SÜS BİTİKLERİ ÜRETİM-TEŞVİK VE KOORDİNASYONU

 SÜS BİTİKLERİ ÜRETİM-TEŞVİK VE KOORDİNASYONU

 

Ülkemizde süs bitkilerine verilen önem üretici, proje ve uygulama işiyle ilgilenenlerle giderek artmış ve bir sanayi haline gelmiştir.

Yıllar evvel Yalovada başlayan üretim ve ithal bitki temini, Bursa-Sapanca-Ödemiş-Bayındır-Bozdağ bölgelerine taşınmış, ibreli ağaçlarda Ordu ve çevresi, yöresel olarak da Adana-Osmaniye-Mersin Antalya bölgelerinin ürünleri, yurt içi ve yurt dışından gelen talepler doğrultusunda artmıştır.

Gösteri amaçlı getirilen ve dikilen bitkiler, ithalatçıların öneri ve uygulamalarıyla halkta bilinçlenme ve üretimi kamçılamıştır. Fuarlar, yurt dışı gezi ve merak ülkemizde de bu işin yapılabileceğini göstermiştir.

Öncelikle eli yatkın ve bilinçli halkın başlangıcı, sonra araya ziraat mühendisi, orman mühendisi ve peyzaj mimarlarının girmesi ile diğer ülkelerdeki gibi üretim planlamaları yapılmış, doğu ülkelerinin talepleri ile üretimde çeşitlilik de başlamıştır.

Belediyelerin, şehir planlamalarında cetvel artıkları olarak bıraktıkları yerler ağaçlandırılırken park ve bahçeler müdürlükleri bünyelerine aldıkları ziraat mühendisi ve 1973ten sonra peyzaj mimarları ile şehirlerimizde park refüj ve rekreasyon alanları oluşturulmaya başlamıştır.

Ziraat ve orman mühendisleri ile peyzaj mimarlarının teknolojiyi yakın takipleri, kullanılacak süs bitkilerinin üretim-bakım-uygulama-aşı-çelik işlerinin, bu konuda Avrupa ülkelerine eşdeğer fidanlıkların oluşumunu sağlamıştır.

Bu konularda Tarım Bakanlığının teşviki geniş üretim sahalarında birbirleriyle yarışan üreticileri yaratmıştır.

Süs bitkilerinin devlet ve halk ile koordinasyonunu yukarıda değindiğimiz meslektaşların birlikte ülkeye gelir yönünden de katkılarını sağlayacak ‘Süs Bitkileri Üretim-Teşvik ve Koordinasyon Daire Başkanlığının Tarım Bakanlığı bünyesinde kurulmasında yarar vardır. Çünkü bitki üretimi yanında toprak-meyvecilik-sebzecilik-zirai mücadele ve ekonomi konuları ziraat fakültelerini yanında orman ve peyzaj bölümlerinde de okutulmaktadır.

Böyle bir değerlendirme, tarım sahalarımızı, orman alanlarımızı, şehirlerimizi, tümüyle boş alanlarımızı, planlamış bir yapıya kavuşturacaktır.  

 

 

Ziraat Yüksek Mühendisi

Ankara Eski Belediye Başkanı Vedat Ali Dolakay dönemi Park Bahçeler Müdürü

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler