SAPANCA FİDAN BORSASI ALIM-SATIM TOPLANTISI

Fidan Borsası olarak 2017 yılında kuruluşu gerçekleştirilen ve 10 Mart tarihinde onaylanan Sapanca Fidan Borsası’nda alım-satım kuralları ve model tespiti ile ilgili değerlendirme toplantısı yapıldı

 SAPANCA FİDAN BORSASI  ALIM-SATIM TOPLANTISI

Kuruluşu mart ayı içersinde resmen onaylanan Sapanca Fidan Borsasında alım-satım kuralları ve model tespiti ile ilgili değerlendirme ve istişare toplantısı yapıldı. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıya Fidanlık ve Tohum İşleri Daire Başkanı Salim Sığırcı, Borsalar Müdürü Muhibbet Uludoğan, Sakarya Orman Bölge Müdür Yardımcımız Adil Şencan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Sakarya Fidanlık Müdürü Hacer Dilaver, Şube Müdürleri ve özel sektör temsilcileri katıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı koordinasyonunda kurulan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğünün 10 Mart 2017 tarihli ve 23254047 sayılı oluru ile Sapanca Fidan Borsası kuruluşu onaylandı.

 

 

FİDAN TANITIM ve SERGİLEME TESİSİ

 

Ülkemizin ilk ve tek fidan borsası olma özelliğini taşıyan Adapazarı Sapanca Fidan Tanıtım ve Sergileme Tesisi 2013 yılında toplu açılış merasimiyle hizmete alınmıştı. Yapımına 2011 yılında başlanılan Sapanca Fidan Tanıtım ve Sergileme Tesisi, özel sektör fidancılığının ihtiyacı olan altlık fidan üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyor. Tesis ayrıca sektöre öncelik yapacak, sektörün ürünlerinin iç ve dış pazara tanıtımına ve pazarlanmasına katkı sağlayacak potansiyeli oluşturmak amacında. Tesisle, orman ağacı fide ve fideciği üretiminde var olan potansiyelin ortaya çıkması, pazarlama ve ürün standardizasyonu konusundaki sıkıntıların ortadan kalkması hedefleniyor. Toplam 4 milyon 552 bin TL yatırım bedeli ile tamamlanan ve 179 dekar alanda kurulan Sapanca Fidan Borsasında oluşturulacak işletim sistemi modeli ile bütün üreticiler ürünlerini aynı şartlarda alıcıya sunabilecek. Tesis fidan üretimi konusunda standardizasyon oluşturacak, sektörün büyümesine ve ihracattaki payının artmasına imkan sağlaması hedefleniyor.

 

 

ZİYARET

 

Öte yandan Orman Genel Müdür Yardımcısı Zekeriya Mere, Sakarya Orman Bölge Müdürlüğünde incelemelerde bulundu. Genel Müdür Yardımcısı Mereye incelemelerde Fidanlık ve Tohum İşleri Daire Başkanı Salim Sığırcı ile Tohum ve Ağaç Islahı Şube Müdürü İlhan Sıddık Sözeri, eşlik etti. Bir dizi incelemelerde bulunan Mere, son olarak da Sapanca Tanıtım ve Sergileme Fidanlığını ziyaret etti. Mere, burada fidanlıkla ilgili geniş bilgiler aldı.

 


An evaluation and consultation meeting was held on Sapanca Fidan Stock Exchange, which was officially approved in March, regarding purchase-sale rules and model determination.  Head of Nursery and Seed Works Department Mr. Salim SIĞIRCI, Director of Stock Exchanges Mr. Muhibbet ULUDOĞAN, Vice Regional Director of Forest of Sakarya Mr. Adil ŞENCAN, Parks and Gardens Directorates of Kocaeli and Sakarya Municipalities, Nursery Manager Mrs. Hacer DİLAVER and private sector representatives participated to meeting.     

 


Paylaş: 

Diğer Haberler