin katılması ve katkı sağlaması gerekiyor. Bu anlamda biz sektör olarak EXPOya destek vermeye devam edeceğiz. EXPOnun gelişmesiyle bu sektör daha çok tanınmaya başlayacak ve daha çok yatırım yapılacaktır. Üretim ve ihracat bu sayede büyük artış gösterecektir. 

   Geçtiğimiz yıllarda Birliğimiz, EXPO 2016 Antalya için önemli örnek teşkil edecek olan projelere de imza attı. Hollandanın Venlo şehrinde 5 Nisan 2012- 7 Ekim 2012 tarihleri arasında düzenlenen olan 6 ay süreli A1 seviyesindeki EXPO Floriade 2012 Venlo Botanik EXPOsunda birliğimiz tarafından 1.000 m2lik alanda bir Türk Bahçesi yapıldı. Venlo EXPO Floriade 2012 Türk Bahçesinin resmi açılışı 19 Nisan 2012 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hollanda Kraliçesi tarafından yapıldı Floriade 2012 Venlo Botanik Sergisi Türkiye Bahçesi etkinlikleri kapsamında 1-2 Haziran 2012 tarihlerinde Türk Günü Etkinlikleri düzenlendi. EXPO katılımımız kapsamında yapılan heyetlerde birçok ilgili kurumdan, araştırmacı, bilim adamı, uzmanların Floriadeye gitmesi sağlandı. Bu da EXPO 2016 Antalya açısından önemli bir altyapı ve deneyim kazanılmasını sağladı.

Yine 2011 yılında Birliğimiz Taylandın Chiang Mai şehrinde düzenlenen ‘Royal Flora Ratchaphruek 2011 EXPOsunda da Türkiye Bahçesi organizasyonu gerçekleştirdi. Tüm bu kurumsal deneyimler, ilgili kişiler ve kurumlarla paylaşıldı ve Antalyanın EXPO konusunda ufkunu açmasına öncü oldu.

EXPO organizasyonu şu an profesyonel bir ekip tarafından yürütülüyor. Tabi ki zorlu bir hazırlık süreci var önümüzde. Bu süreçte Birliğimiz AIPH Bölge temsilcisi olarak EXPO organizasyonunun en doğru ve güzel şekilde yapılması için öncülük ediyor ve uluslararası toplantılarda EXPOyu temsil etmeye devam ediyor.

Süs bitkileri sektörünün 2023 yılı ihracat hedefi 500 milyon dolar. Bu hedefimize de ulaşmada EXPO Antalyanın hem ülkemize hem de sektörümüze yeni kan getireceğine inanıyor, bu oluşumun sektör için bir dönüm noktası olmasını temenni ediyoruz.

 

 

Returns of Antalya EXPO to our country and our city will be very important. We see Botanical EXPO which will be held in 2016 as very important project and it will pave the way for development of the ornamental plants industry in our country. With the development of EXPO investments will be made and industry will begin to be recognized more and more. Production and exportation will increase by this route.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler