KADIKÖY BAHÇELERARASI MEYDAN PARKI PROJESİ

 KADIKÖY BAHÇELERARASI MEYDAN PARKI PROJESİ

Kadıköy Bahçelerarası Meydan Parkı Projesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Altyapı Müdürlüğü tarafından Yüksel Projeye ihale edilmiş olup, alt yüklenici olan Çevsa Peyzaj tarafından projelendirilmiştir.

Proje alanı, Bostancı Bahçelerarası Sokak ile Çamaşırcı Deresi arasında, doğu-batı istikametinde yer almaktadır. Alanın uzunluğu 444 metre, eni ise 55 metre ile 38 metre arasında değişmekte olup; batı ucunda 10 metre olan kot, doğu ucunda 31.5 metreye erişmektedir.

Alan, Bahçelerarası Sokak cephesinde yükseklikleri 2-5 m arasında değişen duvarlarla yaratılan, farklı boyutlara sahip 11 setten oluşmaktadır.

Arazinin doğal topografyasına dönüştürülmesinin Bahçelerarası Sokak - park ilişkisi gerek görsel gerekse erişilebilirlik açısından olumlu olacağı düşünülmüştür.

 

EĞİMLİ YAPININ OLANAKLARI

Projede görsel sürekliliği engelleyebilecek unsurlardan kaçılmıştır. Arazinin eğimli yapısının sunduğu olanaklar kullanılarak, bakı alanları oluşturulmuş, yapısal ve bitkisel düzenleme insan ölçeğinde görüşü engellemeyecek şekilde kurgulanmıştır.

Proje ile öngörülen kullanımların yöre halkının ihtiyacına ve kullanımına yönelik olması ve sosyo-kültürel birlikteliklere olanak sağlaması ön planda tutulmuştur. Bu kullanımlar; her yaş grubunun yararlanabileceği çocuk oyun alanları, spor alanları, açık dinlenme alanlarıdır.

Alan içi yoğun kullanımlar (çocuk oyun alanları, spor alanları, açık aletli spor elemanları), arazinin kentsel dokusu ile temas halinde bulunan Bahçelerarası sokak cephesinde konumlandırılarak kentlinin erişimi kolaylaştırılmış ve otopark çözümleri ile desteklenmiştir.

Alanın batı ucundan başlayıp, eğimi %1den %10a kadar değişen 850 metre uzunluğunda parkın omurgasını teşkil eden ana gezinti aksı oluşturulmuştur. Bu aks üzerinde 2 adet pergolalı dinlenme alanı ile değişik oturma elemanları tasarlanmıştır.

Koşu yolu, Şölen çayırı alanının çevresinden başlar ve gezinti yolunu takip ederek mini futbol sahasına kadar uzanır. 390 metre uzunluğunda ve kauçuk zemine sahiptir.

MANZARA SEYİR TERASI

Proje alanının batısında 1080 m²lik halı çim saha mini futbol alanı ile toplam 777 m² olan 2 adet basketbol sahası yer almaktadır. Futbol sahası ile basketbol sahalarına erişim Bahçelerarası sokaktan 2 ayrı giriş ile sağlanır.

Toplam 371 m²lik alanda, 7 adet spor aleti bulunan kauçuk zeminli açık spor alanı yer almaktadır.

3-15 yaş grubuna hitap eden 777 m² çocuk oyun alanı için, çocukların fiziksel ve zihinsel yeteneklerini güçlendirecek oyun elemanları seçilmiştir.

Proje alanının ortasında, eğimin başladığı alanda 6 kademeden oluşan bir manzara seyir terası (amfi) yer almaktadır.

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler