Bir Alman panzeri: BRUNS PFLANZEN

 Bir Alman panzeri:  BRUNS PFLANZEN

Tam 141 yıl önce kurulan Bruns Pflanzen firması bir asrı geçkin tarihiyle tam bir aile firması. Bruns Yönetim Kurulu Başkanı Jan-Dieter Bruns, firmanın bundan sonra da aile şirketi olarak kalacağını belirterek çocuklarının yola devam edeceklerini söyledi. Almanyada Plant Dergisini ağırlayan Bruns, Türkiyeye mesaj gönderdi: Türkiye ile çalışmalarımızı daha sıkı devam ettirmek istiyoruz. Dostluğumuzu kaybetmeyeceğiz. 

 

Tamı tamına 141 yıllık bir işletme Bruns. Bitki alanında dünyada marka olmuş, Almanyanın en önemli firmalarından olan Bruns Pflazen birçok firmaya nasip olamayacak tarihi geçmişiyle birlikte kelimenin tam anlamıyla bir ‘aile şirketi. 1876 yılında temelleri atılan Bruns Pflanzen firmasının köklü tarihi şu anda firmanın başında olan Jan-Dieter Brunsun büyük dedesi tarafından İngiltereden getirilen Ormangüllerinin dikimiyle başlamış. Yüzyıllar içerisinde dev bir Alman firmasına dönüşen Bruns Pflanzen, Almanyanın en büyük fidan ve bitki yetiştirilen bölgesinde, Bad Zwischenahnda faaliyet gösteriyor. 500 hektar üzerinde bir alanda üretim gerçekleştiriyor. 350 civarında eleman çalışan firmada bu sayı sezona göre artabiliyor. Bruns Pflanzen Yönetim Kurulu Başkanı Jan-Dieter Bruns, firmanın aile firması olarak kalacağını, çocuklarının bu işe devam edeceğini kendisinin de onlara destek vereceğini söyledi. Türkiye ile çalışmalarını devam ettirmek istediklerini söyleyen Bruns, "Dostluğumuzu ve arkadaşlığımızı kaybetmeyeceğiz" mesajını gönderdi.

 

 

1960TAN BERİ DÜNYAYA SATIŞ

 

Plant Dergisini Almanyada Bruns tesislerinde ağırlayan Jan-Dieter Bruns, firmayla ilgili bilgiler verdi. Alman pazarının yüzde 60ına sahip olduklarını anlatan Burns, Almanyada inşaat sektörünün iyi bir durumda olduğu için peyzaj firmalarının yılın 3-4 ay gibi bir sürede yoğun iş yaptıklarını ve bu durumun da haliyle kendilerine olumlu yansıdığını kaydediyor. 141 yıl önce kurulan Burns, 1960lından beri ise Almanya dışına ürün satıyor. Bruns, şöyle diyor; "İhracata 1960lı yıllarda başladık. Rahmetli babam o zamanlar Danimarka ve İsveçe ürün vermeye başladı. Aynı dönemde İtalyaya da saksılı ürün vermeye başladık. Ben işe girdikten sonra Fransa ve İngiltereyi satış yaptığımız ülkeler arasına ekledim. Ondan sonra da yavaş yavaş tüm Avrupaya yayılmaya başladık. Soğuk savaşın sona ermesi ile birlikte ise ihracat alanımızı doğu bölgelerine yani Rusya, Ukrayna ve Baltık ülkelerine doğru genişlettik. Bu bölgelerde payımız yüzde 40 oranında, bu dönem dönem yüzde 50lere de çıkabiliyor.

2000li yılların başından bu yana Türkiyeye satışlarımız da var. İstanbul, Ankara, Gaziantep gibi Türkiyenin birçok bölgesinde fidanlarımız bulunuyor. Türkiye ile çalışmalarımızı daha sıkı ve ciddiyetle devam ettirmek istiyoruz. Dostluğumuzu ve arkadaşlığımızı kaybetmeyeceğiz."

 

 

75 BİN TÜR BİTKİYİ TEMİN EDEBİLİYORUZ

 

Brunsun gelecek planları arasında büyümek bulunmadığını anlatan Bruns, artık istedikleri verimi alamadıkları bazı alanlardan ayrılarak yeni dikimleri daha verimli tarlalara yapmak olduğunu söyledi. Öte yandan fidanlıkta idari anlamda büyük değişiklik yaptıklarını kaydeden Bruns, "Ekonomik biçimde işimizi yürütebilmek için 8 küçük iş bölgemizi 4 büyük iş bölgesine dönüştürdük. O bölgeleri de yönetmek için birer yönetici ve birer yardımcıya ihtiyacımız vardı, yani 16 personel. Şu anda ise 4 yönetici, 4 yardımcı yani 8 personel ve yanlarında 40-50 işçimiz var.

Aşılama işini kendimiz yapmayı bıraktık. Lazım olan bitki ve fidanları özel eğitimli şirketlerden almaya ve dikip gerektiğinde de repikajını yapmaya karar verdik.

İşleri kolaylaştırmak için palet sistemi kurduk. Elektronik bilgi sistemi ve lojistik nakliye sistemi teknolojisini aktüel duruma göre çalıştırıyoruz.

Şu anda öyle bir durumdayız ki, büyük yada küçük fidanı sipariş aldıktan 48 saat içinde Almanyanın her bölgesine teslim edebiliyoruz.

Peyzaj projeleri için gerekli olan tüm malzemeyi temin ediyoruz. Yaklaşık olarak 75 bin tür bitkiyi temin edebiliyoruz" dedi.

 

 

40-50 YILLIK AĞAÇLAR

 

Fidanlıkta ağaçları 50 yıla kadar büyüttüklerini kaydeden Bruns, "En yaşlı ağaçlarımız 40-50 yıl civarında. Bunlar meşe, ıhlamur, çınar gibi yavaş büyüyen bitkiler oluyor. Tabii bizim için mühim olan bunları yerinden söküp, nakliye için belirli ölçülere göre bağlayıp enini ve boyunu yollara göre ayarlayabilmek. Bazı büyük ağaçları özel nakliye araçlarıyla ve bazen polis eskortuyla yapabiliyoruz. Bu işleri yaparken en son teknolojiyi kullanıyoruz" diye konuştu.

 

 

TÜRKİYEYE SELAM

 

Sohbetin sonunda Türkiye ile başarılı bir şekilde çalıştıklarından bahseden Bruns, Plant Dergisi aracılıyla Türkiyeye selamlarını iletti. Bruns: Türkiye ile çalışmalarımızı daha sıkı ve ciddiyetle devam ettirmek istiyoruz. Dostluğumuzu ve arkadaşlığımızı kaybetmeyeceğiz. Sizin aracılığınızla Türkiyedeki tüm arkadaşlarıma ve dostlarıma işlerinde başarılar, sağlık ve mutluluk dilerim. Dilerim aramızdaki dostluk böyle devam etsin. Burns ailesi olarak Türkiyeye bol bol selamlar.

 

 

Founded exactly 141 years ago, Bruns Pflanzen is a family business with a history of excellence. Jan-Dieter Bruns, Chairman of Bruns, said that the company will continue as a family business, after that their children will continue on the road. While Bruns family hosted the Plant Magazine team in Germany, Mr. Bruns sent a message to Turkey: ‘We want to continue our work with Turkey more firmly. We will not lose our friendship. He said.

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler