2 MİLYON DAL ÇİÇEK

Türkiye’nin ilk EXPO’su olan EXPO 2016 Antalya Ajansı’nın katkı koyduğu 11’nci Antalya Çiçek Festivali 22-23 Mayıs tarihinde Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak.

 2 MİLYON DAL ÇİÇEK

EXPO 2016 Antalya Çiçek Festivalinde ‘Çiçek ve Çocuk temalı fotoğraf, resim sergisi, kortej ve konserlerin yer aldığı iki günlük etkinlikte 2 milyon dal çiçek kullanılacak.

Türkiyede kesme çiçek üretiminin yüzde 65ini, ihracatın da yüzde 85ini gerçekleştiren Antalya, Türkiyenin en renkli çiçek festivaline ev sahipliği yapacak. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 11ncisi yapılacak olan EXPO 2016 Antalya Çiçek Festivali, EXPO 2016 Antalya Ajansı, Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Antalya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Milli Eğitim, Kültür ve Turizm İl Müdürlükleri, Süs Bitkileri Tanıtım Grubu, Akdeniz Üniversitesi, İnterflora Çiçekçileri Derneği, Süs Bitkileri İhracatçıları Derneği, Akdeniz Süs Bitkileri Üreticileri Derneği, Peyzaj Mimarları Odası ve Antalya Çiçekçiler Odası ortak organizasyonu ile gerçekleştiriliyor.

 

2 MİLYON DAL ÇİÇEK

Festivalin basın toplantısı Antalya Ticaret Borsasında yapıldı. Çiçek ile sevginin birbiriyle bağdaştırıldığını söyleyen Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, ‘Çiçek ve Çocuk temalı festivalde 2 milyon dal çiçeğin kullanılacağını, gelecek yıl açılacak olan EXPO 2016 Antalya organizasyonunun bir anlamda provasını yapacaklarını söyledi. Bin 500 öğrencinin katkı sağlayacağı festivalde 20 okulun gösterileriyle destek vereceğini belirten Bağdatlıoğlu, "Festival süresince milyonlarca dal çiçek dağıtacağız" dedi. ATSO Başkanı Davut Çetin de bu tip etkinliklerin Antalyaya değer kattığını vurguladı.

 

EXPO ALANINDA ÇOCUKLARA ÖZEL ALAN

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül, çocukların toprakla uğraşmasını ve çiçek yetiştirmesini arzuladıklarını söylerken, "Çiçek ve Çocuk teması olan sergimizde gelecek yıl EXPO 2016 Antalya Alanında çocuklarımızın çiçek yetiştireceği alanlar da yer alacak" diye konuştu. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır da 11 yılda kentte çok şeyin değiştiğini, tohumdan fidana dönen çiçek festivalinin bir karnavala dönmesini hayal ettiklerini vurguladı. Çandır, turizm sektörünün de bu tip etkinliklere katkı koymasının gerektiğinin altını çizerken, festival süresinde Antalyanın çiçek soluyacağını söyledi, "Festivalin esas kahramanları çiçek üreticileri ve ihracatçılarıdır" diye konuştu.

 

İNSTAGRAMDA FOTOĞRAF YARIŞMASI

EXPO 2016 Antalya Çiçek Festivalinde organizasyon komitesi, sosyal medyada fotoğraf yarışması da düzenledi. Antalyalılar, festivalde çektikleri fotoğraflarla bu yarışmaya katılabilecek. Çektikleri fotoğrafları, instagramda ‘antalyacicekfestivali hastagi ekleyip bu yarışmaya katılabilecekler.

 

FESTİVALDE NELER VAR

Etkinlikler 22- 23 Mayıs tarihinde Cumhuriyet Meydanında yapılacak. 22 Mayıs Cuma ve 23 Mayıs cumartesi günü çocuklar EXPO 2016 Antalya Ajansı tarafından hazırlanan alanda saksılara çiçek dikmeyi öğrenecek. Etkinliğe 750 çocuk katılacak.  23 Mayıs cumartesi günü çiçekten arabaların yeraldığı kortej Cender Oteli önünden Cumhuriyet Meydanına kadar konvoy yapıp Antalyalıları selamlayacak. Aynı gün saat 18.00de de çiçek festivali korteji, Antalya Büyükşehir Belediyesi bandosu eşliğinde geçiş yapacak. Çeşitli sergilerin de yeraldığı EXPO 2016 Antalya Çiçek Festivali, saat 20.00de başlayacak ola Gripin konseri ile son bulacak.


Paylaş: 

Diğer Haberler