100. Yıl Anıt ve Çevre Düzenleme Proje Yarışması

Gaziantep’in Kurtuluşunun 100. Yılı Anıtı ve Çevre Düzenlemesi Proje Yarışması son başvuru tarihi 10 Mayıs, yarışmanın sonucu 24 Mayıs tarihinde açıklanacak.

100. Yıl Anıt ve Çevre Düzenleme Proje Yarışması

Gaziantep’in Kurtuluşunun 100. Yılında için Anıt ve Çevre Düzenlemesi Proje Yarışması son başvuru tarihi 10 Mayıs, yarışmanın sonucu 24 Mayıs tarihinde açıklanacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi; yürekleri vatan sevgisiyle dolu binlerce Antepli şehidin anısını yaşatacak, Anadolu’nun kurtuluş meşalesini yakan Anteplilerin kahramanlığını anlatacak yepyeni bir projeye imza atmak adına “Anıt ve Çevre Düzenlemesi Proje Yarışması” ile bu destansı mücadeleyi görsel olarak en güzel şekilde yaşatmayı amaçlıyor.

“Anıt ve Çevre Düzenlemesi Proje Yarışması” 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun ilgili maddelerine dayanılarak hazırlanmış olan “Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliğine uygun tek aşamalı Tasarım Proje Yarışması” olarak düzenleniyor.

Yapılacak anıtta isimleri dahi maalesef o günün koşulları altında kayıt altına alınamamış binlerce şehit ile direnişe katılarak kolunu, gözünü ya da bacağını kaybetmiş, vücudunun bir yerinde savaşın o günkü koşullarında kurşun ve/veya şarapnel parçasıyla yaşamış ve bugün ebediyete intikal etmiş gazilerimizi anmak öngörülmektedir.

Yarışma; heykeltıraş, mimar, şehir plancısı, endüstri ürünleri tasarımcısı ve peyzaj mimarlarının katılımlarına açıktır. Yarışmaya katılacak ekipler, yarışma alanının özelliği nedeniyle öncelikle yukarıdaki disiplinler arasından olmak üzere güzel sanatların farklı dallarından yararlanarak ekip oluşturabilirler. Mimar, Şehir plancısı, endüstri ürünleri tasarımcısı ve peyzaj mimarı olan katılımcıların ilgili meslek odalarına üyeliğini gösterir belgelerini, heykeltıraş olan katılımcıların ise Güzel Sanatlar Fakültelerinin Heykel Bölümlerinden mezun olduklarını gösterir lisans diplomalarını ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır.

Yarışmacılar, 26 Mart 2021 Cuma günü, saat 17:00’a kadar Yarışma Raportörlüğüne ulaşacak şekilde, açıklanmasını istedikleri konularla ilgili sorularını info@gaziantepmimod.org.tr e-posta adresine yazılı olarak ileteceklerdir. Yanıtlar 02 Nisan 2021 tarihinde, soru soranın kimliği belirtilmeksizin www.gaziantepmimod.org.tr adresinden yayınlanacaktır.

Yarışmada; 3 Başarı Ödülü ve 5 Mansiyon Ödülü verilecektir. Jüri tarafından uygun görülmesi halinde, sayısı ve tutarı Jüri tarafından belirlenecek Satın alma Ödülü verilecektir.

 

Başarı Ödülü;

Birinci için net : 100.000 TL

İkinci için net : 60.000 TL

Üçüncü için net: 40.000 TL

Mansiyon Ödülü için net: 20.000 TL (5 Adet) olarak belirlendi.

 

Yarışmayı Düzenleyen Kurumlar ve İletişim Bilgileri

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi

Adres : İncilipınar Mh. Şehit Yusuf Erin Cd. Büyükşehir Belediyesi Binası Şehitkâmil / Gaziantep

Telefon : 0850 207 2727

Fax : 0342 211 12 53

E-Mail : iletisim@gaziantep.bel.tr

 

Tmmob Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi

Adres : Değirmiçem Mh. Gazi Muhtar Paşa Blv Efes İş Mrk. Kat: 2 Daire: 6 27090 Şehitkâmil/Gaziantep

Telefon : 0342 220 50 70

Fax : 0342 230 06 36

E-Mail : info@gaziantepmimod.org.tr


Paylaş: 

Diğer Haberler