TÜRKİYE`NİN FİDAN ÜRETİMİNDE HEDEFİ `DÜNYA LİDERLİĞİ`

Başkan Yardımcısı Ergene "Avrupada ilk sıradayız ancak hedefimiz 5 yıl içinde dünya liderliğine oturmak." dedi.

 TÜRKİYE`NİN FİDAN ÜRETİMİNDE HEDEFİ `DÜNYA LİDERLİĞİ`

Türkiye Fidan Üreticileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ergene, Türkiyenin, fidan üretiminde Avrupada ilk sıraya yerleştiğini belirterek, 5 yıl içinde ABDyi geçerek dünya liderliğine ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Ergene yaptığı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının son yıllarda verdiği desteklerin ardından Türkiyenin, fidan üretiminde Avrupada yarıştığı İspanya ve İtalyayı geçerek ilk sıraya yerleştiğini anlattı.

Fidan üretiminde Avrupada Türkiyenin, dünyada ise ABDnin birinci sırada yer aldığını anlatan Ergene, "Avrupada ilk sıradayız ancak hedefimiz 5 yıl içinde ABDyi geçerek dünya liderliğine oturmak" dedi.

Ergene, fidan ihracatının ağırlıklı olarak Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Bosna Hersek, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistana yapıldığı bilgisini verdi.

Türkiyenin yıllık fidan dış satımının adet bakımından ortalama 35-40 milyon olduğunu aktaran Ergene, "Fidan satışımızdan yıllık ortalama 3,5 milyon avro ihracat gelirimiz var. Yurt dışına bölgelerine göre değişiyor ama Avrupaya en çok ağırlıklı olarak ceviz, şeftali, nektarin, armut ve elma fidanları satıyoruz. Ortadoğuya ise çoğunlukla elma, şeftali, armut, ceviz ve nektarin fidanları gönderiyoruz" diye konuştu.

"Meyvecilik her zaman kazandırır"

Mehmet Ergene, Türkiyede yılda ortalama 70 milyon aşılı meyve fidanı, 100 milyon kadar da çöğür denilen anaç fidanı üretildiğini aktardı.

İnegölün, ülkenin fidan üretimi ve ihracatında önde gelen merkezlerinden olduğunu vurgulayan Ergene, şunları kaydetti:

"İnegöl, Türkiyede fidancılığın başkentidir. Bunun dışında ikinci sırada İzmirin Ödemiş ilçesi geliyor. Isparta, Adana ve diğer bölgeler olmak üzere üreticilerimiz bulunuyor. İnegölde elma, armut, şeftali, nektarin, kiraz, vişne, kayısı gibi meyve fidanları üretiliyor. Adana ve Akdeniz Bölgesindeki iklime sahip diğer yerlerde ise ağırlıklı olarak nektarin, şeftali, greyfurt, portakal, mandalina gibi narenciye fidanları üretiliyor. Ispartada elma ve kiraz fidanı üretimi ağırlıkla yapılıyor. Ödemişte yine İnegöldeki gibi bütün çeşitler üretiliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının meyve bahçesi kuran çiftçilere verdiği teşvikler önemli. Sertifikalı fidanlarda 150 ila 300 lira arası dönüm başına desteği var. Vatandaşlarımızı, toprağın altına değil üstüne yatırım yapmalarını davet ediyoruz. Meyvecilik her zaman kazandırır. Meyve suyu sanayisi de var. İç piyasada tüketimi de vardır. Türkiyede fidan ekim zamanı, meyve bahçesi kuracak vatandaşlarımız için 15 Kasımda başlar, mart ayı sonuna kadar devam eder ancak şubat ayını geçirmemelerini öneriyoruz."

Ergene, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, birliğe üye olmayan fidan üreticilerine destek vermediğini hatırlattı.

Türkiyede bin 200 dolayında fidan üreticisi bulunduğunu dile getiren Ergene, "Bu bin 200 üreticimizin tamamı 1-2 yıl içinde birliğimize üye olacak" ifadesini kullandı.


Paylaş: 

Diğer Haberler