ORMAN HAFTASI FİDAN DİKİMİ İLE BAŞLADI

İzmirde 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası etkinlikleri fidan dikim töreniyle başladı.

 ORMAN HAFTASI FİDAN DİKİMİ İLE BAŞLADI

21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası etkinlikleri, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen fidan dikim töreniyle başladı.

 

Etkinliğe İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güventaş, İzmir Orman Bölge Müdür Vekili Muhsin Köse, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, İzmirin çeşitli semtlerindeki öğrenci ve öğretmenler ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklarından İzmirde okuyan öğrencileri katıldı.

 

Etkinlikte öğrenciler orman ile ilgili şiirlerini okurken Bayraklı Halk Eğitim öğrencileri zeybek ve halk oyunları gösterisi sergiledi.

 

"GELİN HEP BİRLİKTE FİDAN DİKELİM"
İzmir Orman Bölge Müdür Vekili Muhsin Köse, yaptığı konuşmada, Dünyada kara alanının yüzde 30u ormandır. Ülkemizin ise yüzde 27.7lik kısmı ormanlarla kaplıdır. İzmirin ise ormanlık alanı yüzde 40 seviyede olup oldukça iyi konumdayız. Cumhuriyetimizin kuruluşunu yüzüncü yılında orman alanlarımızın yüzde 30a çıkarmayı hedefledik. Bunun için var gücümüzle ağaçlandırmalar yaparak, mevcutları koruyarak çalışıyoruz. Ormanların faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bugün geldiğimi noktada oranlardan elde edilen asli ve tali ürünlerin 6 binden fazla kullanım yeri vardır. Ormanlar temiz havanın suyun kaynağıdır. Tarımın sigortasıdır. Erozyonun, çölleşmenin, küresel ısınmanın panzehridir. Geleceğimizin emanet edeceğimiz genç beyinlerin gelişmesi için temiz havaya, suya ve çevreye ihtiyaç vardır. Gelin hep birlikte fidan dikelim, ormanlarımızı koruyalım dedi.

 

Daha sonra etkinliğe katılan öğrenciler, öğretmenler ve veliler hep birlikte fidan dikti.


Paylaş: 

Diğer Haberler