SUCULENTTE YÜKSEK KALİTE

Suculent’te yerli üretimle yüksek kalite standartlarını sunan Eslem Garden, yoğun üretimine rağmen iç piyasa talebini karşılamakta zorlanıyor. Tekcan Yıldırım, “Suculent’te Türkiye’de tek olma vasfımız var” diyor.

 SUCULENTTE YÜKSEK KALİTE

Suculent üretiminde Türkiyede marka olmuş Eslem Garden, bitkilerini Yalovada bulunan merkezinde üretiyor. Suculentte belli bir standardı yakalamış bulunan Eslem Garden, üretiminin tamamını kendisi yapıyor. 26 yıldır sektörde üretim yapan Tekcan Yıldırım, son 10 yıldır ise Caktus ve Suculent üzerinde yoğunlaşmış. 11 dönüm üretim alanı bulunan Eslem Garden, 3 dönüm alanda Suculent üretimine devam ediyor. 11 dönüm alanın 5,5 dönümü kapalı alan olarak hizmet veriyor. Eslem Garden Genel Müdürü Tekcan Yıldırım, 5lik saksıda aylık kapasitelerinin 60 bin adet olduğunu, yıl sonuna kadar yıllık 1,5 milyon adeti geçmeyi hedeflediklerini söyledi. Yıldırım, talebe yetişemediklerini de sözlerine ekledi.

 

 

AVRUPA STANDARTLARINDA ÜRETİM

 

Yalova - Bursa yolu 4. Km üzerinde bulunan Eslem Gardende tezgah başında saksılara Suculent dikerken bulduğumuz Tekcan Yıldırım, tamamen yerli kaliteli üretim yapmanın gururunu yaşıyor. "Suculentte Türkiyedeki tek olma vasfımız var. Tamamen Avrupa standartlarında üretim yapıyoruz" diye söze giriyor Yıldırım, "Tabi ki, kaktüs ve suculent üretenler var ama biz volümlü ve profesyonel olarak yaptığımıza inanıyoruz. Birçok ithalatçı firmaya mal veriyoruz. İç pazarda da talebe yetişmekte zorlanıyoruz" diyor. Belli bir standartta üreterek bitkileri box haline getirebildiklerinden bahseden Yıldırım, bitkiyi 4 boyutlu sunabildiklerini ve bu konuda da iddialı olduklarını gizlemiyor. Doku kültüründen de destek aldıklarını ve ürünlerini daha da geliştireceklerini söylüyor.

 

 

HEDEF YURT DIŞINDA ÜRETİM

 

Elsem Gardenin gelecek hedeflerini sorduğumuzda ise duraksamadan cevap veriyor Yıldırım; "Yurt dışından ciddi bir talep var. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Hedefim, Afrika veya Gürcistanda üretim yapmak. Özellikle Sudanda bu üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Sudan bize daha yakın duruyor; çünkü orada Türkiye TİGEM işletmelerinin Türk yatırımcısına tahsis ettiği alanlar var. Devlet destekleri var, onlardan birinden yararlanarak ve uygun partner firma bulduktan sonra bu hedefimizi gerçekleştireceğiz. İlk temas için haziran ayında Sudanda olacağım."

 

 

GRASS ÇEŞİTLERİ

 

Üretim yelpazesinde Suculent dışında Kaktüs, Perenniyal ve ciddi oranda Grass bulunan Eslem Gardende grasslardan 400e yakın tür bulunuyor. Bunlardan yarısı Türkiyede orijinal olarak yaşayan türler iken diğer yüzde 50lik grubu ise Avrupadan anaç olarak getirip burada çoğaltılıyor. Ayrıca dikey bahçeler için de ciddi oranda grass üretimi gerçekleştiriliyor. Grass türlerinde geniş bir yelpazeye sahip olduklarını söyleyen Yıldırım, "Türkiyede sadece grass ve otsu bitkiler çalışan 3-4 firma var, onlardan biri de biziz. Bu alanda eskilerden biriyim. Graasta yaklaşık 7 dönüm alanda hizmet veriyoruz. Birçoğu da yok sattığımız ürünler. Yavaş yavaş piyasaya giriyor, insanlar tanıyor. Tanındıkça da talep artıyor" demeyi ihmal etmedi.

 

 

Eslem Garden Co., which has been a brand in Turkey for the production of Succulent plants is producing plants in its main place in Yalova. Eslem Garden Co., where has caught a certain standard in Succulent plants however they totally producing their selves. Grower who is called Mr. Tekcan Yildirim, who has been producing in the sector for 26 years, and specialized on Cactus and Succulents for the last 10 years. With 11 decares of total production area, Eslem Garden Co., continues production of succulents in 3 decares of the land. And half of the area is covered (greenhouse).

 


Paylaş: 

Diğer Haberler